Blockchain dla Nie-TechnikówNew Economy

Odkrywanie podstawowego problemu



Jak zagospodarować grupę niezależnych komputerów

W poprzednich dwóch krokach ogólnie wskazano na cel blockchaina i podkreślono jego znaczenie w szczególności dla czysto rozproszonych systemów peer-to-peer. Okazało się, że utrzymanie integralności w systemach rozproszonych jest głównym celem blockchaina. Ale dlaczego zachowanie integralności w systemach rozproszonych i czysto rozproszonych systemach peer-to-peer jest szczególnie trudne? Ten krok odpowiada na to pytanie, odkrywając subtelny związek między zaufaniem a integralnością wyłącznie rozproszonych systemów peer-to-peer. W rezultacie krok ten pogłębi twoje zrozumienie znaczenia uczciwości i odkryje główny problem do rozwiązania przez blockchain. Wreszcie, ten krok opisuje środowisko, w którym oczekuje się, że blockchain zapewni największą wartość.

Metafora

Wiele języków ma obrazowe powiedzenie opisujące sytuację, gdy ktoś próbuje zorganizować chaotyczną grupę osób. Na przykład w języku angielskim można by opisać taką sytuację jako próbę stada kotów, ponieważ ilustruje ona wyzwania związane ze stadem grupy upartych i trudnych do opanowania zwierząt, które nie akceptują ani nawet nie uznają centralnej władzy. Czy problem próby zorganizowania grupy osób, które nie akceptują lub nie uznają organu centralnego, wydaje się znajomy? Zdarza się, że jest to dokładnie sytuacja czysto rozproszonego systemu peer-to-peer, który składa się z pojedynczych i niezależnych węzłów bez jakiegokolwiek centralnego sterowania lub koordynacji. Ten krok wyjaśnia główne wyzwanie związane z czysto rozproszonymi systemami peer-to-peer oraz ich związek z blockchain.

Zaufanie i uczciwość w systemach peer-to-peer

Zaufanie i uczciwość to dwie strony tego samego medalu. W kontekście systemów oprogramowania integralność jest niefunkcjonalnym aspektem systemu, który ma być bezpieczny, kompletny, spójny, poprawny oraz wolny od uszkodzeń i błędów. Zaufanie to także mocne przekonanie ludzi o wiarygodności, prawdzie lub zdolności kogoś lub czegoś bez dowodów, dowodów lub dochodzenia. Zaufanie jest udzielane z góry i będzie rosło lub spadało w oparciu o wyniki interakcji na bieżąco. W odniesieniu do systemów peer-to-peer oznacza to, że ludzie dołączą do systemu i będą nadal wnosić wkład do systemu, jeśli będą mu ufać i jeśli wyniki interakcji z systemem na bieżąco potwierdzą i wzmocnią ich zaufanie. Integralność systemu jest potrzebna do spełnienia oczekiwań użytkowników i wzmocnienia ich zaufania do systemu. Jeśli zaufanie użytkowników nie zostanie wzmocnione przez system z powodu braku integralności, użytkownicy porzucą system, co w rezultacie spowoduje jego zakończenie. Ze względu na znaczenie zaufania dla istnienia systemów peer-to-peer, główne pytanie brzmi: w jaki sposób osiągamy i utrzymujemy integralność w czysto rozproszonym systemie peer-to-peer? Osiągnięcie i utrzymanie integralności w czysto rozproszonych systemach zależy od wielu czynników, niektóre z najważniejszych to:

Wiedza na temat liczby węzłów lub węzłów równorzędnych Wiedza na temat wiarygodności węzłów równorzędnych Szanse na osiągnięcie integralności w rozproszonym systemie równorzędnym są wyższe, jeśli znana jest liczba węzłów oraz ich wiarygodność. Ta sytuacja jest porównywalna z prowadzeniem prywatnego klubu, który przestrzega wysokich standardów moralnych i stosuje rygorystyczny proces przyjmowania nowych członków. Jednak najgorsze okoliczności dla osiągnięcia integralności w rozproszonym systemie peer-to-peer występują, gdy liczba węzłów i ich wiarygodność są nieznane. Dzieje się tak w przypadku uruchamiania w Internecie czysto rozproszonego systemu peer-to-peer, który jest otwarty dla wszystkich.

Zagrożenia dla integralności w systemach peer-to-peer

Dla uproszczenia można rozważyć dwa główne zagrożenia dla integralności w systemach peer-to-peer:
•  Awarie techniczne
•  Złośliwi rówieśnicy

Awarie techniczne

Systemy peer-to-peer składają się z pojedynczych komputerów użytkowników komunikujących się przez sieć. Wszystkie elementy sprzętowe i programowe systemu komputerowego, a także każdy element sieci komputerowej, wiążą się z bezpośrednim ryzykiem awarii lub błędów. W związku z tym każdy system rozproszony musi zmierzyć się z problemem polegającym na tym, że jego komponenty mogą ulec awarii lub przypadkowo wygenerować błędne wyniki.

Złośliwi członkowie

Złośliwi członkowie są drugim zagrożeniem integralności w systemach peer-to-peer. To źródło niewiarygodności nie jest problemem technicznym, ale raczej problemem wynikającym z celów osób, które decydują się wykorzystać system do własnych celów. Można powiedzieć, że to zagrożenie jest bardziej związane z socjologią i dynamiką grupy niż z technologią. Nieuczciwi i złośliwi partnerzy stanowią najpoważniejsze zagrożenie dla systemu peer-to-peer, ponieważ atakują fundament, na którym zbudowany jest każdy system peer-to-peer: zaufanie. Gdy tylko użytkownicy nie będą już mogli ufać swoim peerom, odwrócą się i przestaną wnosić zasoby obliczeniowe do systemu. Stąd liczba członków spadnie, a cały system stanie się mniej atrakcyjny dla pozostałych członków, co z kolei przyspieszy upadek systemu, który ostatecznie zostanie całkowicie porzucony.

Podstawowy problem do rozwiązania przez Blockchain

Osiągnięcie uczciwości i zaufania w najlepszych warunkach jest łatwe. Prawdziwym wyzwaniem jest osiągnięcie integralności i zaufania do systemu rozproszonego w najgorszych wszystkich warunkach. I to jest problem, który powinien rozwiązać blockchain. Podstawowym problemem do rozwiązania przez blockchain jest osiągnięcie i utrzymanie integralności w czysto rozproszonym systemie peer-to-peer, który składa się z nieznanej liczby peerów o nieznanej niezawodności i wiarygodności. Ten problem nie jest nowy. W rzeczywistości jest to dobrze znany i szeroko dyskutowany problem w informatyce. Wykorzystując metaforę wojska, problem ten jest powszechnie uważany za ogólny problem bizantyjski.

Uwaga

Problemem do rozwiązania przez blockchain jest osiągnięcie i utrzymanie integralności w czysto rozproszonym systemie peer-to-peer, który składa się z nieznanej liczby peerów o nieznanej niezawodności i wiarygodności

Perspektywy

Ten krok podkreślił znaczenie uczciwości i zaufania w systemach peer-to-peer. Ponadto krok ten wskazał na główny problem, który powinien zostać rozwiązany przez blockchain, i podkreślił jego znaczenie dla osiągnięcia integralności i zaufania do systemów peer-to-peer. Jednak wciąż brakuje definicji terminu blockchain. Będzie to przedmiotem następnego kroku.

PODSUMOWANIE

•  Uczciwość i zaufanie to główne problemy systemów peer-to-peer.
•  Ludzie dołączą do systemu peer-to-peer i nadal będą go wnosić, jeśli będą mu ufać i jeśli wyniki interakcji z systemem na bieżąco potwierdzą i wzmocnią to zaufanie.
•  Gdy tylko ludzie stracą zaufanie do systemu peer-to-peer, porzucą go, co z kolei spowoduje jego zakończenie.
•  Główne zagrożenia dla integralności w systemach peer-to-peer to:

- Awarie techniczne
- Złośliwi członkowie
•  Osiągnięcie integralności w systemie peer-to-peer zależy od:

- Wiedza o liczbie peerów
- Wiedza o wiarygodności rówieśników

•  Podstawowym problemem do rozwiązania przez blockchain jest osiągnięcie i utrzymanie integralności w czysto rozproszonym systemie peer-to-peer, który składa się z nieznanej liczby peerów o nieznanej niezawodności i wiarygodności.