Branding Dla NieśmiałychBranding

Rewitalizacja Twojej marki



Rebranding to ogólny termin, którego używają marketerzy, gdy rozmawiają o aktualizacji tożsamości i reputacji swojej marki. Zwłaszcza, gdy kończy się biznes lub konkurencja, pojawia się pomysł rebrandingu wraz z nadzieją, że nowe logo, nowe hasło, a może nawet nowa nazwa będą magiczną pigułką na odwrócenie obrazu. W rzeczywistości niewielu właścicieli marek naprawdę potrzebuje lub chce całkowitego przeglądu marki. Całkowita rebranding polega zasadniczo na usunięciu obecnej tożsamości marki (wraz ze znaczną wartością, która się z nią wiąże) i ponownym rozpoczęciu procesu rozwoju marki, zgodnie ze wszystkimi krokami opisanymi w tej książce. Czasami rebranding jest w porządku (na przykład po dużym przejęciu, fuzji lub dużej zmianie kierunku działalności). Częściej jednak zamiast przy rebrandingu, marketerzy muszą ożywić swoje marki, aktualizując ich tożsamość, aby stały się bardziej nowoczesne, bardziej konkurencyjne i wyraźniej odzwierciedlały reprezentowane przez nich firmy. Ten rozdział pomaga określić, jakiego rodzaju zmiany marki potrzebujesz i jak daleko powinna zajść aktualizacja Twojej tożsamości. Pomaga to zaplanować odpowiednie kroki, aby wprowadzić zmiany, o których myślisz, chroniąc jednocześnie dotychczasową wartość marki.

Marki też się starzeją

Niektóre marki starzeją się z wdziękiem, zdobywając przy tym rangę, szacunek i siłę. Inni pokazują swoje lata w mniej wyróżniający się sposób, stając się nieuprzejmi, trochę niemądrzy i nie są już w stanie wykazać zainteresowania tymi, których najbardziej potrzebują zainspirować - czy to oznacza konsumentów, inwestorów, pracowników lub innych zwolenników marki. Z uwagą wiele marek szybko wraca do życia. Niektóre wymagają jedynie kosmetycznej uwagi - od szczypiec do stylizacji i zakładki po pełny lifting marki - wraz z pewnym przekazem i zmianami marketingowymi. Innych trzeba reanimować dzięki heroicznym wysiłkom rebrandingowym. Jeszcze inni potrzebują wsparcia na życie, podczas gdy ich właściciele przygotowują się do pełnego wdzięku odejścia z wielkiego, markowego świata. Dowodzi tego fakt, że większość marek nigdy nie widzi swoich piątych urodzin, ale inne żyją dobrze w drugim wieku życia, nie ma harmonogramu, na którym można polegać, próbując wykreślić krzywą wzrostu swojej marki. Możesz jednak liczyć na to, że prędzej czy później Twoja marka przejdzie wszystkie lub większość etapów cyklu życia

Dostrzeganie oznak starzenia się marki

Czasy się zmieniają, zmieniają się firmy, zmieniają interesy konsumentów, zmiany kulturowe, a czasem marki też muszą się zmieniać. Aby ocenić, czy Twoja marka może wymagać aktualizacji, przynajmniej raz w roku zadawaj pytania wymienione w tej sekcji. Jeśli odpowiesz "tak" na kilka z tych pytań podczas corocznego przeglądu marki, zdecydowanie musisz podjąć działania i postępować zgodnie z krokami opisanymi w dalszej części

Czy Twoja firma zmieniła się dramatycznie? : Większość rebrandingu lub rewitalizacji marki jest wywoływana przez wewnętrzne zmiany biznesowe. Kiedy zmienia się charakter Twojej firmy, zmienia się charakter Twojej marki i konieczna staje się zmiana marki. Aby ustalić, czy Twoja sytuacja zasługuje na uwagę marki, zadaj następujące pytania:

•  Czy zmiany własności lub przywództwa doprowadziły do nowej kultury firmy? Jeśli tak, to czy tożsamość Twojej marki nadal dokładnie odzwierciedla misję, wizję i wartości Twojej firmy?
•  Czy zmieniła się Twoja linia produktów, czy masz zamiar dodać produkty, które radykalnie zmienią Twoją ofertę? Jeśli tak, to czy Twoja marka nadal ma zastosowanie do każdego produktu i usługi, które oferujesz lub planujesz zaoferować?
•  Czy zmieniłeś kanały dystrybucji (jak i gdzie oferujesz swoje produkty)? Jeśli tak, to czy tożsamość Twojej marki dobrze reprezentuje Cię na wszystkich kanałach, szczególnie w Internecie?
Czy Twój rynek zmienił się dramatycznie? : Kolejnym najczęstszym powodem zmiany wizerunku marki jest zmieniające się otoczenie rynkowe. Aby ocenić, czy rynek osłabia siłę marki, zadaj następujące pytania:

•  Czy napotykasz nową lub silniejszą konkurencję? Jeśli tak, to jak dobrze Twoja tożsamość marki, obietnica i doświadczenie sprostają temu wyzwaniu?
•  Czy nowe rozwiązania rynkowe lub preferencje klientów spowodowały utratę lub zmniejszenie zainteresowania atrybutami Twojej marki lub obietnicę? Jeśli tak, czy można dopasować ofertę marki do gustów rynkowych?
•  Czy Twoja marka i doświadczenie nie są zsynchronizowane z obecnymi zainteresowaniami i gustami konsumentów? Jeśli tak, czy możesz zaktualizować swoje wrażenia, aby uczynić je atrakcyjnym i konkurencyjnym?
•  Czy tożsamość Twojej marki - logo, slogan i inne elementy identyfikujące - nie jest zgodna z obecnymi trendami projektowymi i kulturowymi? Jeśli tak, czy możesz zaktualizować swoją tożsamość, zachowując elementy o największej wartości marki?

Sygnały ostrzegawcze zmiany życia marki

Kiedy Twoja organizacja (serce i dusza Twojej marki) ulega poważnej zmianie, najczęściej musi również ulec zmianie tożsamość Twojej marki (twarz Twojej marki). W przeciwnym razie rdzeń Twojej organizacji będzie niezgodny z obietnicą złożoną na rynku, a prawdopodobnie nastąpi kryzys wiarygodności marki. Podobnie, gdy Twój rynek (powód istnienia Twojej marki) ulega znacznej zmianie, tożsamość marki prawdopodobnie również musi się zmienić. Inaczej Twój wizerunek nie jest zsynchronizowany z potrzebami rynku, upodobaniami i pragnieniami, a następnie następuje kryzys znaczenia marki. Aby uniknąć katastrofy marki, często skanuj swoją sytuację biznesową w poszukiwaniu czterech wczesnych sygnałów ostrzegawczych, że siła Twojej marki może być zagrożona. Znaki takie to :

•  Szybka ekspansja firmy
•  Główna dywersyfikacja produktu lub kanału
•  Fuzja lub przejęcie
•  Tożsamość marki, która nie dostosowała się do zmienionej działalności i rynku

Nadchodzące sekcje opisują objawy każdej z tych czerwonych flag zdrowotnych marki. Zeskanuj je, a następnie wypełnij kwestionariusz na rysunku 17-2, aby ocenić wrażliwość marki.

Szybka ekspansja

Wzrost jest dobry, ale gdy zbyt szybko stanie się to w Twojej firmie, Twoja marka może ucierpieć. W wyścigu o wdrażanie nowych produktów, wykorzystywanie nowych możliwości, otwieranie dodatkowych rynków zbytu, dodawanie nowych kanałów dystrybucji lub ekspansję na nowe obszary rynkowe, Twoja firma może przerastać tożsamość marki. Nagle przesłanie Twojej podstawowej marki jest nieaktualne, nie możesz już dotrzymywać obietnic związanych z marką, a doświadczenie związane z marką jest nieprzewidywalne. Nawet twoje imię i hasło stają się nieodpowiednie i nie pasuje do aktualnych realiów Twojej firmy. Jeśli Twoja organizacja doświadczyła dramatycznego wzrostu w ostatnim sześciomiesięcznym okresie, zaplanuj weekendowe rekolekcje - i wkrótce - aby zebrać pracowników, aby ocenić, czy tożsamość Twojej marki nadal odzwierciedla charakter, wartości i atrybuty ewoluującej sytuacji biznesowej. Nie czekaj, aż pojawia się kryzys tożsamości lub wiarygodności. Skorzystaj z pytań na Rysunku 17-2 jako przewodnika oceny.

Główny produkt, kanał lub dywersyfikacja strategiczna

Rynek jest w ciągłym ruchu. Internet w zasadzie przepisał zasady dotyczące komunikacji między firmami, prezentacji ofert, a nawet sprzedaży produktów. Jednocześnie terytoria rynkowe, nawet dla małych firm, rozwijały się niemal bez ograniczeń. Samozatrudnieni przedsiębiorcy w biurach domowych obsługują teraz obszary rynkowe dosłownie na całym świecie. W trakcie tej zmiany firmy ponownie koncentrują się lub zmieniają strategiczny kierunek i tożsamość marki, aby dostosować się do zmieniających się środowisk biznesowych. Do najlepszych przykładów należą firmy, które przeniosły swoje zwykłe firmy online; firmy, które przesunęły nacisk na realia środowiskowe; oraz firmy, które zmieniły swoje linie produktów, metody dystrybucji i strategie biznesowe w tym celu będą obsługiwać rynki globalne. UPS jest tego dobrym przykładem. W ciągu ostatniej dekady UPS przeniósł nacisk z flot samochodów dostawczych na zespoły globalnych ekspertów logistycznych. W tym czasie firma zmieniła przekaz marketingowy, przeprojektowała logo i stronę internetową oraz opracowała nowy slogan, aby uwzględnić zmienioną strukturę i rynek firmy. Jeszcze w 1993 r. Firma UPS wprowadziła na rynek pod hasłem "Firma dostarczająca paczki, na której liczy więcej firm". Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych firma pyta: "Co brąz może dla ciebie zrobić?"; na całym świecie UPS deklaruje: "Dostarcz więcej". Oba slogany eliminują odniesienia do paczek i wysyłki, otwierając w ten sposób umysł konsumenta na rozszerzony rynek i możliwości firmy. BP (British Petroleum) to kolejny dobry przykład firmy, która przeprowadziła strategiczną restrukturyzację, a następnie odpowiednio dostosowała swoją markę. Po wielu fuzjach i przejęciach BP musiało oświadczyć, że stało się czymś więcej niż firmą naftową. Firma przeszła rewolucyjną aktualizację wizualną. Aby dokładnie odzwierciedlić przekształcenie BP z "lokalnej firmy naftowej w globalną grupę energetyczną", BP przekształca swoją tożsamość w "zielonego" lidera, zmieniając nawet znaczenie "BP" na "poza ropą naftową".

Fuzja lub przejęcie

Kiedy słyszysz słowo "fuzja", najczęściej słyszysz eufemizm dla rzeczywistości, że jedna firma została przejęta lub przejęta przez inną. Czasami dwa przedsiębiorstwa uczestniczą w fuzji 50-50, ale nawet wtedy jedna firma zwykle pojawia się jako siła dominująca. Niezależnie od tego, czy firmy są nabywane, czy łączone, ich marki rzadko łączą się w jedną. Zasadniczo marka jest obietnicą organizacji, więc łącząc dwie obietnice, połączone firmy rzadko kończą się mocniejszą obietnicą. Częściej kończą się obustronną obietnicą, która dezorientuje konsumentów i zaburza pewność siebie. W przypadku większości przejęć lub fuzji korporacyjnych dwie organizacje oceniają wartość każdej marki i sprawiedliwość elementów identyfikujących każdą markę przed przyjęciem jednego z następujących podejść do marki:

•  Firma przejmująca zachowuje swoją nazwę i staje się dominującą marką, czasem o ożywionym wyglądzie, który odzwierciedla korzyści z przejęcia firmy. (Tak dzieje się w większości przypadków.)
•  Nazwa sprzedawcy ma pierwszeństwo. Na przykład, kiedy SBC przejęła AT&T, zdecydowała się przyjąć cenną nazwę AT&T i zaktualizować tożsamość, aby wyglądała na bardziej zwinną i młodszą. Wprowadzone zmiany obejmowały zmianę koloru i stylu oraz przebudowę marki, aby bardziej przypominała glob - rynek obsługiwany przez nowy podmiot.

- Dwie łączące się firmy łączą swoje nazwy. Na przykład, kiedy FedEx nabył Kinko, zmienił nazwę na markę Kinko, FedEx Kinko, aby wykorzystać siłę obu firm. Podobnie połączenie Price Waterhouse z Coopers & Lybrand zaowocowało nową marką PricewaterhouseCoopers. Następnie następuje połączenie Time Warner i AOL, które w skrócie zaowocowało połączoną marką AOL / Time Warner, która pomieszała zarówno konsumentów, jak i inwestorów, i ostatecznie podzieliła się na dwie niezależne marki: AOL i Time Warner.
- Pojawia się zupełnie nowa marka bez widocznego powiązania z żadną z marek reprezentowanych w fuzji lub przejęciu.

Przestarzała tożsamość marki

W niskobudżetowych dniach początkowych wiele firm ucieka się do tożsamości marki, które są albo zaprojektowane przez siebie, albo wymyślone przez aspirującego artystę polecanego przez przyjaciela przyjaciela kuzyna szwagra. Rezultatem jest zazwyczaj tożsamość typu make-do tworzona we wszystkich najlepszych intencjach na świecie po cenie, która wydawała się odpowiednia w tamtym czasie. Kilka lat do przodu, a to, co w przeszłości działało dobrze, już nie pasuje. Może projekt nigdy nie był całkiem poprawny. A może kiedyś tak było, ale nie reprezentuje już kultury ani wyrafinowania organizacji, ani nie pasuje do charakteru rynku, na którym służy, ani kultury, w której przetrwa. Niektóre style, kolory i podejścia graficzne utknęły w epokach na szczęście dawno temu. (Pomyśl o kolorach i stylu lat sześćdziesiątych!) W takim przypadku rewitalizacja marki jest w porządku i jest to proces, którego nie można lekceważyć. Samo zaprojektowanie świetnej nowej marki nie wystarczy. Przynajmniej musisz podjąć następujące działanie:

1. Oceń, ile chcesz lub potrzebujesz, aby zmienić swoją tożsamość. Przeprojektowanie tożsamości marki obejmuje całą gamę produktów od ewolucyjnych do rewolucyjnych, w zależności od tego, czy przesuną one nieco twoją obecną tożsamość do przodu, czy znacznie, i czy skutkują zupełnie nową nazwą i logo.
2. Ustal, do których zasobów tożsamości marki wnoszą największą wartość , abyś wiedział, które aspekty chronić i przenieść do zrewitalizowanej tożsamości.
3. Zainwestuj w radę i talenty dobrego projektanta marki , rozważ mocne strony swojej marki i rozważ swoje opcje.
4. Przyjmij zrewitalizowaną strategię marki, która może przedstawiać wizję marki przez co najmniej dziesięć lat, co oznacza maksymalną częstotliwość, z jaką wygląd marki powinien ulec zasadniczej zmianie.

Badanie zdrowia Twojej marki

Lekarze wymagają zdjęć rentgenowskich i list testów diagnostycznych przed ustaleniem warunków zdrowotnych i wydaniem zalecanych środków zaradczych. Dlaczego marki powinny być inne? Przed "naprawieniem" marki należy poddać ją kontroli tego samego rodzaju.

1. Zacznij od przeglądu marki, zwanego także audytem marki.
2. Określ, jak daleko chcesz lub potrzebujesz zmiany w swojej marce, jeśli chodzi o zmiany w bieżącej tożsamości marki.
3. Zarysuj plan rewitalizacji marki, definiując swoje cele, zadania, strategie, taktykę i mierniki.

Rewitalizujący, ponieważ.…

Rewitalizacja Twojej marki to świetna okazja, aby na nowo stwierdzić, co oznacza Twoja marka. Wraz z wiekiem marek często pojawiają się komunikaty marki
Rozmazany : z czasem ludzie w firmie i poza nią stają się skonfudowani co do tożsamości marki, co ją odróżnia od innych, jakie unikalne atrybuty oferuje i co składa. Rewitalizacja pozwala na umieszczenie ściereczki do polerowania nie tylko w wyglądzie marki, ale także w przesłaniu marki. Masz szansę powiedzieć: "Rewitalizuje naszą markę, ponieważ…"

•  Rozszerzyliśmy nasze terytorium rynkowe.
•  Dodaliśmy produkty lub ulepszone usługi.
•  Zmieniliśmy strategicznie, aby lepiej odpowiadać realiom rynku, potrzebom i pragnieniom.
•  Rozwijaliśmy się dzięki fuzjom, przejęciom lub błyskawicznym sukcesom.

Rewitalizacja marki pozwala rozpowszechniać dobre wieści o tym, czym stała się Twoja marka. Daje to szansę na ponowne zjednoczenie wszystkich w firmie i korpusie klientów pod nowym, jasno określonym komunikatem marki, który daje ci powód do krzyku.

Przeprowadzanie przeglądu marki

Przegląd marki poprowadzi Twoją markę przez wiele tych samych kroków, które podjąłeś podczas tworzenia marki. Analizując sytuację swojej marki, daj każdemu pytaniu w tej sekcji uwagę, na którą zasługuje. Odpowiedzi na pytania pomogą ci wskazać, gdzie Twoja marka cierpi, dzięki czemu możesz skierować swoje działania naprawcze na naprawę tego, co jest zepsute, a nie na przegląd atrybutów marki, które są w dobrym stanie. Zbyt często marki przechodzą zmiany nazwy lub logo, kiedy to, co naprawdę muszą zrobić, to poprawić jakość marki, zaczynając od sposobu działania swoich produktów. Lub rebranding firmy - w zasadzie wyrzucanie dziecka z kąpielą - kiedy jego stara marka rzeczywiście miała dobrą wartość, którą można by zrewitalizować za znacznie mniej inwestycji i zamieszanie na rynku. Odpowiadając na każde z poniższych pytań, określasz, które aspekty Twojej marki są w dobrym stanie, a które wymagają dostosowania, aby naprawdę odzwierciedlić Twoją działalność. Co chcesz osiągnąć dzięki programowi brandingowemu? Ustal priorytety swoich celów, wybierając spośród następujących funkcji marki:

•  Stwórz większą świadomość
•  Zwiększenie emocjonalnego połączenia z konsumentami i interesariuszami marki, w tym inwestorami, pracownikami i tymi, którzy mają wpływ na wybór marki
•  Wyjaśnij lub przedefiniuj wyróżnienia marki
•  Zbuduj lub odbuduj wiarygodność i zaufanie
•  Motywuj preferencje i zakupy produktów
Jeśli Twoja marka jest silna w obszarach priorytetowych, potrzeba rewitalizacji marki jest niewielka. Jeśli Twoja marka jest słaba w obszarach, które są najważniejsze dla przyszłego sukcesu, Twoja marka prawdopodobnie potrzebuje oceny, naprawy i odmłodzenia.

Jak dobrze Twoja marka pasuje do Twojego rynku?
Czasami warunki rynkowe zmieniają się w taki sposób, że marki stają się przestarzałe, a nawet nieistotne. Być może korzyści marki nie są już atrakcyjne lub sposób, w jaki marka jest prezentowana konsumentom, nie jest już zgodny z trendami i wzorami rynkowymi. Zadaj następujące pytania:

•  Jak inni - w tym pracownicy, klienci, potencjalni klienci, inwestorzy i dostawcy - postrzegają Twoją markę?
•  Dlaczego konsumenci wybierają Twoją markę? Czy ich powody są mocno przekonujące i odpowiednio przekazane w nazwie, logo, sloganie i komunikacji marki?
•  Jakie atrybuty zdaniem konsumentów odróżniają Twoją markę od marek konkurencyjnych? Czy te same cechy, które według ciebie najlepiej różnicują Twoją markę i jej ofertę?
•  Czy wyróżniające się cechy Twojej marki zwiększają lub zmniejszają zainteresowanie konsumentów?
•  Czy Twoja marka jest dobrze rozpoznawalna wśród klientów, na których kierujesz reklamy? Czy poproszeni o podanie najlepszych konkurentów w kategorii rynku, czy wszyscy, większość lub nieliczni potencjalni klienci powołują się na Twoją markę?
& Czy Twoja marka, logo i hasło odpowiadają obecnym gustom i trendom rynkowym i kulturowym?

Czy Twoja marka jest dokładnym odzwierciedleniem Twojej firmy?

Wszystkie świetne marki mają jedną ważną cechę: są lustrzanymi odbiciami firm, które reprezentują. Aby ocenić, jak dobrze Twoja marka odzwierciedla Twoją sytuację biznesową, zadaj następujące pytania:

•  Czy twoja tożsamość marki odzwierciedla Twoją obecną misję, wizję i wartości biznesowe, czy może zmiany własności, przywództwa lub strategiczne powodują, że Twoja marka jest nieaktualna?
•  Czy tożsamość Twojej marki dokładnie odzwierciedla charakter, osobowość i ton Twojej firmy?
•  Czy obietnica złożona konsumentom odzwierciedla Twoje mocne strony i wyróżnienia oraz czy jest wiarygodna i konsekwentnie wzmacniana przez wszystkie spotkania z marką?
•  Czy wszystkie dodane przez Ciebie produkty lub które planujesz dodać dobrze pasują do Twojej marki?
•  Czy liczba produktów i charakter twoich ofert mają sens dla konsumentów?
•  Czy Twoje ceny są dokładnym odzwierciedleniem przesłania i obietnicy Twojej marki?
•  Czy wizerunek Twojej marki został zniszczony przez wydarzenia w twojej mocy lub poza nią?
•  Czy konsumenci dokładnie rozumieją Twoją markę?

Pamiętaj, że Twoja marka żyje w głowach konsumentów, więc zanim zaczniesz poprawiać swój wizerunek, poświęć czas i wysiłek, aby odkryć, co myślą o niej osoby znające Twoją markę. Zadaj następujące pytania:

•  Czy wizerunek marki, który jest obecnie w pamięci konsumentów, odzwierciedla pozycję konkurencyjną, którą starasz się zapełnić na rynku?
•  Kiedy konsumenci oceniają najlepszych konkurentów w branży, czy ranking Twojej marki pasuje do twoich aspiracji dominacji na rynku?
•  Czy Twoja marka przyciąga klientów, którym chcesz służyć?
•  Czy ci, którzy ściśle współpracują z Twoją firmą - w tym Twoi pracownicy, partnerzy biznesowi, inwestorzy i Twoi najbardziej lojalni klienci - dokładnie opisują Twoją markę?

Czy obecne doświadczenie marki wzmacnia pożądany wizerunek marki we wszystkich punktach kontaktowych? Opinia konsumenta na temat marki jest wynikiem wszelkiego kontaktu z marką, od komunikacji marketingowej po spotkania pracowników, od zawiłości doświadczenia zakupowego po doświadczenie zostania właścicielem marki. Określ, czy doświadczenie związane z marką przyczynia się do pożądanego wizerunku marki, zadając następujące pytania:

•  Czy nazwa marki, logo, komunikacja, lokalizacja i doświadczenie są zgodne z osobowością, charakterem i tonem, który chcesz kojarzyć z Twoją firmą?
•  Czy konsumenci spotykający Twoją markę są spójni, przekonujący i konkurencyjni?
•  Czy Twoja komunikacja - od reklam do Twojej witryny internetowej po Twoje kontakty telefoniczne i mailowe oraz osobiste - jednolicie spójne i konkurencyjny pod względem wyglądu, tonu, charakteru i przekazu marki?
•  Czy Twoja marka dobrze konkuruje z markami dominujących konkurentów na danym rynku?

Gdy nowicjusze wkraczają na Twoją arenę biznesową, ich marki mogą zmienić oczekiwania konsumentów. Określ, czy Twoja marka jest aktualna, zadając następujące pytania:

•  Czy Twoja tożsamość (imię i nazwisko, logo, slogan i inne elementy identyfikujące) są charakterystyczne i konkurencyjne pod względem jakości, wyrafinowania i spójności?
•  Czy Twoja obietnica marki jest jasna, wyjątkowa i atrakcyjna w porównaniu do obietnic złożonych przez konkurentów?
•  Czy twoje usługi są konkurencyjne lub wybitne w porównaniu z usługami konkurencji?
•  Czy Twoja marka jest konkurencyjna i wyjątkowa?

Stawianie diagnozy: Retool lub przejść na emeryturę?

Po zakończeniu przeglądu marki nadchodzi moment podjęcia decyzji: czy Twoja marka może zostać zrewitalizowana, czy też trzeba ją wypuścić na pastwisko? Aby uzyskać odpowiedź, skorzystaj z wyników przeglądu marki, aby pomóc Ci odpowiedzieć na następujące pytania:

•  Czy Twoja marka jest zdrowa? Czy to dokładne odzwierciedlenie Twojego biznesu dzisiaj? Kiedy patrzysz na swoje plany i nadzieje na następne dziesięć lat, czy Twoja marka, logo, obietnica i przesłanie pokrywają twoje aspiracje? Jeśli twoje odpowiedzi składają się na głośne "tak", daj swojej marce zielone światło, aby kontynuować, wraz z podwójną dawką czasu i pieniędzy, aby przekonać się, że jest dobrze chroniona i dobrze prezentowana przez wiele lat.
•  Czy Twoja marka ma problemy? Czy straciła dopasowanie do Twojego biznesu i rynku? Jeśli tak, to czy różnica między tym, czym stała się Twoja firma, a tym, co oznacza tożsamość Twojej marki, jest ogromna, czy niewielka? Jeśli wyrównanie między marką a firmą jest dalekie - jeśli twoja marka nazywa się Main Street Fix-It, ale teraz oferujesz przeglądy systemów biznesowych i rozwiązania na rynku globalnym - masz do czynienia z kryzysem tożsamości, a pełna rebranding w celu. Z drugiej strony, jeśli wyrównanie między marką a firmą jest tylko nieznacznie niepoprawne - jeśli nazywasz się Global Advertising, ale teraz oferujesz klientom globalnym planowanie strategiczne, branding i usługi rozwoju wiadomości oprócz produkcji i umieszczania reklam - nazwa dostosowanie i rewitalizacja marki mogą być zakresem Twoich potrzeb.
•  Czy Twoja marka ma wysoką wartość? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi "tak", masz silną motywację do rewitalizacji zamiast rebrandingu. Rewitalizując - lub aktualizując i dopracowując obecną markę - zachowujesz wartościowe elementy identyfikujące Twoją markę, a tym samym chronisz wartość marki, którą budujesz przez lata.
>
Kiedy zmieniasz markę, zasadniczo usuwasz wcześniej ustaloną wartość i zaczynasz od nowa, budując wartość od zera. Rebranding to sposób, w jaki warto przejść, gdy wartość Twojej istniejącej marki jest tak niska lub na tak negatywnym terytorium, że lepiej jest dać sobie ekwiwalent golfa mulligan i zrobić zupełnie nowy strzał.

Naprawianie zepsutej marki

Większość marek psuje się nie dlatego, że zmieniają się rynki, ale ponieważ zmieniają się firmy. Czasami logotypy wychodzą z mody i wymagają aktualizacji, aby nadążyć za gustami rynkowymi i trendami kulturowymi, ale tego rodzaju zmiany reagujące na rynek wymagają jedynie aktualizacji kosmetycznej, a nie remontu marki. Remonty marek stają się konieczne, gdy remonty firm dosłownie zmieniają serce i duszę firmy. Kiedy rdzeń firmy - podstawa marki - zmienia się radykalnie, twarz marki - nazwa marki, logo i elementy identyfikujące - również musi się zmienić. W przeciwnym razie istnieje rozdźwięk między tym, co marka mówi, że jest, a tym, czym w rzeczywistości jest marka. I to jest formuła katastrofy wiarygodności.

Dziesięć błędów, których należy unikać podczas rewitalizacji

Kiedy przeprowadzasz audyt, aktualizujesz i dostosowujesz swoją markę do bieżących realiów biznesowych i rynkowych, poświęć chwilę na przejrzenie najczęstszych błędów popełnianych przez marketerów, abyś mógł ich uniknąć i podążać w kierunku sukcesu marki. Najczęstsze błędy to

•  Brak rejestracji szefa organizacji jako lidera działań rewitalizacyjnych marki
•  Brak oceny, czy produkt lub doświadczenie marki - a nie tożsamość marki - mogą zaszkodzić szacunkowi Twojej marki na rynku
•  Brak pozyskania doświadczonych specjalistów do pomocy w badaniach, opracowywaniu nazw, projektowaniu logo, rejestracji znaków towarowych i komunikacji marki
•  Brak wcześniejszego poinformowania pracowników o tym, dlaczego podejmujesz działania związane z rewitalizacją marki
•  Niezrozumienie i ochrona obecnych zasobów marki podczas zmiany marki na przyszłość
•  Nieutrzymanie cichego etapu, w którym plany marki są trzymane blisko kamizelki, dopóki nie zostaną przyjęte przez kierownictwo i nie będą gotowe do prezentacji wewnętrznemu zespołowi Twojej organizacji.
•  Brak wewnętrznego wsparcia i zdobycia wsparcia, zanim Twoja zrewitalizowana historia marki wykracza poza granice Twojej organizacji
•  Brak dotarcia do najbardziej lojalnych klientów, inwestorów i dostawców z wiadomościami o Twojej zrewitalizowanej marce, zanim dowiedzą się o zmianach Twojej marki za pośrednictwem winorośli lub środków masowego przekazu
•  Brak ustanowienia planu zarządzania marką, który zapewnia ciągłą i konsekwentną komunikację przesłania Twojej marki i obiecuj we wszystkich kanałach komunikacji i we wszystkich punktach kontaktowych konsumentów
•  Brak wprowadzenia zrewitalizowanej marki z fanfarą, na jaką zasługuje

Ochrona twoich kosztowności

Najważniejszym krokiem w naprawie lub aktualizacji marki jest ustalenie, który z jej zasobów ma najwyższą wartość w oczach konsumentów. Aktywa marki obejmują:

•  Twoja marka
•  Elementy identyfikujące markę, w tym logo, logotyp lub skrypt, slogan lub slogan, kolorystyka, opakowanie i elementy sygnowane marką, takie jak unikalny zapach (jak na przykład Cinnabon), podpis muzyczny (tło United Air Lines) muzyka, na przykład), a nawet sygnowane zdarzenia, które konsumenci łączą z Twoim imieniem
•  Główny przekaz i obietnica Twojej marki
•  Dominacja Twojej marki w określonej niszy rynkowej
•  Link Twojej marki do kluczowych grup klientów

Arkusz analizy zasobów marki w Rozdziale 3 może pomóc ci określić wartość każdego z twoich aktywów oraz to, czy siła twojej marki zostałaby zmniejszona, gdybyś zmienił lub wyeliminował ten zasób. Na przykład, jeśli odkryjesz, że Twoja marka ma niską świadomość lub że przez lata była źle zarządzana, możesz stwierdzić, że zastąpienie twojego symbolu będzie służyło jedynie wzmocnieniu twojego wizerunku. Z drugiej strony, jeśli okaże się, że konsumenci mają wysoką świadomość i szacunek dla twojego imienia, powinieneś przemyśleć długo i ciężko, zanim go porzucisz

Dokonanie zmiany

Możesz rozpocząć proces rewitalizacji po ustaleniu, które aktywa marki powinieneś zatrzymać, a które są zbędne. Wykonaj następujące kroki, aby zrewitalizować swoją markę:
1. Zaangażuj kierownictwo swojej firmy od samego początku. Jeśli to możliwe, osoba prowadząca Twoją firmę powinna prowadzić proces rewitalizacji marki lub rebrandingu. W przeciwnym razie możesz stawić czoła ciężkiej bitwie, gdy przyjdzie czas na przyjęcie nowej tożsamości.
2. Określ sposób odświeżenia, zmiany lub odbudowania obietnicy marki. Zasadniczo Twoja marka jest obietnicą złożoną konsumentom. Stopień, w jakim zmieniasz swoją obietnicę, w dużej mierze decyduje o stopniu, w jakim zmieniasz swoją markę.
3. Ustal, czy chcesz zmienić swoje imię, nieznacznie czy drastycznie, aby dopasować je do swojej firmy, rynku i kanałów sprzedaży.
4. Zdecyduj, czy musisz przeprojektować swoje logo. Rozdział 8 zawiera porady dotyczące projektowania logo, ale zalecamy zaangażowanie doświadczonego specjalisty w rzeczywistą przeprojektowanie. W ramach procesu przeprojektowania przepisz również swoje wytyczne graficzne i markę zasady zarządzania
5. Udoskonal swoje doświadczenia związane z marką, aby każde spotkanie ze zrewitalizowaną marką wzmacniało przekaz i obietnicę, którą tworzysz oraz wizerunek, który chcesz utrwalić w umyśle konsumenta.
6. Ponownie uruchom swoją markę, zaczynając od organizacji i postępując zgodnie z radami zawartymi w rozdziale 9. Nie przeskakuj przez ten krok. Jeśli nie zdobędziesz zrozumienia i zaangażowania od swojego wewnętrznego zespołu, nic, co zrobisz na zewnątrz, nie uratuje Twojej marki przed konsekwencjami.
7. Kiedy Twoja zrewitalizowana marka jest znana, zaakceptowana i przyjęta wewnętrznie (a nie przed chwilą), upublicznij swoją markę. Rozpocznij od działań promocyjnych, które podzielą się historią, dlaczego dokonujesz zmiany, jak budujesz dziedzictwo swojej marki, jednocześnie uwzględniając przyszłość swojej marki, i jak twoja nowa tożsamość i strategia marki koncentrują się na jasnej, silnej, potężna wizja. Zobacz rozdział 10, w którym opisano reklamy.
8. Uruchom reklamy i promocje, aby wzmocnić zrewitalizowany przekaz Twojej marki.
9. Zainwestuj czas i pieniądze niezbędne do zbudowania i ochrony wartości zrewitalizowanej marki