Ogólne zasady cięcia kosztów

•  Nie pozwól, aby pieniądze doprowadziły cię do szaleństwa. Zawsze będzie tańszy wybór niż ten, którego dokonałeś, a rachunki będą się piętrzyć. To fakt, którego można uniknąć tylko poprzez ucieczkę. To ma być dla Ciebie przyjemny czas, więc nie pozwól, aby liczby i sumy odjęły Ci całe wesele.
•  Nie pozwól, aby pieniądze były głównym tematem rozmowy, kiedy rozmawiasz ze swoim narzeczonym i rodziną o planowaniu. Zamiast gadać o tym, ile kosztują bukiety, skup się na tym, jak piękna będzie ceremonia.
•  Nie bądź tania. Musisz pozwolić sobie na pewne rzeczy dla siebie, ponieważ jesteś panną młodą i zasługujesz na specjalne traktowanie w dniu ślubu. Więc zamiast wyrzucać wszystkie luksusy, pozwól sobie na kilka … i nie miej z tego powodu poczucia winy.
•  Zapytaj znajomych, jak zaoszczędzili pieniądze na swoich weselach. Mogą być w stanie skierować Cię do zasobów oszczędzających koszty, których inaczej byś nie znalazł.
•  Kiedy życzliwi krewni i przyjaciele proszą o ofiarowanie swoich usług, przyjmij ich oferty. Sprawiają, że czują się one wyjątkową częścią Twojego dnia i na pewno pomagają Twojemu budżetowi.

Pomoc w negocjacjach zamiast prezentów

W całym tekście wspominamy o przyjmowaniu propozycji pomocy przy weselu od przyjaciół i krewnych jako prezentu dla ciebie. Istnieje wiele miejsc, w których darowizna w postaci czyjejś wiedzy lub talentów nie tylko pozwoliłaby zaoszczędzić pieniądze, ale także nadałaby znaczący, osobisty akcent Twojemu wielkiemu dniu. Oto kilka wskazówek dotyczących etykiety dotyczących przyjmowania ofert pomocy bliskich:

•  Upewnij się, że są wykwalifikowani, aby dobrze wykonywać swoją pracę. Jeśli ciocia zaoferuje Ci uszycie welonu i jest znana jako utalentowana rzemieślniczka, jak najbardziej przyjmij jej propozycję. Jeśli twoja kuzynka jest solistką w swoim chórze kościelnym, możesz przyjąć jej propozycję piosenki jako prezent ślubny. Sytuacja staje się lepka, gdy ktoś oferuje wykonanie zadania, co do którego nie masz pewności, czy będzie w stanie sobie z nim poradzić. W takim razie podziękuj jej i powiedz, że masz już kogoś, kto pomaga w tym zadaniu. Może uda jej się zrobić coś innego.
•  Jeśli ktoś oferuje pomoc, powiedz mu, że chętnie przyjmiesz jego usługi jako prezent ślubny dla ciebie. Na początku może odmówić, ale wystarczy serdeczny uśmiech i uścisk, aby przekonać go do przyjęcia Twojej oferty. Nie byłoby w porządku przyjąć od gościa bezpłatnych usług, a następnie oczekiwać drogiego prezentu.
•  Powiedz swojej pomocnej dłoni, ile to dla ciebie znaczy, aby on lub ona wnosił swój wkład w twój dzień. Ludzie uwielbiają pomagać ze względu na bycie pomocnym, ale zawsze miło jest usłyszeć, co ten wkład oznacza dla pary.
•  Daj im światło reflektorów na weselu. Jeśli twoje ciotki spędzały godziny na przyrządzaniu baklavy na godzinę koktajlową, poproś mistrza ceremonii, aby ogłosił to i zapewnił im oklaski od gości.
•  Po weselu zawsze wysyłaj kartkę z podziękowaniami i być może drobny upominek.
•  Mów głośno o zniżkach grupowych i bądź na tyle odważny, aby spróbować obniżyć cenę. Twoja odwaga może po prostu zarobić 10 procent lub więcej z twojego rachunku.
•  Zgłoś, jeśli nie jesteś zadowolony z przedmiotu lub usługi. Jeśli coś zamówiłeś i dotarło w złym stanie, stań w obronie siebie i zażądaj wymiany lub zwrotu pieniędzy. To podstawa dobrego zarządzania pieniędzmi, a nie tylko kwestia ślubu.
•  Staraj się oszczędzać pieniądze nie tylko dla siebie, ale także dla swojej rodziny, rodziny pana młodego, przyjęcia weselnego i gości, którzy przyjadą do miasta na twój ślub. Twoje wybory mają wpływ na finanse każdego z nich, a twoje wysiłki, aby zmniejszyć kwoty, które będą musieli wydać, z pewnością zaowocują mniejszym napięciem i większą wdzięcznością.
•  Nie pozwól, aby profesjonaliści zmuszali cię do natychmiastowych wydatków. Pamiętaj, że bardziej motywuje ich 25-procentowa prowizja niż Twoje szczęście. Spraw, aby profesjonaliści czekali na Twoją decyzję, dzięki czemu będziesz miał szansę znaleźć większe oszczędności zamiast ulegać impulsywnym wydatkom.
•  Nie bierz pod uwagę systemu barterowego poniżej ciebie. Jeśli umówisz się ze swoją najlepszą przyjaciółką, że jej prezentem ślubnym dla ciebie będzie wykonanie piosenki podczas ceremonii lub wykonanie kaligrafii do programów weselnych, to będzie dla niej zaszczytem uczestniczyć w uroczystości weselnej, a ty połączył specjalny i pamiętny gest z przypadkowo opłacalnym planem. Nie ma w tym nic wstydliwego.
•  Najlepszą częścią każdej uroczystości weselnej są osobiste akcenty dodane przez pannę młodą i pana młodego: złożenie własnych ślubów, śpiewanie sobie nawzajem podczas ceremonii, dekorowanie przyjęcia zdjęciami i przedmiotami, które są wyjątkowe dla was obojga. Cały sens, bez ceny.

Twoje ogłoszenia o zaręczynach

Możesz wykrzyczeć dobre wieści z dachu za darmo, ale o wiele lepiej jest wydrukować ogłoszenie o zaręczynach. Oto jak zaoszczędzić na tej części budżetu ślubnego.

Ogłoszenie w gazecie

•  Prześlij swoje ogłoszenie i zdjęcie do gazet, które nie pobierają opłat za publikację w kolumnie ogłoszeń.
•  Jeśli gazeta w twoim mieście pobiera opłaty za słowo, przećwicz pisanie ogłoszenia w jak najmniejszej liczbie słów. Pewna panna młoda zaoszczędziła piętnaście dolarów, po prostu poprawiając i zagęszczając.
•  Jeśli gazeta w twoim mieście pobiera tylko stałą opłatę za ogłoszenie, zdobądź wartość swoich pieniędzy i jeszcze lepszą pamiątkę, pisząc długi wpis pełen szczegółów.
•  Jeśli chcesz umieścić swoje ogłoszenie w kilku gazetach i wszystkie pobierają opłaty za druk, wybierz tylko te najważniejsze. Mogą to być dokumenty z Twojego miasta rodzinnego, rodzinnego miasta pana młodego oraz dokumentów obojga rodziców.
•  Jeśli chcesz zamieścić swoje ogłoszenie w kilku gazetach i żadna z nich nie pobiera opłaty za druk, wyślij swój artykuł i zdjęcie do gazet w każdej z następujących miejscowości: Twojej, Pana Młodego, Twoich rodziców, jego rodziców, Twojego dziadków, twoje stare rodzinne miasta i gazety absolwentów college′u.
•  Pamiętaj jednak, że chociaż wydrukowanie artykułu w gazecie może być bezpłatne, nadal będziesz musiał pokryć koszty kopii zdjęć i kosztów wysyłki. To może się sumować. Zdobądź niedrogie kopie swoich zdjęć w sklepach fotograficznych lub zeskanuj je i wyślij do gazety pocztą elektroniczną.
•  Dobrze edytuj swoje ogłoszenie o zaręczynach. Nie chcesz, aby w gazecie pojawiły się błędy typograficzne z Twojej strony, obrażające Twoich przyszłych teściów, których nazwiska przekręciłeś i powodujące konieczność płacenia za zredagowaną wersję Twojego ogłoszenia w gazecie na następny tydzień.
•  Zawsze umieszczaj swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu na odwrocie zdjęcia, które przesyłasz wraz z ogłoszeniem. W niektórych przypadkach możesz odzyskać zdjęcie w celu dodatkowego wykorzystania lub oprawienia.

Ogłoszenia papierowe

•  Nie zamawiaj zawiadomień o zaręczynach w salonie ślubnym lub sklepie ślubnym. Te placówki są skierowane specjalnie do konsumentów weselnych, a to zazwyczaj oznacza, że zapłacisz najwyższą cenę.
•  Jeśli zamawiasz drukowane ogłoszenia o zaręczynach, rozejrzyj się po sklepach papierniczych, aby uzyskać najlepsze ceny. Poszukaj specjalnych wyprzedaży, dzięki którym możesz zaoszczędzić 10 procent, 20 procent lub więcej.
•  Sprawdź www.catalog.com, aby zamówić bezpłatne katalogi ogłoszeń i zaproszeń, aby zobaczyć porównania cen, rabaty i dostępne różne style komunikatów.
•  Zamów prosty styl ogłoszenia. Cena podstawowego i bardzo eleganckiego czarnego wydruku na białym papierze wzrośnie, jeśli wybierzesz inny krój pisma, kolor nadruku lub dowolną dodatkową grafikę. Czasami oszczędności mogą wzrosnąć do 50 procent, jeśli zachowasz prostotę.
•  Dowiedz się dokładnie, ile zawiadomień o zaręczynach będziesz potrzebować, aby nie zamówić ich zbyt wiele. Pewna panna młoda wydała za dużo o pięćdziesiąt dolarów (zmarnowała pięćdziesiąt dolarów), zamawiając ogłoszenia na długo przed tym, zanim dotarła do określonej liczby odbiorców. Dodatkowe ogłoszenia leżą teraz w pudełku w jej szafie.
•  Po prostu kup wysokiej jakości papier na wagę w dyskoncie lub sklepie papierniczym i wydrukuj własne ogłoszenia przy użyciu eleganckiej czcionki na komputerze domowym. Sprawdź lokalne sklepy w poszukiwaniu nowych linii papieru ślubnego i kopert, często spotykanych w eleganckich stylach za cztery do pięciu dolarów za opakowanie dwudziestu pięciu sztuk.
•  Wydrukuj ogłoszenia samodzielnie, co jest najtańszym sposobem, lub zanieś kopię wzorcową do drukarni dyskontowej i poproś, aby zrobiła to za Ciebie. Niezależnie od tego, co wybierzesz, koszt będzie nadal niższy niż w przypadku zamówienia ogłoszeń markowych z katalogu lub sklepu specjalistycznego.
•  Być może najlepsza wiadomość: jeśli ogłaszasz zaręczyny na przyjęciu lub spotkaniu, w ogóle nie musisz wysyłać drukowanych ogłoszeń. Nikt nie będzie za nimi tęsknił.

Twoje przyjęcie zaręczynowe

Wybij korki i rozpocznij świętowanie! Przyjęcie zaręczynowe jest początkiem wszystkich nadchodzących wydarzeń, które zdarzają się raz w życiu, więc spraw, aby to wydarzenie było wyjątkowe bez rozbijania banku.

•  Porównaj kupione w sklepie zaproszenia na przyjęcie zaręczynowe. Standardowe rozmiary są tańsze niż te oversize, a te prostsze są tańsze niż te zdobione z błyszczącymi okładkami i laserowymi wycięciami. Upewnij się jednak, że wybrane przez Ciebie zaproszenie odzwierciedla stopień formalności przyjęcia zaręczynowego.
•  Jeśli zamawiasz zaproszenia na przyjęcie zaręczynowe w drukarni, wybierz prosty styl. Zwykłe białe zaproszenie z czarnym atramentem, a nie błękitne z granatowym atramentem, będzie kosztować mniej.
•  Twórz własne zaproszenia na przyjęcie zaręczynowe na komputerze domowym, używając eleganckiej czcionki i własnych obiektów clipart do dekoracji. Aby uzyskać dalsze oszczędności, szukaj wysokiej jakości papieru do tych domowych zaproszeń.
•  Tam też zabierz swoje koperty. Nie ma potrzeby wydawać dodatkowych pieniędzy na koperty ozdobne, z wyściółką lub zabezpieczające.
•  Zorganizuj przyjęcie zaręczynowe w domu zamiast w sali bankietowej lub klubie. Komfortowa, ciepła atmosfera jest idealna na każdy poziom formalności.
•  Jeśli planujesz obsłużyć przyjęcie zaręczynowe, obetnij nieco koszty, zlecając przygotowanie tylko części posiłku przez profesjonalistów. Oni robią danie główne, a ty robisz przystawki i desery. Możesz łatwo obniżyć standardowy rachunek firmy cateringowej o połowę.
•  Zaplanuj przyjęcie zaręczynowe na czas w ciągu dnia, kiedy nie będzie spodziewany obfity posiłek. Nieformalny romans od 14:00 do 17:00. jest odpowiednio podawany z przystawkami i wieczorkiem zaczynającym się o 19:00. najlepiej smakuje z ciastem i deserem.
•  Kupuj żywność i zapasy hurtowo lub w sklepie ze zniżkami. Te miejsca oferują świetne pakiety mrożonych przystawek, tace delikatesowe, świeże owoce morza i desery w cenach znacznie niższych niż zwykłe lub ekskluzywne rynki. Poproś znajomego, aby przyjął cię na swoje członkostwo, jeśli nie należysz do klubu.
•  Zmniejsz koszty napojów, ograniczając różnorodność napojów alkoholowych i bezalkoholowych lub wybierając serwowanie tylko wina i piwa.
•  Doskonałym źródłem informacji o niedrogich, wysokiej jakości rocznikach oraz unikalnym asortymencie polecanych piw i likierów jest www.winespectator.com. Tutaj znajdziesz najlepsze zakupy na swoją imprezę.
•  Wiele narzeczonych twierdzi, że zaoszczędziło sto dolarów lub więcej, prosząc utalentowaną przyjaciółkę lub krewnego o przygotowanie ciasta lub deserów na przyjęcie zaręczynowe. Wiele babć "poświęciło" swój czas i składniki na mus czekoladowy, domowe cannoli, egzotyczną sałatkę owocową, a nawet fachowo udekorowane, kremowo-maślane ciasto prosto ze stron Marthy Stewart Living. Więc jeśli twoja kuzynka robi grzeszny czekoladowy sernik, poproś ją, żeby przyniosła kilka jako prezent dla ciebie. Z prezentami zaręczynowymi, które kosztują średnio od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu pięciu dolarów, twój kuzyn potajemnie podziękuje ci za gigantyczne oszczędności. I będzie świecić z dumy, kiedy ty ogłosisz swoim gościom, że jest cukiernikiem.
•  Rób własne zdjęcia i rozdawaj aparat, prosząc o pomoc rodzinę i przyjaciół. Możesz wynająć profesjonalnego fotografa, aby zrobił zdjęcia na przyjęciu zaręczynowym, ale starasz się tutaj zaoszczędzić pieniądze, a nie je marnować. To tylko przyjęcie zaręczynowe, więc nieformalne zdjęcia wystarczą.
•  Zamiast zatrudniać zespół, DJ-a, pianistę czy harfistę na przyjęcie zaręczynowe, włącz stereo, jeśli przyjęcie zaręczynowe odbywa się w Twoim domu, lub poproś restaurację lub hol recepcyjny o odpowiednią muzykę przez system nagłaśniający.
•  Jeśli chodzi o dekoracje, rozważ prosty wygląd. Czternaście tuzinów białych balonów może wyglądać odświętnie, ale są też zbędnymi przedmiotami, które można wyrzucić, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy. Stwórz elegancki wygląd, dekorując wazonami z kwiatami ściętymi prosto z ogrodu, dobrze umieszczonymi świecami filarowymi lub ekspozycją zdjęć was dwojga.
•  Nie musisz wyświadczać przysług na przyjęciu zaręczynowym. Twoi goście nie będą się ich spodziewać. Ale chcesz coś dać - niedrogie czekoladki lub saszetki załatwią sprawę.
•  Oczywiście możesz w ogóle nie organizować przyjęcia zaręczynowego. Możesz wygłosić swoje wielkie ogłoszenie na spotkaniu rodzinnym, takim jak obiad w Święto Dziękczynienia, i zachować wszystkie fanfary na sam ślub.

Organizowanie się

Bycie zorganizowanym to najlepszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na weselu. Niezorganizowane podejście może kosztować dodatkowe pieniądze i czas (który, jak wszyscy wiemy, jest obecnie cenniejszy niż pieniądze).
•  Zacznij planować i organizować wystarczająco wcześnie, aby mieć wystarczająco dużo czasu na dobre wykonanie każdej pracy. Praca w pośpiechu oznacza mniejsze szanse na uzyskanie więcej za swoje pieniądze. Oszczędzanie pieniędzy może wymagać więcej niż kilku miesięcy na planowanie ślubu i wesela. Dziewięć miesięcy do roku to optymalny czas na znalezienie dobrych ofert po obniżonej cenie. Jeśli wymagane jest planowanie krótkoterminowe w przypadku ślubu za mniej niż rok, przeprowadź badania, aby znaleźć wszystkich swoich profesjonalistów i lokalizacje bez płacenia dodatkowych opłat za pośpiech. Ceremonia w pośpiechu może kosztować dodatkowe pieniądze, więc bądź na bieżąco z trudnym harmonogramem planowania.
•  Zachęć swoją matkę, druhnę lub matronę, aby dała ci w prezencie książkę do planowania ślubu. Poczuje w tym geście nutę sentymentalizmu, a ty zaoszczędzisz trochę pieniędzy w księgarni. Aby uzyskać zniżki na książki i planery, sprawdź Amazon.com.
•  Skorzystaj z zapasów książek o etykiecie ślubnej w lokalnej bibliotece zamiast kupować własne. W końcu, kiedy znowu będziesz potrzebować książki o etykiecie ślubnej?
•  Pożycz książki o etykiecie ślubnej krewnego lub przyjaciela, który niedawno się ożenił.
•  Skonfiguruj teczkę organizatora, używając kart indeksowych o wymiarach cztery na sześć cali i pudełka na karty z przepisami. Widziałeś to sugerowane we wszystkich swoich magazynach ślubnych, a nawet w niektórych reklamach zestawów fiszek i pudełek na akta za pięćdziesiąt dolarów z nadrukowanymi etykietami. Skonfigurowanie własnego pudełka na dokumenty ślubne będzie działać równie dobrze, jeśli nie lepiej.
•  Możesz również włączyć plik akordeonowy do swojego systemu organizatora ślubu. Znajdziesz je w każdym sklepie z artykułami biurowymi za zaledwie kilka dolarów. Oznacz każde miejsce nagłówkiem tematycznym - Suknia, Kwiaty, Muzyka, Catering - a wypełnianie broszur i próbek stanie się proste.
•  Użyj swojego systemu organizacji, aby śledzić rachunki, broszury, zdjęcia, rysunki, wizytówki i wszystkie ważne rzeczy, które mogą się zgubić. Zasada jest taka, że jeśli zgubiłeś go teraz, będziesz go potrzebować później. A to może Cię kosztować, jeśli coś trzeba zwrócić lub złożyć zamówienie.
•  Jak widać tutaj, możesz skonfigurować własny system organizacyjny za jedyne grosze. Oprócz tego, że jest dostosowany do twoich upodobań i potrzeb, jest to ogromna oszczędność w porównaniu z kosztem jednego z tych drogich komputerowych programów do planowania ślubów. Czy naprawdę potrzebujesz, aby komputer przypominał Ci o pójściu na przymiarkę o 16:00? Poza tym nie możesz przechowywać swoich broszur, próbek i paragonów sklepowych w "plikach" komputera. Chociaż przejście na zaawansowaną technologię to zabawny pomysł, jest to również jeden z najgorszych przypadków niepotrzebnych wydatków na wesele, jakie kiedykolwiek widziałeś. Pomiń oprogramowanie i trzymaj się własnych plików, folderów lub segregatorów.
•  Jeśli chcesz skorzystać z pomocy komputera, skorzystaj z bezpłatnych arkuszy ćwiczeń i tabel na stronie www.theknot.com lub www.dellawweddings.com.
•  Oprócz arkuszy, książek i artykułów na stronie internetowej poświęconej planowaniu ślubu, zorganizuj sobie drogę, korzystając z podręcznego organizera. Być może już go posiadasz, więc używaj go do tworzenia weselnych list rzeczy do zrobienia, przypomnień o spotkaniach i centrów wiadomości. Jeśli szukasz podręcznego organizera lub "palmtopa" do wykorzystania podczas planowania ślubu i na zawsze po nim
•  Jeśli nie możesz teraz zainwestować w organizer typu palmtop, możesz skorzystać z jednego z wielu bezpłatnych kalendarzy on-line, usług przypomnień, książek adresowych i arkuszy spotkań.
•  Pozwól, aby twoje przyjęcie weselne i członkowie rodziny również korzystali z tych narzędzi do organizowania. Umów się z nimi w sieci, aby wysyłać im e-maile z przypomnieniami o zakupach, przymiarkach, lunchach i FYI.
•  Zawsze upewnij się, że Twoje decyzje są ostateczne przed zawarciem umowy na usługi i przedmioty. Obejmuje to oczywiście prowadzenie twoich planów przez pana młodego i tych, którzy pomagają sfinansować ślub. Pochopnie podjęta decyzja może oznaczać utratę pieniędzy w przypadku konieczności anulowania umowy lub zwrotu towaru.
•  Uzyskaj wszystko na piśmie. Pisemne zapisy można łatwo wykorzystać w celu uzyskania przypomnień i terminów, a ustne umowy nie wytrzymają w sądzie w razie problemu. Pisemny zapis każdej umowy biznesowej powinien zawierać następujące szczegóły dla wyjaśnienia: datę sprzedaży, nazwę firmy i numer telefonu, imię i nazwisko oraz numer telefonu, datę usługi, godzinę usługi, miejsce usługi, szczegóły usługi lub pozycji, warunki dostawy, warunki płatności, numer czeku, zasady anulowania lub odroczenia, zasady zwrotu kosztów oraz imię i nazwisko oraz podpis osoby, która przyjęła zamówienie.
•  Ponadto zawsze otrzymuj kopię wszelkich umów i numerów potwierdzeń od profesjonalistów, którzy będą świadczyć usługi podczas Twojej ceremonii lub przyjęcia.
•  Przeczytaj każde słowo swoich kontaktów, nawet jeśli musisz usiąść wygodnie na krześle, podczas gdy niecierpliwy sprzedawca przewraca oczami i próbuje pośpieszyć cię do etapu wypisywania czeków. Nigdy nie wiadomo, co jest ukryte w drobnym druku - dodatkowe opłaty, prowizje, dziwaczne gratyfikacje, specjalne warunki, zwolnienia i tak dalej.
•  Jeśli nie rozumiesz czegoś w umowie, nie wahaj się zapytać. Jeśli urzędnik rzuca w ciebie żargonem biznesowym, poproś o wyjaśnienie.
•  Na wszelki wypadek skopiuj swoje umowy i przechowuj kopie w bezpiecznym miejscu. W przypadku utraty, kradzieży lub pożaru nadal jesteś na bezpiecznym gruncie z większymi wydatkami na wesele. Nie zatrudniaj nikogo, kto nie da ci kopii umowy.
•  Uzyskaj pokwitowania za każdą wpłatę, podpisane i opatrzone datą przez sprzedawcę. W ten sposób zapobiegasz starej sztuczce, w której nigdy mi nie zapłaciłeś, którą niektóre bardziej podejrzane firmy mogą wypróbować na tobie.
•  Jeśli napotkasz problem, idź prosto do kierownika. Żaden szef nie chce, aby jego firma otrzymała złą opinię od niezadowolonego klienta. Profesjonaliści z branży ślubnej wiedzą, że większość ich działalności pochodzi z poleceń, a zła reputacja może spowolnić napływ klientów. Przekonasz się, że menedżer szybko rozwiąże problemy. Jeśli nie, udaj się do grup działań konsumenckich i kolumn działań konsumenckich w lokalnej gazecie (to sprawi, że będą chcieli cię zadowolić), jeśli obawiasz się o tych, którzy przyjdą po ciebie, oraz stowarzyszenia zawodowego powiązanego z sam biznes.
•  Prowadź listy, aby o niczym nie zapomnieć. Postępuj zgodnie z listami zawartymi w książkach i czasopismach ślubnych lub stwórz własne. (Poproś pana młodego, przyjęcie weselne i swoje rodziny, aby zrobiły to samo).
•  Trzymaj kilka bloków i ołówków w domu, w samochodzie iw biurze na wypadek, gdyby przyszła Ci do głowy jakaś myśl lub pytanie. Kolejna zasada wedding plannera: jeśli myślisz, że będziesz o tym później pamiętać, to nie. Zapisz to.
•  Trzymaj mini magnetofon lub podręczny organizer, jeśli go posiadasz, w torebce lub samochodzie z tego samego powodu.
•  Jedną z najważniejszych list powinna być lista porównawcza cen. Księgi rachunkowe są dobre do tego zadania. Będziesz mógł przypisać każdej firmie cateringowej, fotografowi lub zespołowi własną kolumnę, w której będziesz rejestrować ceny i szczegóły pakietów. Skorzystaj z tej konfiguracji, aby wycenić wszystkie potrzebne usługi. Szybkie spojrzenie w dół kolumny na jednej kartce papieru ujawni wybór z najlepszą ceną i najbardziej atrakcyjnymi ofertami w tej cenie. Pewna panna młoda, która korzystała z tego systemu, stwierdziła, że jest w stanie lepiej porównywać różne pakiety, a wybierając najlepszy, zaoszczędziła trzysta pięćdziesiąt dolarów.
•  Prowadź główną listę numerów telefonów, aby nie musieć ciągle wyszukiwać ważnych numerów ani informacji o połączeniach. Każde połączenie z numerem telefonu Twojej firmy telefonicznej może kosztować kilka dolarów.
•  Zapisuj nadchodzące terminy zarówno w kalendarzu domowym, jak i służbowym, a także zapisuj to, co już zrobiłeś. Być może będziesz musiał dokładnie wiedzieć, w jaki dzień zamówiłeś swoją suknię, aby sprzedawca mógł ci powiedzieć, czy twoja dotarła w ostatniej przesyłce.
•  W przypadku każdej usługi, którą organizujesz, zadzwoń, aby potwierdzić zamówienie, dostawę i ceny kilka razy w ciągu miesięcy planowania ślubu. Nigdy nie możesz być zbyt pewny
•  Wysyłaj listy potwierdzające i zachowaj kopie dla siebie, zarówno jako dowód, jak i jako przypomnienie każdego etapu procesu. E-mail jest dobry do tego i jest bezpłatny.
•  Przechowuj próbki tkanin, wstążek i koronek oraz zdjęcia swojej sukni i miejsca przyjęcia w pudełku w samochodzie, aby zawsze mieć do nich dostęp podczas zakupów, na dużej wyprzedaży tkanin lub w innym miejscu miasto. Nigdy nie zgaduj koloru sukienek druhen, kiedy chcesz kupić pasujące elementy. Zderzenie to strata pieniędzy i pokazuje Twoim gościom, że byłeś niezorganizowany i starałeś się za bardzo zaoszczędzić trochę pieniędzy.
•  Śledź każdą otrzymaną odpowiedź ślubną. Twoja ostateczna liczba osób zależy od tych liczb i to właśnie ta liczba stanowi jeden z największych wydatków na twoim weselu: catering. Przechowuj swoje odpowiedzi i roboczą listę "tak" i "nie" w dużej kopercie lub w organizerze, przewiązanym gumką recepturką.
•  Czy naprawdę potrzebujesz koordynatora ślubu, który zapewni Ci porządek? Niektóre kobiety przysięgają na swoje usługi, twierdząc, że organizator był odpowiedzialny za zorganizowanie ślubu, który nie mógł być bardziej doskonały. Chociaż ważne jest, aby docenić wartość koordynatora dla kogoś, kto nie ma czasu na planowanie ślubu lub jest zbyt daleko od miejsca, w którym odbędzie się wesele (przypadki, w których zatrudnienie organizatora może faktycznie zaoszczędzić pieniądze), jest to również oszczędność pieniędzy fakt, że możesz sam koordynować swój ślub. Zajmuje to dużo czasu i pracy nóg, ale większość narzeczonych twierdzi, że to najlepsza część planowania ślubu. Przekazanie tej pracy nieznajomemu - i zapłacenie za nią setek, jeśli nie tysięcy dolarów - może nie mieć dla ciebie sensu.
•  Jeśli potrzebujesz konsultanta ślubnego - albo dlatego, że jesteś zbyt zajęty, aby zadzwonić do trzydziestu piekarni w celu uzyskania cen, albo dlatego, że znajdujesz się kilka stanów od miejsca, w którym odbędzie się ślub - upewnij się, że wybrany konsultant jest dobry. Zapytaj o referencje.
•  Poproś przyjaciółkę, która niedawno wyszła za mąż, aby poleciła konsultanta którego ona użyła.
•  Upewnij się, że konsultant jest członkiem Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych. Biorąc pod uwagę, ile będziesz płacić, najlepiej upewnić się, że osoba, którą zatrudniasz, jest legalna i dobrze wyszkolona.
•  Czasy się zmieniły w branży koordynacji ślubów. Nie jesteś ograniczony do zwykłej umowy "koordynator robi wszystko", ponieważ istnieje teraz kilka opcji dopasowanych do Twojego osobistego stylu i budżetu. Koordynatorzy wesel oferują obecnie kilka rodzajów pakietów. Najbardziej znane są pakiety all-inclusive, w których koordynatorzy zajmują się całym planowaniem, ale dobry planista zaoferuje również opcję zatrudnienia go tylko do wyszukiwania i wyboru dostawców lub po prostu jako prowodyra na dzień ślubu . Te opcje często oszczędzają czas młodej pary i dużo pieniędzy. Sprawdź z potencjalnym koordynatorom, aby zobaczyć, jakie rodzaje pakietów są dla Ciebie dostępne.
•  Kiedy zatrudniasz konsultanta ślubnego, dokładnie zapoznaj się z wytycznymi dotyczącymi relacji biznesowych. Upewnij się, że oboje macie jasność, gdzie zaczynają się i kończą wasze obowiązki, i nie wahajcie się zadawać pytań. To twój ślub.
Powszechną sytuacją, z którą boryka się dziś coraz więcej narzeczonych, jest problem odległości. Może dlatego, że więcej podróżujemy, spotykamy się w miejscach, które zbliżają ludzi z odległych stron, a komputery ułatwiają utrzymywanie poważnych związków na odległość. Bez względu na powód, nadal będziesz musiał utrzymywać kontakt z jego, twoją rodziną i przyjaciółmi, którzy mogą znajdować się wiele mil na etapie planowania ślubu. Komunikacja na duże odległości może kosztować - dużo pieniędzy - dlatego wykonaj poniższe kroki, aby lepiej i bardziej ekonomicznie zorganizować komunikację na odległość.

•  Poznaj godziny poza taryfą swojej firmy telefonicznej i dzwoń wtedy, aby zaoszczędzić pieniądze na każdym połączeniu. Przy stawkach ekonomicznych cena za minutę połączenia może być o połowę niższa niż standardowa. To przekłada się na obniżenie rachunków telefonicznych o 50 procent, a niektóre panny młode zaoszczędziły nawet dwieście dolarów.
•  Regularnie wysyłaj e-maile, informując o zmianach i decyzjach, prosząc o pomoc lub radę oraz dziękując wszystkim za dotychczasową współpracę. Zaleta e-maili: możesz wysyłać linki do swoich druhen, aby mogły zobaczyć suknię, ich sukienki, buty i tak dalej. Ponadto kopiowanie kilku osób jednocześnie sprawia, że praca jest szybka i łatwa.
•  Używaj pocztówek do krótkich wiadomości, takich jak daty przyjazdu, godziny prób, terminy montażu i tak dalej.
•  Wyślij kopię harmonogramu ślubu do każdego członka przyjęcia weselnego oraz do rodzin i przyjaciół, którzy wezmą udział w weselu. W ten sposób każdy jest pewien, które dni należy zachować z dużym wyprzedzeniem. Daty i godziny nie będą musiały być tasowane.
•  Niech druhny, pokojówka lub druhna, drużba i woźni prześlą ci swoje wymiary i rozmiary na fiszkach. Dzięki tym informacjom nie będziesz musiał dzwonić, aby poprosić ich o przyznanie się do rozmiaru, kiedy nadejdzie czas na zamówienie odzieży. Jeśli nieśmiałość jest problemem, poproś o przesłanie kart katalogowych w zapieczętowanych kopertach, które będą otwierane tylko przez sprzedawcę w sklepie.
•  Powiedz swoim opiekunom, aby zmierzyli swoje rozmiary w profesjonalnym warsztacie krawieckim; pomiary wykonane za pomocą taśmy mierniczej lub kawałka sznurka i linijki nie są tak uzasadnione. Pewna druhna, która sama dokonała pomiarów za pomocą taśmy mierniczej, błędnie odczytała swój obwód w biodrach i zamówiła zły rozmiar sukienki. Kiedy przyszła, nie pasowała i musiała kupić kolejną sukienkę podwójną.
•  Aby pomóc opiekunom i rodzinom zachować porządek - i powstrzymać ich od ciągłego wydzwaniania do siebie nawzajem - wysyłaj listy telefonów i adresów wszystkich kluczowych graczy.
•  Informuj wszystkich na bieżąco o wszystkich planach, które zostały wykonane. Obejmuje to twoje rodziny, przyjęcie weselne, rodziców opiekunów dziecięcych oraz tych, którzy wezmą udział w ceremonii jako czytelnicy, wykonawcy lub rejestratorzy gości.
•  Jeśli przyjęcie weselne lub członek rodziny powoli odpowiada na ważne informacje, nie wahaj się wyjaśnić, jak ważne jest przestrzeganie harmonogramu. Zastosuj delikatny nacisk, aby wykonać zadanie. Lub po prostu użyj metody zepsutego rekordu. Zadzwoń do tej osoby i powiedz: "Nie pamiętam, czy cię o to pytałem, ale czy wysłałeś mi już swoją kartę rozmiarów?" Oczywiście wiesz, że tego nie zrobiła, ale nie zaszkodzi grać w zapominalską, aby przekazać swój punkt widzenia.
Znalezienie oszczędności na targach ślubnych

To coś więcej niż prezentacja talentów dostępnych w Twojej okolicy, darmowe drinki i przekąski, pokaz ślubny może prowadzić do dodatkowych zniżek, a nawet bezpłatnych podróży poślubnych, sukni i zabiegów upiększających w dniu ślubu! Dowiedz się tutaj, jak najlepiej wykorzystać swoje wizyty na pokazach ślubnych.

•  Idź na pokaz ślubny, aby zebrać broszury, wizytówki i ceny (jeśli są dostępne na pokazie) do swoich badań. Nie ma potrzeby podróżowania po całym mieście do wszystkich sklepów ślubnych, sklepów obuwniczych, firm cateringowych, kwiaciarni i fotografów, jeśli każdy z nich ma skonfigurowane informacje i jest dostępny na pokazie ślubnym.
•  Po prostu skorzystaj z programu, aby zorientować się, czego oczekujesz od trójwymiarowej reprezentacji tego, co widzisz w magazynach ślubnych.
•  Niektóre firmy założone na pokazie ślubnym mogą oferować zniżki dla tych narzeczonych, którzy zapiszą się na ich usługi na miejscu. Odbiera to możliwość porównywania ofert, więc od razu skorzystanie z oferty może nie być dobrym pomysłem. Poświęć trochę czasu na sprawdzenie, zanim się zaangażujesz. Zawsze możesz wziąć ich kartę i zadzwonić.
•  Nagrody drzwiowe są przyznawane na większości pokazów ślubnych. Mogą to być zarówno srebrne ramki, jak i bony podarunkowe na metamorfozę dnia ślubu. Zapisz się na wszystkie prezenty. Na niedawnym pokazie ślubnym jedna panna młoda wygrała pakiet hawajskiego miesiąca miodowego o wartości sześciu tysięcy dolarów, a inna wygrała sześć bezpłatnych wypożyczeń smokingów. Nieźle jak na wstęp za dwadzieścia dolarów.
•  Mówiąc o prezentach, na pokazach ślubnych znajdziesz wszelkiego rodzaju próbki. Makijaż, perfumy, małe porcje ciasta - wszystko oferowane do wypróbowania bez kosztów i zobowiązań. Więc skorzystaj z tych.
•  Gdy już tam będziesz, sprawdź, czy są jakieś listy mailingowe, na które chciałabyś się dostać. Być może zaoferują Ci zniżki. Po prostu przygotuj się później na atak poczty. Lista, którą podpisujesz i informacje, które podajesz, mogą zostać sprzedane innym detalistom i firmom, które chcą przyciągnąć twoją książeczkę czekową.
•  Zabierz pana młodego ze sobą, aby mógł sprawdzić wszystkie opcje planowania ślubu. Posiadanie go tam oszczędza czas i pieniądze, ponieważ nie przegapisz ofert, ponieważ nie ma go w pobliżu, aby dzielić się decyzją. Jeśli potrzebuje trochę zachęty, aby wziąć udział w jednym z tych programów, po prostu powiedz mu, że jest darmowe jedzenie, napoje i rozrywka.
•  Graj w gry. Bardziej kreatywni sprzedawcy na imprezie ślubnej będą mieli gry typu "spróbuj szczęścia", takie jak koło rabatów, które możesz obrócić, aby wygrać procenty od ich usług lub towarów. Oczywiście wygrane te mają służyć wyłącznie jako zachęta, a nie jako decyzja o zatrudnieniu tego konkretnego sprzedawcy. Jeśli sprawdzi się dobrze podczas zakupów porównawczych, ten 25-procentowy kupon rabatowy przyda się.
•  Weź udział w pokazie. Pokazy ślubne często mają czas minglin, podczas którego patrzysz na kabiny. Mają też część rozrywkową wieczoru, kiedy zespoły i DJ-e dają występy dla podziwiającej (i trzymającej książeczkę czekową) publiczności. Jeśli DJ prosi ochotnika, aby pojawił się na scenie, aby wziąć udział w linii conga lub po prostu usiąść i usłyszeć serenadę, możesz podnieść rękę. Bardzo często uczestnicy dostają gratis upominek lub kupon rabatowy.
•  Porozmawiaj z ekspertami, aby uzyskać pomysły na oszczędzanie. Próbując wygrać Twoją rezerwację, zawodowcy z przyjemnością porozmawiają z Tobą, gdy zapytasz o szczegóły cięcia budżetu na Twój ślub. Na przykład kamerzysta może powiedzieć więcej o kosztach edycji, opłatach za efekty specjalne i efektywnym planowaniu dnia ślubu.
•  Zostań do końca nocy. Kiedy tłum się rozchodzi, niektórzy sprzedawcy zamiast wyrzucać rekwizyty, rozdają je uczestnikom pokazów ślubnych. Możesz odejść z próbkami makijażu, przysługami, czekoladkami, a nawet pięknymi jedwabnymi dekoracjami, które mogą dodać do wystroju Twojego ślubu. Jedna panna młoda powiedziała, że darmowe jedwabne dekoracje, które dostała od zmęczonego sprzedawcy, były wspaniałymi dekoracjami toalet w holu przyjęć. Gdyby zamówiła je w swojej kwiaciarni, zapłaciłaby dwieście pięćdziesiąt dolarów lub aranżacje na żywo.
•  Sprawdź parking przed wyjazdem. Często firmy transportowe przywożą limuzynę, stretch Navigator, a nawet swoje wystrojone autobusy imprezowe, aby przyszłe panny młode i panowie młodzi mogli je zobaczyć. Pewna panna młoda wsiadła do imprezowego autobusu firmy oferującej limuzyny, usłyszała świetne nagłośnienie, zobaczyła oświetlenie i wygodne skórzane fotele, a po porównaniu kosztów czterech limuzyn na przyjęcie weselne zdecydowała się na lepszy zakup - i niesamowicie zabawną przejażdżkę - zamiast autobusu imprezowego.

Twój rejestr nowożeńców

Możesz zaoszczędzić pieniądze, rejestrując się we właściwych miejscach, we właściwym czasie i dla właściwych przedmiotów. Zbyt wiele narzeczonych kosztuje siebie dużą część pieniędzy z prezentów, pozostawiając ważne pozycje poza listami rejestracyjnymi, aby później kupować niezbędne rzeczy. Oto najlepsze sposoby tworzenia list oraz kilka świetnych źródeł rejestru.

•  Spotkaj się z konsultantem rejestru nowożeńców, zanim zaczniesz wypełniać nasze wybory. Będzie w stanie odpowiedzieć na twoje pytania, skierować cię do zasobów, o których inaczej byś nie wiedział, i powiedzieć ci o specjalnych wiadomościach i wskazówkach, które możesz dodać do pliku rejestru. Karen i Greg dodali następującą wiadomość do swojego pliku rejestru: "Wolimy proste i eleganckie style, niż style zatłoczone lub wzorzyste". Otrzymali wszystkie odpowiednie przedmioty i oszczędzili sobie kłopotów i kosztów związanych z wymianą.
•  Oczywiście mądrzej jest zarejestrować potrzebne rzeczy, takie jak koce, ekspres do kawy, kuchenka mikrofalowa, niż wypełniać swój wymarzony arkusz wszystkimi zabawnymi dodatkami i gadżetami, takimi jak dozownik szamponu pod prysznic lub spersonalizowana wycieraczka. Chodzi o to, aby goście pomogli ci urządzić dom, a nie zapełniali go śmieciami, które będziesz musiał usunąć z drogi do nowej kuchenki mikrofalowej, którą musiałeś kupić za pieniądze na ślub.
•  Jeśli zamierzasz zarejestrować się w celu uzyskania potrzebnych rzeczy, dlaczego nie zarejestrować się w miejscu innym niż lokalny sklep z porcelaną i kryształami? Home Depot ma popularny system rejestracji, a wiele narzeczonych woli otrzymywać narzędzia i sprzęt gospodarstwa domowego, których naprawdę potrzebują. Sprawdź różne rodzaje sklepów poza zwykłymi domami towarowymi i sklepami wielobranżowymi.
•  Zarejestruj się, aby uzyskać przedmioty w szerokim zakresie wydatków, aby goście o wszystkich poziomach dochodów mieli wybór, na który mogą sobie pozwolić. Świetne pomysły na niedrogie prezenty obejmują wina, książki, płyty CD, gadżety kuchenne, pościel i inne przedmioty poniżej dwudziestu pięciu dolarów.
•  Wydrukuj "Oferty podarunkowe mile widziane" na swoim koncie w rejestrze nowożeńców, aby goście wiedzieli, że mogą zmniejszyć presję związaną z wyborem prezentu dla Ciebie, otrzymując certyfikat do jednego z Twoich ulubionych sklepów. Pamiętaj tylko, aby wymienić sklepy, które preferujesz. Wiele par uwielbia dostawać bony podarunkowe, ponieważ mogą kupić przedmioty, których nie wybrały w swoim rejestrze, mogą połączyć dwadzieścia bonów podarunkowych do tego samego domu towarowego, aby kupić duży bilet, na który żaden gość nie mógł sobie pozwolić, i dobrze się bawią , zakupy bez poczucia winy.
•  Niech druhna lub drużba wie, jaki jest twój bardzo poszukiwany przedmiot, na przykład domowe centrum rozrywki, nowy komputer, skaner lub rowery górskie. Twoi najlepsi asystenci mogą rozważyć połączenie zasobów z resztą przyjęcia weselnego, aby zdobyć drogi przedmiot jako grupowy prezent ślubny dla Ciebie. To działa również z twoimi rodzicami. Pewna para wyraziła zainteresowanie dodaniem pokoju do swojego domu, a rodzice młodej pary połączyli siły, by w prezencie ślubnym wręczyć im czek na ten projekt budowlany.
•  Sprawdź rejestry miesiąca miodowego i hipotecznego. Załóż konto na fundusz dla nowożeńców i powiedz honorowym opiekunom o możliwości wniesienia przez gości wkładu do tego funduszu. Niektóre banki zakładają rejestry kredytów hipotecznych, więc sprawdź w swoim banku również tę opcję. Ostrzeżenie: nigdy nie należy prosić o pieniądze jako prezent ślubny, więc będziesz musiał być subtelny w tego rodzaju rejestrze. Żadnych e-maili ostrzegających gości o tym funduszu, żadnych powiadomień o przelewach bankowych, żadnych pocztówek z napisem "proszę dać". Ten rodzaj rejestru jest nadal wrażliwy na etykietę, więc poproś honorowych asystentów o przekazanie informacji werbalnie.
•  Zapoznaj się z poniższą listą rejestrów ślubnych, aby wybrać miejsce rejestracji
•  Jeśli bierzesz ślub w starszym wieku, po tym, jak masz już w pełni zaopatrzony dom i naprawdę nie chcesz prezentów, zaoszczędź swoim gościom trochę pieniędzy, prosząc ich o przekazanie swoich zasobów lub czasu ich ulubionym organizacjom charytatywnym zamiast dawania prezenty ślubne dla ciebie.

Twoje przyjęcie weselne

Zanim obdarzysz zaszczytami swoich najbliższych przyjaciół i krewnych, przeczytaj to, aby zapoznać się z kwestiami budżetowymi, które pojawiają się przy wyborze przyjęcia weselnego. Nie zapominaj, że bycie honorowym asystentem będzie kosztować kilku wybranych przez Ciebie niezły grosz, więc poszukaj sposobów, aby pomóc im również zaoszczędzić pieniądze.

•  Wybierz mniejsze przyjęcie weselne, być może ograniczone do sióstr i braci. W końcu, jeśli masz osiem druhen i ośmiu drużbów, a także kwiaciarki i nosicieli pierścionków, będziesz musiał zapłacić za tyle prezentów, być może zorganizować dla nich zakwaterowanie, wynająć więcej limuzyn i tak dalej. Mniejsza impreza weselna to nie tylko oszczędność dla ciebie, ale także zapobiegnie bólom głowy związanym z tym, których kuzynów, przyjaciół i współpracowników włączyć do składu. Pewna panna młoda oszacowała swoje wydatki na osobę towarzyszącą - w tym prezenty, planowanie obiadów i odzież (jej wybór) - na sto siedemdziesiąt pięć dolarów. Inni szacowali swoją pensję na osobę w przedziale od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu pięciu dolarów.
•  Rozważ posiadanie druhny lub drużby na przyjęciu weselnym. Krewni płci męskiej mogą pełnić rolę drużby, aby usadzić gości.
•  Po prostu miej dziewczyny z kwiatami. To urocze spojrzenie. Beverly była w stanie ubrać i kupić prezenty dla swoich sześciu kwiaciarzy za cenę jednej sukni druhny w stylu projektanta.
•  Zamiast wybierać kilku spośród garstki wyjątkowych przyjaciół, nie wybieraj żadnego. To samo dotyczy twoich dwunastu pierwszych kuzynów. Brzmi to ostro, ale możesz wyjaśnić, że kochasz je wszystkie i nie chcesz nikogo pominąć.
•  Kiedy wybierasz przyjęcie weselne, zwłaszcza druhnę lub drużbę i drużbę, upewnij się, że możesz polegać na osobach, które zaangażujesz. Ważna jest dojrzałość i niezawodność. Nie chcesz uwzględniać osób bezinteresownych, które nie są w stanie dotrzymać terminów i spotkań, ponieważ właśnie pojawiła się duża impreza lub coś naprawdę dobrego było w telewizji. Pamiętaj, że przyjęcie weselne to coś więcej niż tylko zbiór dobrze ubranych mężczyzn i kobiet; pozycja ma znaczenie i cel. Nie chcesz tracić czasu i pieniędzy na wycofywanie się z obowiązków swoich opiekunów.
•  Nie ulegaj presji, aby wybierać osoby na podstawie ich ogólnej pozycji w rodzinie (np. wszystkich kuzynów). Twoi honorowi asystenci powinni być dla ciebie wyjątkowi.
•  Nie uwzględniaj wyraźnie zgorzkniałych, zazdrosnych lub niewspierających opiekunów lub drużb poczucia odpowiedzialności. Praca z tymi ludźmi będzie niemożliwa i zepsują ci dzień.
•  Nie uwzględniaj kogoś tylko dlatego, że lata temu byłeś na jej przyjęciu weselnym. Nie powinnaś wykorzystywać swojego ślubu do "odpłacania się" ludziom.
•  Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na przyjęciu weselnym jest informowanie ich na bieżąco o twoich decyzjach, dostarczanie im list ich obowiązków i terminów oraz bycie otwartym na ich uwagi przez cały czas. Zarządzanie ludźmi to sprytny sposób na zaoszczędzenie sobie dodatkowych kłopotów i wydatków.
•  Nie proponuj zapłaty za garderobę ani podróż. Niektóre panny młode, które mają dobre intencje, wykonują wielki gest, co jest wspaniałe, jeśli masz nieskończony budżet. Ale złożenie takiej dużej oferty może prowadzić do dużych wydatków.
•  Jeśli twoja impreza weselna jedzie do miasta na wesele, zaoszczędź kilka dolarów, kupując im wszystkim jeden lub dwa pokoje hotelowe, zamiast pojedynczych pokoi dla każdej pary. W jednym standardowym pokoju z podwójnymi łóżkami bez problemu zmieszczą się dwie pary. Zastanów się dwa razy, zanim pozwolisz członkom przyjęcia weselnego zostać u siebie, chyba że naprawdę masz dodatkowe sypialnie. W dniach poprzedzających ślub będziesz mieć dużo do zrobienia i nie będziesz chciałaa zabawiać gości, kiedy powinnaś być skupiona na weselu.
•  Spróbuj znaleźć sposoby na zaoszczędzenie im pieniędzy. Powiedz im, żeby wysyłali e-maile, a nie dzwonili zamiejscowo. Wybierz niedrogich projektantów dla swoich sukni i smokingów. Daj im ich akcesoria jako prezenty. Sugestia, że wolisz bardziej swobodny prysznic, a nie podwieczorek w eleganckim hotelu. Daj im do zrozumienia, że zależy Ci na ich wydatkach i nie chcesz obciążać ich wygórowanymi cenami. Słyszę zbyt wiele historii o zgorzkniałych druhnach, które mają pretensje do panny młodej za to, że jest zbyt skupiona na sobie i wymagająca w wydatkach. Twoje przyjęcie weselne powinno cieszyć się tym czasem, a nie bać się każdego telefonu od ciebie o kolejne pięćdziesiąt dolarów, które muszą wydać.

Ustalanie budżetu

Wiem ,wiem. Ustalenie budżetu jest mniej więcej tak zabawne, jak pełnienie funkcji ławy przysięgłych, ale jest istotną częścią efektywnego i oszczędnego planowania ślubu, niż można by to zrobić bez planu. Ważne jest, aby pamiętać, że budżet można dostosować w trakcie planowania, aby odzwierciedlić Twoje prawdziwe pragnienia i potrzeby, więc nie musisz zaczynać tego zadania ze strachem. Wiele narzeczonych, z którymi rozmawiałem, twierdzi, że uwielbiają pokonywać liczby w swoich budżetach, znajdując świetne oferty i przesuwając dodatkowe pieniądze na inne obszary wydatków weselnych. Dowiedz się tutaj, jak stworzyć wykonalny budżet na wesele swoich marzeń.

•  Zanim usiądziesz, aby stworzyć swój ślubny budżet, zbadaj ceny podstawowych usług weselnych w Twojej okolicy. W ten sposób Twój budżet będzie bardziej realistyczny.
•  Wypisz każdy wydatek, z którym będziesz musiał się zmierzyć. Zacznij od tych oczywistych, a następnie przejrzyj czasopisma i zapytaj żonatych przyjaciół o wszystkie ukryte dodatki. Aby się rozweselić, wypisz, co możesz otrzymać za darmo.
•  Następnie sporządź kolejną listę trzech lub czterech najważniejszych rzeczy, na których nie będziesz szczędzić wydatków - a przynajmniej nie żałować zbyt wiele. Może to być twoja suknia, catering, miesiąc miodowy - cokolwiek czujesz najbardziej. Dzięki uporządkowaniu tych przedmiotów łatwiej będzie Ci znaleźć odpowiednie miejsca do cięcia wydatków.
•  Dodaj do swojej listy wydatków rezerwę na wszelkie inne wydatki, które mogą się pojawić, takie jak podatki, napiwki i opłaty transportowe, aby nie nadwyrężać głównego budżetu wszystkimi drobiazgami.
•  Spójrz na dostępne przepływy pieniężne, aby zobaczyć, gdzie stoisz. Wyznacz procent swoich oszczędności i przewidywany dochód do daty ślubu, aby określić fundusze ślubne. Nie chcesz pogrążać się w długach z pożyczkami lub drenażem kart kredytowych i nie chcesz sprzedawać swoich cennych rzeczy, aby wydostać się z dziury po wielkim dniu. Nie planuj wydawać kwoty, której oczekujesz na czeki ślubne. Lepiej trzymać się tego, co masz, niż przesadzać.
•  Zdecyduj, jak zostaną podzielone wydatki. Co twoi rodzice będą w stanie i chętni sfinansować? Rodzice pana młodego? Za co zapłacisz rachunek? Ta lista zajmie trochę pracy, ponieważ pieniądze mogą być bardzo delikatną kwestią dla wszystkich osób zaangażowanych w planowanie ślubu. Rozwijaj poczucie współpracy i kompromisu. Zaleca się pełny wkład wszystkich, aby nikt nie czuł się tak, jakby został niesprawiedliwie przydzielony do wydatku. Rezultatem będzie inteligentny zarys obsługi budżetu ślubnego.
•  Staraj się oszczędzać pieniądze dla wszystkich zaangażowanych. Miej na uwadze przepływy pieniężne swojej rodziny i przyjaciół, kiedy podejmujesz decyzje, które będą miały na nich wpływ, a oni z kolei spróbują pomóc zaoszczędzić pieniądze również dla ciebie.
•  Bądź wrażliwy, jeśli jedna rodzina ma wyższy przedział dochodów niż druga. Niesprawiedliwe jest obarczanie jednego zadaniem dotrzymania kroku drugiemu. Zachowaj wydatki dla obu grup, nawet jeśli żadna rodzina nie czuje, że robi więcej niż druga. Nic nie sprzyja napięciom w rodzinie szybciej niż problemy finansowe.
•  Nie przerzucaj wydatków na swoje rodziny. Proszenie o zbyt wiele jest nie tylko nierozważne, ale możesz również przekazać pewną kontrolę nad swoimi decyzjami. Która panna młoda nie słyszała: "Płacę za to, prawda?"
•  Prowadź rejestr roboczy swoich wydatków na bieżąco. Najlepiej być na bieżąco z przepływem czeków i rachunków.
•  Użyj programu do finansów komputerowych, takiego jak Quicken lub Microsoft Money, aby śledzić swoje wydatki weselne. Programy te kategoryzują wydatki, informują o sumach w każdej kategorii, ostrzegają o terminach płatności rachunków i pomagają utrzymać budżet, zapewniając przejrzysty, uporządkowany obraz wystawianych czeków i opłat, które robię. Większość standardowych komputerów jest dostarczana z tymi programami, więc nie wydawaj na nie dodatkowych pieniędzy.
•  Nie bądź niewolnikiem magicznej liczby. Twój budżet to tylko ramy, dzięki którym możesz kontrolować swoje wydatki. Jeśli kwiaty rzeczywiście kosztują cię o sześćdziesiąt pięć dolarów więcej, niż się spodziewałeś, nie obcinaj bukiecików babci tylko po to, by zejść poniżej limitu. Większość narzeczonych uważa, że straciła kontrolę nad swoimi wydatkami (nie wspominając o swoim temperamencie), kiedy czuli się najbardziej ograniczeni przez budżet, który ustalili kilka miesięcy temu. Zignorowali nierealistyczne liczby w swoich budżetach.
•  Jeśli uważasz, że budżet może stać się dla Ciebie dodatkową presją (być może miałeś już wcześniej doświadczenie z budżetowaniem), ustaw swoje limity nieco wyżej, niż chcesz. Dodatkowe dwadzieścia dolarów do każdego planowanego wydatku może sprawić, że zamiast poczucia winy podpiszesz umowę z fotografem za pięć dolarów poniżej swojego budżetu, poczujesz się triumfująco. (Oczywiście, jest to gra, w którą grasz ze sobą, ale ważne jest, aby bagatelizować znaczenie pieniędzy, aby nie zacząć czuć, że kontrolują one twój ślub.)
•  Poznaj różnicę między ceną a wartością. Zawsze myśl o tym, co otrzymujesz pod względem jakości. Nigdy, przenigdy nie wybieraj najtańszej opcji, ponieważ zawsze będziesz rozczarowany. Znajdź złoty środek między ceną a produktem i podejmuj decyzje w oparciu o wartość.
•  Wyceń przedmioty i usługi w Internecie oraz poprzez badania w sklepach, aby uzyskać dobre wyobrażenie o bieżących stawkach przed ustaleniem budżetu. Nie zgaduj i nie pytaj po prostu innych, ile zapłacili za swoje kwiaty. Wysyłaj bezpłatne broszury, dzwoń po cenniki, przeglądaj przewodniki sprzedawców na półkach w supermarkecie iw księgarniach. Stworzenie realistycznego budżetu na podstawie aktualnych danych rynkowych to najlepszy sposób na długoterminowe zaoszczędzenie pieniędzy.
•  Porozmawiaj z konsultantem ślubnym, aby uzyskać bezpłatną wstępną konsultację, aby sprawdzić, czy może on pomóc zgolić pieniądze z Twojego budżetu.
•  Ćwicz swoje umiejętności negocjacyjne. Zawsze doradzam narzeczonym , aby próbowali negocjować rabaty i darmowe przedmioty przy zakupach hurtowych. Negocjacje wymagają trochę praktyki i dużej pewności siebie, ale jest to najlepszy sposób, aby uzyskać jak najwięcej za swoje pieniądze. Brzmi to dziwnie, ale spróbuj szczęścia na pchlim targu w mieście. To tam odbywa się prawdziwe targowanie i możesz doskonalić swoje umiejętności, zanim spróbujesz swoich sił u sprzedawców weselnych.
•  Jeśli zorganizujesz usługę znacznie poniżej kwoty, którą pierwotnie na nią przewidziano, sprawuj dużą kontrolę, nie wydając zaoszczędzonej kwoty na coś trywialnego. Zamiast tego wprowadź tę kwotę do rezerwy, która pozwoli ci nieznacznie przekroczyć budżet w innej kategorii … jak twoja suknia.
•  Zmniejsz liczbę gości, jeśli chcesz ciąć wydatki. Po prostu nie próbuj tego po wysłaniu zaproszeń. Nie możesz cofnąć zaproszenia osoby.
•  Obniż formalności ślubu, jeśli wstępne badania wskazują, że uroczysta kolacja będzie zbyt kosztowna. Wybierz alternatywę, która jest bardziej ekonomiczna, na przykład lunch lub przyjęcie herbaciane.
•  Wypróbuj odwieczny system barterowy. Sprawdź, czy możesz wymienić swoje profesjonalne usługi na bezpłatne lub obniżone umowy z dostawcami. W wielu przypadkach możesz namówić sprzedawcę, aby udzielił ci procentowej zniżki na usługi w zamian za godzinę twojego czasu jako profesjonalnego organizatora biura lub artysty, który może narysować obramowanie w swoim sklepie. •  Co powiesz na darmowe usługi w zamian za reklamę produktu sprzedawcy? Wiele napisano o tej nowej praktyce w branży ślubnej, a niektóre pary wystąpiły nawet w telewizji, by zachwycać się tym, jak dostały całe swoje wesela za darmo, ozdabiając swoje programy weselne takimi zapisami, jak "kwiaty dostarczone przez … ". Chociaż możesz być w stanie zorganizować takie bezpłatne usługi, bądź mądry w swoich wyborach i nie zmieniaj swojego ślubu w Super Bowl. Jesteśmy atakowani przez reklamy 24 godziny na dobę, a Twoi goście mogą uznać za tandetne posiadanie wizytówek i zestawów multimedialnych na swoim stole. Wybierz mądrze i reklamuj się subtelnie, jeśli zastosujesz tę taktykę. Być może Twoja kwiaciarnia pozwoli Ci po prostu ustawić ładne pudełko z wizytówkami obok kompozycji kwiatowej w głównym pomieszczeniu holu recepcyjnego.
•  Innym sposobem na ograniczenie budżetu jest poproszenie przyjaciół i krewnych, jak mogą ci pomóc. Pożyczanie i bezpłatne usługi to najlepsze sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy na weselu.
Pora roku i data Twojego ślubu

Czas jest wszystkim, a branża ślubna warta trzydzieści dwa miliardy dolarów ustala ceny na wszystkich swoich ofertach w zależności od podaży i popytu w określonych porach roku. Wybierając odpowiednią datę ślubu, możesz zaoszczędzić sporo!

•  Po pierwsze, daj sobie dużo czasu na rozważenie kilku sezonów na twój ślub. Może to oznaczać nawet rok oczekiwania i planowania, ale dzięki dokładnym badaniom w tej dziedzinie można zaoszczędzić dużo pieniędzy.
•  Zapytaj o opłaty sezonowe za miejsce ceremonii i przyjęcia. Ponownie, bardziej pracowite miesiące weselne mogą oznaczać, że kierownik podniósł stawki za pakiety.
•  Najpopularniejsze miesiące na wesela (a zatem miesiące, w których podaż i popyt czasami oznaczają, że ceny będą wyższe) to czerwiec, sierpień i wrzesień, a tuż za nimi maj, lipiec, październik i grudzień. Tak więc, aby uzyskać najlepszą dostępność i ceny - a według niektórych narzeczonych lepszą obsługę od niespiesznych sprzedawców - rozważ zaplanowanie ślubu w okresie od stycznia do kwietnia lub w listopadzie. Oczywiście zawsze porównuj ceny dla dowolnie wybranego terminu. Przy odpowiednim wyborze możesz być w stanie zorganizować niedrogi festyn w połowie czerwca.
•  Zastanów się nad galą w sobotę wieczorem. Nadal normą jest, że panny młode i panowie młodzi organizują swoje wesela w sobotę, więc jest to dzień tygodnia, w którym jest najwięcej rezerwacji i najdroższy. Obecnie panuje trend organizowania wesel w piątkowe wieczory lub w niedzielne popołudnia. Te alternatywne dni są tańsze, łatwiej je zarezerwować i stanowią świetną alternatywę dla standardowej sobotniej kolacji za sto pięćdziesiąt dolarów od osoby. Późne przyjęcie w piątek wieczorem może być przyjęciem z szampanem i deserem o 21:00, a wydarzeniem w niedzielne popołudnie może być ślub plenerowy na plaży. Rozważ to teraz, podczas gdy branża ślubna nadal uważa te dni za "dni wolne" i nie pobiera za nie więcej opłat. Z biegiem czasu staną się standardem i nie będzie różnicy w cenie.
•  Sezon twojego ślubu określa również, czy będziesz mieć czynniki pogodowe do rozważenia. Planujecie ślub w plenerze w porze deszczowej? Jeśli tak, kiedy musisz przenieść wszystkich i wszystko do domu, przyjęcie w ogrodzie, które było znacznie tańsze niż kolacja zasiadana, skończy się kosztem znacznie więcej, niż planowałeś.
•  Czy to będzie burzliwa pora roku, w której planujesz spędzić miesiąc miodowy? Wiele pieniędzy zostanie zmarnowanych, jeśli stracisz dzień lub dwa z wakacji, ponieważ lot został opóźniony przez huragan. Dlatego planując swój ślub i miesiąc miodowy, weź pod uwagę sezonową pogodę.
•  Branża turystyczna jest również kontrolowana przez stawki sezonowe. Rezerwacje biletów lotniczych i hoteli poza sezonem mogą przynieść setki dolarów oszczędności w stosunku do cen turystycznych w sezonie. Zapytaj swojego biura podróży o sezonowe ceny podróży, gdy zaczynasz planowanie, lub bezpośrednio w liniach lotniczych, hotelach i organizacjach turystycznych.
•  Wakacje wpływają również na cenę podróży pary młodej oraz rodziny i przyjaciół, którzy przyjadą z wielu kilometrów, aby dzielić z Tobą ten dzień. Albo opłaty za podróż i zakwaterowanie poszybują w górę z powodu wyjazdów wakacyjnych, albo mogą być oferowane specjalne pakiety podróży wakacyjnych, aby odciągnąć klientów od konkurencji. Przeanalizuj dokładnie stawki za podróże wakacyjne, zanim wydasz kilka tysięcy w weekend z okazji Dnia Pamięci. Być może uda ci się uzyskać lepszą ofertę w innym czasie.
•  Inny sposób na ułatwienie podróży: zaplanuj swój ślub na weekend spotkania rodzinnego lub zjazdu. Wszyscy będą w obszarze ogólnym i otrzymają dwa wspaniałe wydarzenia na jedną wycieczkę. Pewna panna młoda stwierdziła, że kiedy przesunęła datę ślubu na wcześniejszy weekend, więcej jej gości będzie w okolicy po imprezie rodzinnej, i zaoszczędziła ponad tysiąc dolarów na podróżach i noclegach dla swoich gości.
•  Sezon Waszego ślubu będzie miał również wpływ na cenę wybranych przez Was kwiatów do bukietów i dekoracji. Kwiaty i rośliny są zwykle tańsze, gdy są w sezonie, więc przy ustalaniu daty weź pod uwagę rachunek kwiaciarni. Ponadto ślub planowany na Walentynki wiąże się ze zwiększoną opłatą za róże, na które jest duży popyt. Bukiety za sześćdziesiąt dolarów na walentynki kosztują mniej niż dwadzieścia dolarów następnego dnia, więc wyobraź sobie, ile będą kosztować twoje kwiaty ślubne.
•  Na ceny i rodzaje potraw w menu weselnym wpływ będzie miała również pora roku. Cieplejsze dni oznaczają lżejsze, prostsze potrawy, a niektóre rodzaje owoców morza są tańsze w sezonie.
Pora dnia

Zegar decyduje nie tylko o formalnościach Twojego wydarzenia, ale także o wydatkach, które się z nim wiążą. Skorzystaj z tego rozdziału, aby zdecydować, czy ty i twój narzeczony będziecie ludźmi poranka czy nocą.

•  Z własnych powodów niektóre serwisy ślubne pobierają różne stawki za różne pory dnia, więc ceremonia rano może być tańsza niż po południu lub wieczorem. Podczas wyszukiwania lokalizacji ceremonii przejrzyj broszury cenowe lub zadaj pytania, aby dowiedzieć się, czy Twój wybór ma wpływ na czas w opłatach.
•  Zgodnie z tradycją ślubną i normami etykiety, o stopniu formalności decyduje pora dnia ślubu i wesela. Poranny ślub i brunch nie będą kosztować nawet w przybliżeniu sumy ultraformalnej ceremonii przy świecach i 20:00. zasiadana kolacja. Dlatego wybierając czas na zarezerwowanie miejsca ceremonii i sali przyjęć, weź pod uwagę uroczystości odpowiednie dla tej pory dnia.
•  Poza formalnościami po prostu taniej jest serwować gościom wspaniały wybór przystawek o godzinie 13:00. niż filet mignon o 21:00. Zaplanuj swoje menu zgodnie z porą dnia, aby uzyskać większe oszczędności. Odpowiednio wykonane, oferowanie przystawek może być tak samo eleganckie, jak aranżacja pełnego posiłku. Być może bardziej, w zależności od twoich wyborów i prezentacji.
•  Kolejny plus za wcześniejsze przyjęcie: łatwiej jest zorganizować ekonomiczne przyjęcie bezalkoholowe wcześniej po południu niż wieczorem.
•  Weź pod uwagę pogodę. Jeśli planujesz ślub w plenerze na najgorętszą część dnia, twoje róże zwiędną, a tort może zsunąć się ze stołu. Zdarzyło się. Pogoda staje się czynnikiem wpływającym na twoje wydatki lub - co bardziej prawdopodobne - na zmarnowane wydatki w ten wielki dzień. Sprawdź średnie warunki pogodowe dla daty i godziny ślubu i podejmij odpowiednie decyzje.
•  Pora dnia może wpływać na wzorce ruchu w Twojej okolicy i na drogach prowadzących do Twojej okolicy. Czasy przybycia gości, urzędnika, kwiatów, tortu, a nawet Ciebie mogą ulec zmianie, jeśli na autostradach w pobliżu Twojej lokalizacji wystąpią duże korki. Jest to szczególnie ważne, jeśli zaplanowałeś swój ślub na świąteczny weekend. Zamiast pozwalać, by ruch uliczny wpływał niekorzystnie na Twój dzień, możesz zaoszczędzić pieniądze na zmarnowanych opłatach i opóźnieniach, uwzględniając czas podróży w swoich harmonogramach dostaw i podróży.
•  Uważaj na dodatkowe opłaty związane z porą dnia ślubu. Niektóre lokalizacje i firmy pobierają dodatkową opłatę za wesele późną nocą, jeśli nie mogą dostać się na miejsce, aby posprzątać lub rozłożyć rzeczy do następnego ranka. Oznacza to opłatę za dodatkowy dzień wynajmu. Wcześniejszy ślub oznacza, że goście wyjadą o 19 lub 20, a rzeczy można zwrócić jeszcze tego samego dnia.
•  Pomyśl o harmonogramach swoich gości. Wesele w piątek wieczorem zaplanowane na 18:00. może oznaczać, że wielu Twoich gości nie będzie w stanie dotrzeć na czas na uroczystość lub godzinę koktajlu ze względu na ich harmonogramy pracy i czas podróży. Nawet jeśli pojawią się dopiero w recepcji, nadal zapłaciłeś ich opłatę za osobę za godzinę koktajlu. Najlepszym sposobem na uniknięcie takich zmarnowanych pieniędzy jest zorganizowanie ślubu w piątek wieczorem o 20:00. (co sprawia, że jest to oficjalne wydarzenie) lub zorganizować niedzielne wydarzenie o godzinie 15:00. (uwzględniając godziny dostępności kościoła po nabożeństwach) lub godz. jeśli to ślub kościelny.
•  Wcześniejsza ceremonia i przyjęcie weselne to także mnóstwo czasu wieczorem na wyruszenie w podróż poślubną. Zaoszczędzisz w ten sposób pieniądze, nie płacąc siedemdziesięciu pięciu dolarów za pokój hotelowy po przyjęciu w noc poprzedzającą wczesny lot.

Twoje miejsce ślubu

Miejsce ślubu jest prawie tak samo ważne finansowo, jak rodzaj planowanego ślubu. Niektóre lokalizacje są oczywiście droższe, ale niektóre wiążą się z dodatkowymi wydatkami, o których możesz nie wiedzieć. Skorzystaj z tego rozdziału, aby wybrać najbardziej opłacalną lokalizację dla swojego dużego wydarzenia i znaleźć sposoby na zaoszczędzenie po dokonaniu rezerwacji.
•  Oczywiście twój kościół lub synagoga może być oczywistym wyborem z powodów innych niż minimalny koszt zarezerwowania ich na ceremonię. Większość zakładów prosi tylko o darowiznę i honorarium urzędnika, a to i tak jest znacznie lepsze niż pięciusetdolarowy rachunek za wynajem lokalu.
•  Spotkaj się ze swoim oficerem w sprawie planowania i ograniczeń. Zanim zaplanujesz lub złożysz depozyt, musisz wiedzieć, czy istnieją zasady określające, które utwory muzyczne i wykonawców możesz zaaranżować oraz czy fotografowie są dopuszczeni. Jeśli na przykład okaże się, że w twoim kościele podczas ceremonii ślubnych granie na harfie jest zabronione, stracisz zadatek, który już przekazałeś harfiście.
•  Bądź otwarty na wszelkie specjalne informacje, które urzędnik powinien znać. Próba ukrywania takich rzeczy jak różne religie jest bardzo złym pomysłem. Może się okazać, że twoja ceremonia zostanie odwołana, jeśli twój urzędnik ściśle przestrzega limitów.
v Twoje wyszukiwanie lokalizacji ślubu

•  Rozejrzyj się z dużym wyprzedzeniem. Większość kościołów i synagog jest rezerwowana z rocznym lub dwuletnim wyprzedzeniem. Wczesne spojrzenie może doprowadzić cię do drzwi lub dać ci przewagę w poszukiwaniu alternatywnych lokalizacji.
•  Użyj miejsca, które znasz.
•  Upewnij się, że lokalizacja jest odpowiednia dla twoich religii. Niektórzy duchowni nie będą odprawiać obrzędów w niektórych świeckich miejscach. Poproś funkcjonariusza o sprawdzenie witryny i wydanie pisemnej zgody na to.
•  Upewnij się, że lokalizacja jest odpowiednia dla liczby gości, którzy będą uczestniczyć w Twojej ceremonii. Zbyt duża kaplica sprawi, że twój ślub będzie wyglądał na ledwie uczęszczanego. Ustawienie, które jest zbyt małe, spowoduje narzekanie na warunki, w których jest tylko miejsce stojące lub zbyt gorąco.
•  Upewnij się, że lokalizacja oferuje niezbędne udogodnienia: toalety, prąd, parking, dostęp dla osób niepełnosprawnych i tak dalej.
•  Czy konieczne będzie wypożyczenie krzeseł i innych przedmiotów w celu wykorzystania tego miejsca na uroczystość? Może się to okazać kosztowną propozycją, ponieważ wypożyczenie krzeseł może sięgać setek dolarów. Najlepiej zarezerwować miejsce, które oferuje wygodne i odpowiednie siedzenia.
•  Upewnij się, że będziesz miał wystarczająco dużo czasu w tym miejscu na zakończenie ceremonii. Nie chcesz być wypędzany z miejsca, aby następny ślub mógł się rozpocząć.
•  Czy ta lokalizacja pasuje do formalności Waszego ślubu?
•  Czy kaucja zostanie zwrócona, jeśli nie zdecydujesz się na tę lokalizację?
•  Jeśli rozważasz ustawienie na zewnątrz, pamiętaj o uwzględnieniu czynnika pogodowego. Być może będziesz musiał się przenieść, jeśli zacznie padać. A jeśli przegapisz burzę, nadal będziesz musiał walczyć z błotem.
•  Niektóre ekonomiczne miejsca do wynajęcia na uroczystość: restauracja, sala usługowo-klubowa, galeria, klub towarzyski lub wiejski, dom kultury, muzeum lub akwarium. Podczas gdy niektóre licencjonowane strony ślubne pobierają opłatę z góry za korzystanie z ich nieruchomości, inne równie zapierające dech w piersiach lokalizacje są bezpłatne. Oto kilka miejsc do obejrzenia.
•  Zorganizuj swój ślub w rezydencji. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem historycznym, aby uzyskać szczegółowe informacje, a znajdziesz wiele wspaniałych domów o pewnym znaczeniu historycznym, które są otwarte dla Ciebie jako miejsce na Twój dzień. Albo zorganizuj uroczystości w pomieszczeniu, na przykład w wielkiej jadalni, albo skorzystaj z ogrodu i altany posiadłości.
•  Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem historycznym, aby uzyskać inne pomysły na bezpłatne lokalizacje ślubu. Mogą być w stanie skierować Cię do wspaniałego i godnego uwagi miejsca, które pokochasz.
•  Rozważ winiarnię na kameralne spotkanie. Wiele narzeczonych uważa, że jest to miejsce bardziej pasujące do ich osobowości - i portfela - niż pełnowymiarowa ekstrawagancja odpowiednia dla rodziny królewskiej.
•  Weź pod uwagę swoją uczelnianą lub wojskową kaplicę lub salę bankietową. Jako absolwent lub weteran możesz mieć dostęp za ograniczoną opłatą. Na przykład Akademia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Annapolis w stanie Maryland jest ulubionym miejscem ślubów między innymi absolwentów Annapolis oraz członków marynarki wojennej i piechoty morskiej.
•  Wesele w domu może być kuszące jako bezpłatna lokalizacja, ale pamiętaj, aby dodać koszt wystroju i wynajmu stołów oraz innych niezbędnych rzeczy. Upewnij się, że nie zapłacisz więcej niż za skromną lokalizację recepcji.
•  Być może przyjaciel lub krewny mógłby zaoferować ci w prezencie ślubnym korzystanie z jachtu lub pobliskiego domu wakacyjnego. Ci, którzy są blisko ciebie i dysponują środkami, z pewnością będą zaszczyceni, że w ogóle rozważysz ich miejsce na swój ślub
•  Pod żadnym pozorem nie wykorzystuj przyjaciela, który proponuje ci pomoc. Robienie tego jest esencją egoizmu, a relacje ulegają zniekształceniu i rujnowaniu przez niewrażliwe zachowanie. Zawsze szanuj dom, własność i uczucia przyjaciela. Zaproponuj profesjonalne sprzątanie domu po ślubie i wyślij podziękowanie lub prezent.
•  Co powiesz na wesele w malowniczym miejscu? Zauważysz, że wiele fantazyjnych holi recepcyjnych ma duże okna z widokiem na błyszczącą panoramę miasta, inspirujący zachód słońca nad wodą, kwitnącą dolinę. Aby cieszyć się tym samym tłem, nie musisz rezerwować pokoju za trzysta dolarów za głowę; po prostu wyszukaj obszar ze wspaniałym widokiem na okolicę i dokonaj niezbędnych ustaleń ze swoim miastem, aby zorganizować tam wesele.
•  Ślub na plaży to wciąż jedna z najbardziej romantycznych opcji, jakie masz do wyboru. Za symboliczną cenę oficjalnej licencji na zgromadzenie się w wybranym przez ciebie miejscu nad oceanem i różne pozwolenia, które są bardziej związane z pracą nóg niż sprawdzaniem, masz do dyspozycji bezcenne miejsce na ślub.
•  Inne opcje obejmują park, jezioro, piękny ogród lub arboretum.
•  Wypróbuj arboretum w swoim hrabstwie. Za wygodną opłatą będziesz mieć dostęp do sali bankietowej, altany i mnóstwa pięknych kwiatów i kwiecistej scenerii do wspaniałych zdjęć. W wielu arboretach znajdują się stawy, strumyki, wodospady i fontanny, wszystkie wbudowane w tę lokalizację, które pozwolą zaoszczędzić tysiące na kwiaciarni.
•  Niektóre lokalizacje oferują bezpłatne usługi własnych koordynatorów weselnych. Ci dobrze wykształceni profesjonaliści mogą zaoszczędzić dodatkowe pieniądze, doradzając, co jest dozwolone, a czego nie, w witrynie, czy witryna będzie już udekorowana na święta lub inne specjalne wydarzenia, a także którzy dostawcy będą pracować za ich pośrednictwem ze zniżką.
•  Innym niedrogim miejscem bardziej odpowiednim na nieformalny lub półformalny ślub jest pole kwiatów. Nic nie zbliża się bardziej do piękna natury niż piękno małżeństwa. Jednak znowu całe to piękno może nadal wymagać licencji z twojego miasta. Picie w miejscach publicznych i gromadzenie się po zmroku może być sprzeczne z porządkiem publicznym w niektórych regionach. Szybki czek może zaoszczędzić fortunę na biletach.
•  Nie zajmuj pozycji gotowości w harmonogramie lokalizacji tylko dlatego, że jest to tańsze. Za dużo zainwestowano w ten ślub, abyś polegał na tym, że może przez najważniejszą część dnia.

Sala przyjęć

Nie musisz płacić najwyższego dolara za wspaniałą lokalizację recepcji. Tutaj dowiesz się, jak zaoszczędzić, wybierając najlepszą salę weselną.

•  Jeśli zdecydowałeś się na przyjęcie w holu recepcyjnym, unikaj najmodniejszych miejsc z największymi ogłoszeniami w gazecie i klienteli celebrytów. Ich ceny będą zawyżone ze względu na ich status jako najlepszego miejsca na ślub, a czasami mogą być zbyt krzykliwe dla gustów przeciętnej osoby. Zamiast tego bardzo dokładnie porównaj wszystkie dostępne opcje. Spójrz na cały pakiet, a nie tylko na ładną scenerię.
•  Wybierz lokalizację , która ma już stoły, krzesła i sprzęt, abyś nie musiał wynajmować ich osobno. Oczywiście cena za to miejsce może być wyższa, ale trzeba wziąć pod uwagę wartość przedmiotów, których nie trzeba wynajmować.
•  Kiedy sprawdzasz miejscaa, weź pod uwagę następujące kwestie: Czy miejsce jest czyste? Ilu kelnerów lub serwerów będzie obsługiwało Twoją recepcję? Ile innych przyjęć będzie w tym samym czasie co Twoje? Czy ściany są wystarczająco dźwiękoszczelne, aby powstrzymać odgłosy innych przyjęć? Wyszukaj wszystkie szczegóły, które Twoim zdaniem mogą wpłynąć na odbiór i zapytaj o nie kierownika.
•  Porównuj sklepy między lokalizacjami i śledź swoje notatki dla każdej z nich, abyś mógł sprawdzić, co każda sala oferuje w swojej cenie. Zostaw też miejsce na notatki o każdym miejscu.
•  Rozważ mniejszą, bardziej kameralną salę bankietową lub salę na swoje przyjęcie. Być może będziesz musiał nieco skrócić listę gości, ale cena za osobę z pewnością będzie znacznie niższa niż w przypadku zbyt dużych pokoi, które ociekają kryształami i oślepiają fantazyjnym oświetleniem.
•  Jeśli Twoja rodzina ma ulubioną restaurację, do której chodzisz od lat, z pewnością już ufasz jej niezawodności. Więc nie wykluczaj jego usług recepcyjnych tylko dlatego, że nie jest to nowe miejsce. Dzięki temu nie musisz się martwić, czy jedzenie będzie dobre. Pewna panna młoda otrzymała nawet 33-procentowy rabat na swój ślub w sali bankietowej ulubionej restauracji tylko dlatego, że ona i jej rodzina byli lojalnymi klientami od lat.
•  Ustawienie na zewnątrz może zwiększyć koszty wynajmu, aranżacji obiektów i nie tylko. Kiedy dodasz to wszystko, upewnij się, że tak uzyskałeś najlepszą ofertę.
•  Jeśli planujesz przyjęcie na świeżym powietrzu, zaplanuj alternatywne ustawienie na wypadek deszczu. Aby mieć podwójną pewność, zaplanuj instrukcje szybkiego ruchu na wypadek, gdyby niebo się załamało i zostało mało czasu na ustawienie się w nowym miejscu. Konieczność zorganizowania ślubu w deszczową pogodę może oznaczać dodatkowe wydatki i utratę niektórych usług bez zwrotu pieniędzy, więc mądrze jest mieć plan na ten sam dzień.
•  Arboretum, winiarnia, rezydencja lub plaża, które zaaranżowałeś na ceremonię, będą równie pięknie wyglądać na twoim przyjęciu. Poza tym, mając dla ciebie podwójną pracę przy ustawianiu, nie będziesz musiał martwić się o transport z ceremonii na przyjęcie. To może oznaczać w sumie pięćset dolarów lub więcej w twojej kieszeni. Zobacz, jak gromadzą się oszczędności, gdy ich szukasz?
•  Ostatnia opcja ustawienia przyjęcia: możesz przekształcić wielofunkcyjną salę imprezową stowarzyszenia społecznego lub salę kościelną w ładne miejsce na uroczystość. Może to wymagać dodatkowych metrów materiału, kreatywnego zespołu i trochę pracy, ale można to zrobić ładnie. Niektóre organizacje mogą nawet udekorować to miejsce za niewielką darowiznę na rzecz ich sprawy. Wybrana lokalizacja przyjęcie może wymagać wypożyczenia takich przedmiotów jak stoły, krzesła, porcelana, naczynia do ocierania i pościel. Zaoszczędź pieniądze na tej arenie, korzystając z poniższych wskazówek.
•  Dowiedz się dokładnie, co potrzebujesz wynająć do holu recepcyjnego. Uzyskaj rozmiary stołu, podłogi i estrady oraz miej prawidłowy układ i wymiary sali, w której odbędzie się twoje wesele. Większość sal przyjęć zapewnia gotowe układy z wymiarami do tego zastosowania. Zawsze oglądaj przedmioty, które będziesz wypożyczać, aby upewnić się, że są w dobrym stanie i mieć pewność, że przy stole dla dwunastu osób wygodnie usiądzie dwanaście osób. Pamiętaj, że Twoi goście będą używać więcej niż jednego talerza i szklanki. Przygotuj trzy talerze do wykorzystania w formie bufetu, jeden talerz na każde danie i kilka szklanek do picia przez całą noc. Zawsze zamawiaj więcej, niż myślisz, że będziesz potrzebować, ponieważ brak czystych szklanek podczas przyjęcia byłby poważną gafą. Planowanie wynajmu przedmiotów to świetny sposób na zaoszczędzenie nie tylko pieniędzy, ale także sukcesu przyjęcia.
•  Przyjrzyj się przedmiotom, które zamierzasz wypożyczyć, zanim się do nich zobowiążesz. Porcelana może być ohydna, a szklanki wyszczerbione.
•  Dokładnie przejrzyj wszystkie dostarczane przedmioty, zwracając uwagę na zepsute lub zniszczone elementy, aby uniknąć konieczności płacenia odszkodowania. Poproś dostawcę o zarejestrowanie szkód i podpisanie tego protokołu. Kilka miesięcy temu panna młoda nie dostała tego dowodu, a firma kazała jej wymienić dwadzieścia wyszczerbionych kielichów do wina.
•  Wyczyść przedmioty później, jeśli takie są warunki Twojej umowy, i przygotuj je do zwrotu na czas. Opóźnienie może oznaczać dodatkowe opłaty.
•  Po prostu użyj własnej porcelany i szkła, jeśli masz wystarczająco dużo podobnego stylu, aby chodzić, lub pożyczyć od przyjaciół i krewnych. Przedmiotów takich jak miski do ponczu i świeczniki nie trzeba wypożyczać. Możesz użyć własnego.
•  Upewnij się, że dostawa jest bezpłatna. Jeśli nie, poproś drużbów lub przyjaciół rodziny, aby odebrali lub zostawili Twoje zamówienie na wynajem.

Elementy religijne

Biuro ma metkę z ceną. Rezerwacja kościoła lub synagogi może wiązać się z dodatkowymi wydatkami. Dowiedz się, jak zaoszczędzić na opłatach za ceremonię.

•  Porównywarka opłat urzędowych. Niektórzy pobierają zaledwie sto dolarów, a niektórzy proszą o sześćset do siedmiuset dolarów. Możesz dużo zaoszczędzić, wiedząc, że istnieją pewne opcje cenowe przy zakupie wykwalifikowanego urzędnika.
•  Poproś swojego urzędnika o kopię wytycznych i ograniczeń twojego kościoła lub synagogi. Zadawaj pytania, aby wyjaśnić. Pewne rzeczy mogą nie być dozwolone podczas twojej ceremonii - na przykład świeca jedności lub świecka piosenka wykonywana przez profesjonalnego piosenkarza - i najlepiej dowiedzieć się, zanim wydasz na nie pieniądze.
•  Jeśli potrzebujesz rozeznać się w religijnych elementach swojej ceremonii lub przyjęcia, pomiń siedemdziesięciopięciodolarową opłatę doradcy religijnego i porozmawiaj bezpośrednio z urzędnikiem ślubnym.
•  Zbadaj zwyczaje swojej wiary w książkach z biblioteki i artykułach dostępnych bezpłatnie w Internecie lub wypożycz religijny przewodnik ślubny od przyjaciela lub krewnego.
•  Jeśli potrzebujesz specjalnych przedmiotów ceremonialnych, takich jak atłasowy powiernik obrączki, biały chodnik, świeca jednocząca lub chupa, zrób je lub pożycz, jeśli możesz. Lub sprawdź, czy twój kościół lub synagoga pozwoli ci pożyczyć je. Mandy żałuje, że tego nie zrobiła. Jej kwiaciarnia zażądała od niej stu dwudziestu pięciu dolarów za chodnik, który wyglądał jak gigantyczna rolka ręczników papierowych.
•  Nie planuj dołączania do żadnego rytuału lub praktyki religijnej, chyba że porozmawiałeś o tym z urzędnikiem. Większość urzędników ma swoje własne zasady, których nie wolno przekraczać ani zmieniać bez pozwolenia. Zapytaj również, czy dozwolone jest fotografowanie i filmowanie. Niektóre witryny zabraniają natrętnych lamp błyskowych i reflektorów.
•  Jak najbardziej włącz czytanie i wykonanie muzyki do swojej ceremonii religijnej. Być może przeczytanie fragmentu religijnego, gra na instrumencie lub zaśpiewanie hymnu może być prezentem dla ciebie od krewnego lub przyjaciela. Zamiast zatrudniać pracowników witryny, postaraj się, aby solista śpiewał, a pianista grał.
•  Jeśli potrzebny jest dowód unieważnienia małżeństwa lub rozwodu, nie płać dodatkowych opłat za znalezienie przez kościół kopii twoich dokumentów prawnych. Możesz sam wysłać kopie lub otrzymać bezpłatne poświadczone notarialnie kopie własnych dokumentów.
•  Niektóre kościoły wymagają od nowożeńców uczęszczania na zajęcia przedmałżeńskie. Jeśli twój jest taki, porównaj różne klasy i zapytaj swój kościół, czy przyjmie zaświadczenie o ukończeniu kursu odbytego w innym kościele. Niektóre kościoły, niestety, wymagają, abyś brał udział w ich kursie za ich opłatą. Weź to pod uwagę, szukając miejsca na zorganizowanie ceremonii.
•  Jeśli chcesz, aby ceremonię odprawił duchowny w miejscu niereligijnym, a duchowny z twojego kościoła nie zgodzi się na to, poszukaj w Yellow Pages niezależnych urzędników religijnych. Zbadaj je dokładnie, sprawdzając ich licencje, opłaty i inne kwalifikacje. Ponownie, ceny różnią się znacznie w zależności od pozycji i reputacji wybranego urzędnika, więc poświęć trochę czasu na znalezienie odpowiedniej osoby, aby Twoje małżeństwo było wiążące.
•  Interesującym nowym zjawiskiem na oficjalnej scenie jest to, że niektóre stany wyświęcają ludzi na cały dzień za pomocą nieskomplikowanego systemu składania wniosków i krótkiego okresu oczekiwania. Wyświęcone certyfikaty są również dostępne przez Internet dla wszystkich zainteresowanych. Jeśli chciałabyś, aby członek rodziny odprawił tę posługę, być może on lub ona może zostać wyświęcony na jeden dzień. Sprawdź to dokładnie, ponieważ musisz mieć pewność, że poświadczenia są prawidłowe.

Twoja suknia

Przeciętna panna młoda wydaje na swoją suknię od tysiąca do trzech tysięcy dolarów. Słyszałam nawet o niektórych pannach młodych z czekiem in blanco, które rzucały aż sto tysięcy dolarów na suknię, która miała być założona tylko raz. Branża sukni ślubnych jest pełna przesadzonych projektów i pasujących cen, ale istnieje wiele tanich opcji, które sprawią, że będziesz wyglądać równie pięknie w dniu ślubu. Nie myśl, że te oburzające metki to wszystko, co tam jest. Istnieją sposoby, aby uzyskać piękną suknię za mniej.

•  Zacznij szukać od razu. Daj sobie dużo czasu na wyszukanie idealnej sukni. Większość narzeczonych, które się spieszyły, wydała setki dolarów więcej na swoje suknie.
•  Nie zamawiaj sukni przed ustaloną datą ślubu. Jeśli zamówisz letnią suknię i okaże się, że Twój ślub będzie musiał odbyć się zimą, stracisz pieniądze, gdy będziesz musiała anulować swoją suknię i zamówić inną.
•  Nigdy nie zamawiaj sukienki, której nie widziałeś. Możesz utknąć z czymś, co nie pasuje do szkicu lub opisu. I możesz nie odzyskać pieniędzy. (Niektóre suknie z katalogu mają jasne zasady dotyczące zwrotów.)
Unikaj dużych, eleganckich salonów. Możesz pomyśleć, że są doskonałym źródłem wszystkiego, czego potrzebujesz, i dla niektórych narzeczonych mogą być, ale jest też mało prawdopodobne, że uzyskasz tam najlepsze ceny. Salony są drogie (jak inaczej myślisz, że płacą za te wszystkie światła, pluszową różową wykładzinę i darmowe cappuccino?), A agresywny sprzedawca może zmusić cię do wydania większej kwoty, niż planowałeś. W końcu, jeśli pracuje na prowizję, dostaje większą część tego, co zapłacisz. Oprócz sukni możesz również zapłacić wysokie ceny za przeróbki. Tak więc, aby być bezpiecznym i dać sobie większą szansę na zaoszczędzenie pieniędzy, pomiń neonowe salony ślubne.

•  Zadzwoń, aby dowiedzieć się o cenach i informacji o zamawianiu. Możesz nawet dowiedzieć się, że konkretna suknia, którą lubisz, jest wycofywana i dlatego oferowana po specjalnej obniżonej cenie. Jedna panna młoda znalazła w ten sposób swoją wymarzoną suknię. Dowiedziała się, że jest na liście produktów wycofanych z produkcji, zamówiła jeden z pozostałych w magazynie firmy i zaoszczędziła dwieście dolarów.
•  Niektóre reklamy sukni zawierają również listę sklepów i sieci, w których można znaleźć suknię, która Ci się podoba. Skorzystaj z firmowej listy sklepów (jeśli możesz dostać się do miast, o których mowa) do polowania na sukienki, aby mieć pewność, że nie kupujesz kopii zaprojektowanej sukni.
•  Przejrzyj magazyny ślubne i katalogi, aby dowiedzieć się, co naprawdę lubisz. Jeśli kupiłeś magazyn lub otrzymałeś go w prezencie, wyrwij strony z sukni, które lubisz i trzymaj je razem jako możliwości. Jeśli wypożyczyłeś czasopismo z biblioteki, po prostu oznacz strony spinaczem i zanieś je do sklepów. Pamiętaj tylko: suknie przedstawione na tych stronach lub w witrynach internetowych nie są najtańszymi opcjami projektanta. Więc nie zakochuj się w obrazie. Bądź otwarty na znalezienie tańszej sukni w tym samym stylu.
•  Gdzie więc szukać, jeśli nie w dużych salonach ślubnych? Zacznij od mniejszych salonów ślubnych. Znajdziesz je na Yellow Pages lub w ogłoszeniach w lokalnej gazecie. Muszą zarabiać mniej na każdej sukni, ponieważ nie muszą martwić się o utrzymanie podłóg z drewna i żyrandoli. Oczywiście, rezygnując z dużego salonu, poświęcasz elegancką, pierwszorzędną obsługę, ale jeśli jesteś zdeterminowany, aby zaoszczędzić pieniądze na nieistotnych rzeczach, przekonasz się, że mniejsze sklepy oferują tyle samo, czego naprawdę potrzebujesz.
•  Jeśli możesz, przejrzyj sklepy z sukniami ślubnymi w różnych częściach miasta, różnych miastach, a nawet różnych stanach. W "bogatszym" obszarze prawdopodobnie okaże się, że ceny są wyższe, ponieważ klienci mogą sobie pozwolić na żądaną kwotę. W obszarach o większej liczbie klas średnich ceny są nieco niższe. Być może uda ci się znaleźć wymarzoną sukienkę po drugiej stronie miasta za sto dolarów mniej. Lub twoja kuzynka w Delaware może znaleźć sukienkę za znacznie mniej niż jej cena w Nowym Jorku.
•  Kiedy szukasz sukni w kilku sklepach z sukniami ślubnymi, porównywaj jak szalony. Zapoznaj się z polityką każdego sklepu dotyczącą zmian, czasu składania zamówień, zasad zwrotu pieniędzy i elastyczności. Sprawdź jakość ich pracy. Czy krawcowa na miejscu jest wyczerpana i wygląda na opóźnioną w stosunku do harmonogramu? Czy towar jest w dobrym stanie i stosunkowo nowy? Jakiego rodzaju gwarancje mogą ci dać? Warto poświęcić czas na porównanie miejsc, które mogą Cię ubrać w dniu ślubu. Będziesz potrzebować usług najwyższej jakości, na jakie pozwala Twój budżet. Pewna panna młoda używała zeszytu do zapisywania faktów, liczb i spostrzeżeń na temat każdego sklepu ślubnego, który brała pod uwagę. Jej poszukiwania dobrze się opłaciły - sklep, który wybrała, pozwolił jej zaoszczędzić dwieście dolarów więcej niż inni.
•  Jeśli masz znajomego lub krewnego, który pracuje w sklepie odzieżowym lub domu towarowym, sprawdź, czy pozwoli ci skorzystać ze zniżki pracowniczej. Dziesięć do dwudziestu procent zniżki na suknię za pięćset dolarów to oszczędność od pięćdziesięciu do stu dolarów.
•  Poszukaj w działach ślubnych głównych domów towarowych. Podczas gdy w przeszłości biznes mógł być wypierany przez eleganckie salony, dzisiejsze panny młode wracają do podstaw zakupów sukni. Znowu szukają jakości i dobrej ceny, więc blichtr salonu może nie być już ich pierwszym wyborem.
•  Zawężając wybór, skontaktuj się z Better Business Bureau w swoim stanie, aby sprawdzić, czy firmy są jasne. Czy były na nie jakieś skargi lub zgłoszenia? W najgorszym przypadku działają nielegalnie? Wszyscy słyszeliśmy przerażające historie o sklepach z sukienkami, które w tajemniczych okolicznościach zniknęły w środku nocy, pozostawiając setki panien młodych bez sukni i tysięcy dolarów, które zapłaciły za nie tydzień przed ślubem. Niestety, stało się i może się powtórzyć. Skonsultuj się więc z agencją raportującą, aby sprawdzić, czy Twój sklep jest legalny i wolny od podejrzanych zapisów. Kiedy masz do czynienia z czymś tak ważnym jak twoja suknia, najlepiej chronić się ze wszystkich stron.
•  Upewnij się, że wybrana suknia pasuje do poziomu formalności Twojego ślubu. Nie założysz ultraformalnej sukni z trzymetrowym trenem na herbatkę w ogrodzie. Trzymanie się swojego poziomu formalności uchroni cię przed wydawaniem zbyt dużych pieniędzy na zbyt fantazyjną suknię.
•  Upewnij się, że suknia jest dobrej jakości. Sprawdź szwy i szwy, aby upewnić się, że jest dobrze wykonany. Nie chcesz aby Twoja inwestycja się rozpadła.
•  Kup prostą suknię. Koraliki i bransoletki podnoszą cenę sukni i jej pielęgnacji. Jeśli podoba Ci się wygląd koralików, zawsze możesz dodać własne lub poprosić znajomego, aby wykonał dla Ciebie pracę. Tammy kupiła prostą suknię za dwieście dolarów i kupiła za pięćdziesiąt dolarów perły i koraliki do przyszycia jej dekoltu i stanika. Kiedy skończyła, jej suknia ślubna wyglądała identycznie jak suknia ślubna kupiona w sklepie za osiemset dolarów.
•  Kup suknię z tańszego materiału. Odrób pracę domową na temat cen tkanin. Porównaj satynę, taftę, jedwab, świeżą bawełnę i tak dalej.
•  Krótsza suknia do herbaty lub garnitur będzie oczywiście tańsza niż długa suknia z trzymetrowym trenem. Tylko upewnij się, że pasuje do formalności twojego ślubu.
•  Kupuj wyprzedaże, szczególnie wyprzedaże poświąteczne. W tej kategorii rabatów znajduje się stojak wyprzedażowy, na którym znajdziesz produkty wycofane , przykładowe suknie przecenione i wciąż wspaniałe style z zeszłego sezonu, które sklep próbuje usunąć ze swojego asortymentu.
•  Sprawdź suknie inne niż ślubne, takie jak wiele pięknie zaprojektowanych, eleganckich, białych lub kremowych sukni balowych, które są obecnie dostępne na rynku, świąteczne suknie wizytowe, a nawet suknie druhen. Ponieważ suknie te nie są przeznaczone dla nowożeńców i nie wymagają zamawiania ani dostawy, można je znaleźć po znacznie niższych cenach.
•  Nie przegap pokazów kuferków projektantów i sprzedaży próbek gdzie markowe suknie można znaleźć w przecenach już od 60 do 70 procent taniej. Ogłoszenia o tych wspaniałych wyprzedażach znajdziesz w magazynach ślubnych, na ślubnych stronach internetowych oraz w specjalnych wkładkach ślubnych gazet. Niektóre salony ślubne organizują nawet własne pokazy, więc zadzwoń i zapytaj o harmonogramy i spotkania.
•  Niektóre sklepy ślubne oferują sprzedaż próbną własnych sukni. Pamiętaj tylko, że chociaż oszczędności mogą być duże, wiele kobiet przed tobą przymierzało te suknie, które mogą mieć smugi i plamy. Kupuj mądrze, a być może znajdziesz wspaniałą zniżkę na suknię, którą możesz zabrać do domu tego dnia.
•  Czy kiedykolwiek pomyślałaś, przechodząc przez zwykły sklep z sukienkami: "Chciałaabym, żeby ta ładna biała suknia była suknią ślubną. To byłoby dla mnie idealne."? Cóż, weź to i zamień w suknię ślubną. Tylko dlatego, że ładna biała sukienka znajduje się na wieszaku na suknię balową, stojaku druhny, a nawet specjalnym wieszaku noworocznym, nie oznacza, że nie wystarczy. Nikt nie powiedział, że na etykiecie musi być napisane "Certyfikowana suknia ślubna", abyś mogła ją założyć na swój ślub. W rzeczywistości, ponieważ wszystko oznaczone słowami ślub lub ślub ma z natury wyższą cenę, oszczędzasz pieniądze, przeglądając sekcję sukien nieślubnych. I czy nie byłoby wspaniale kupić suknię ślubną za mniej niż sto dolarów?
•  Jeśli stwierdzisz, że pełnowartościowa suknia na stojaku w sklepie z sukienkami ma niewielką, możliwą do naprawienia wadę, zapytaj kierownika sklepu, czy możesz mieć tę suknię ze zniżką. W końcu inne panny młode mogą nie wziąć go w obecnym stanie. Uszkodzoną suknię prawie zawsze można naprawić. Więc nie przechodź obok tego "nieregularnego" stojaka.
•  Maya znalazła ładną białawą suknię z rozdartym bocznym szwem. Wiedziała, że wystarczy prosta naprawa, ale sklep uznał towar za uszkodzony i obniżył cenę o siedemdziesiąt pięć dolarów, żeby go zdjąć z półki.
•  Zapytaj kierownika, kiedy planowana jest nowa dostawa sukni. Po wcześniejszym powiadomieniu możesz być w stanie pokonać tłumy w poszukiwaniu najładniejszych, ale najtańszych w grupie.
•  Nie ufaj szyldowi sprzedaży bez sprawdzenia, czy cena jest naprawdę lepsza. Etykieta z ceną tysiąca dolarów, którą widzisz zaznaczoną czerwonym długopisem, a następnie zastąpiona metką za siedemset pięćdziesiąt dolarów, może być po prostu sztuczką, która ma sprawić, że pomyślisz, że otrzymujesz ogromną zniżkę. W tym miejscu zakupy porównawcze mają kluczowe znaczenie
•  Podczas zakupów opinie innych mogą wpłynąć na wybór droższej sukni. Jeśli wszyscy gruchają "Och, wyglądasz fantastycznie w tym drugim", opinia grupy może cię skłonić do wybrania droższej sukni niż ta, którą kochasz tak samo. Najlepszą strategią zakupową jest pójście samemu lub z jedną osobą w celu uzyskania obiektywnej opinii.
•  Kupuj wcześnie rano. Masz więcej energii na porównywanie ofert i bardziej prawdopodobne jest, że skupisz się na jednym zadaniu.
•  Przyszłe panny młode znalazły w outletach piękne suknie już za czterdzieści czy pięćdziesiąt dolarów. Poszukaj na swoich Yellow Pages lub w Internecie sklepów typu outlet i udaj się na dzień, w którym na pewno obniżysz ceny nawet o 60 procent, 70 procent, a nawet 80 procent. Aby znaleźć sklepy w pobliżu lub dowiedzieć się więcej o zaletach zakupów w sklepach stacjonarnych, napisz, zadzwoń lub sprawdź tę publikację w swojej bibliotece lub księgarni
•  Wierzcie lub nie, ale niektóre z najpiękniejszych sukni w kolorze kości słoniowej i kremowej bieli można znaleźć w antykwariatach. Krissy znalazła antyczną suknię ślubną z 1930 r., ręcznie wysadzaną koralikami, za mniej niż dwieście dolarów. Rozejrzyj się po sklepach w centrum miasta, poproś o pomoc (większość właścicieli antykwariatów wie, co jest dostępne w innych antykwariatach), a nawet przejrzyj wystawy antyków, które widziałeś w gazetach.
•  Szukaj odrzuconych fartuchów w sklepach konsygnacyjnych i ogłoszeniach drobnych. Nie uwierzyłbyś w jakość i piękno niektórych sukni, które widziałem w sklepach konsygnacyjnych. Kiedy pytałem o ich pochodzenie, słyszałem wiele zrozumiałych historii. Niektóre panny młode, które odwołały swoje śluby, nie mogły zwrócić swoich sukni i teraz zadowoliłyby się stu dolarami za suknię za tysiąc dolarów. Niektóre panny młode zamówiły przez Internet suknie, które nie pasowały i teraz muszą wyrzucić bezzwrotny przedmiot za ułamek tego, co zapłaciły. Niektóre rozwodzące się kobiety chcą po prostu wyrzucić z domu swoje dobrze zachowane suknie ślubne. Panny młode, które zrezygnowały z rodzinnych kłótni i uciekły, mogą teraz mieć na sprzedaż formalną suknię. Niezależnie od historii, wynik jest taki sam: to piękne suknie, które możesz mieć za znacznie mniej niż ceny detaliczne.
•  Wybierając suknię, bez względu na to, gdzie robisz zakupy, zawsze weź pod uwagę swój typ sylwetki i to, czy ta sukienka jest dla Ciebie odpowiednia. Czy to sprawia, że wyglądasz krócej? Czy podkreśla biodra? Czy jest za ciasno? Czy nie jest za nisko ścięty? Nie chcesz kupować sukienki, w której nie wyglądasz najlepiej.
•  Zamów odpowiedni rozmiar sukienki zgodnie z wymiarami producenta, aby nie płacić za większe przeróbki. Niektóre sklepy odzieżowe celowo zamawiają większe rozmiary, więc kupujący musi zapłacić za przyjęcie sukni. Podobnie, nie zamawiaj sukienki w rozmiarze mniejszym niż masz teraz, ponieważ planujesz schudnąć trzydzieści funtów do dnia ślubu. W najgorszym przypadku nie schudniesz i utkniesz w za ciasnej sukni, która nie będzie na Tobie dobrze wyglądać. Zamiast tego zamów swój obecny rozmiar i nie martw się kosztami przeróbek.
•  Zamów suknię ślubną, którą można skrócić, wyciąć ozdoby i założyć ponownie. Warto wydać tyle pieniędzy na sukienkę, którą będziesz mogła ponownie założyć.
•  Nie zostawiaj depozytów na kilka sukienek w różnych sklepach, kiedy tylko szukasz. Możesz nie odzyskać tych pieniędzy i naprawdę nie ma potrzeby wierzyć sprzedawczyni, która próbuje cię przekonać, że autobus pełen narzeczonych może po prostu zamówić każdą ostatnią w ciągu następnego dnia lub dwóch. Zostaw depozyt tylko wtedy, gdy jesteś pewien.
•  Płacąc za suknię, użyj karty kredytowej. Łatwiej będzie Ci uzyskać zwrot kosztów, jeśli coś pójdzie nie tak.
•  Zachowaj wszystkie paragony sprzedaży jako zapis daty zamówienia sukienki, specyfiki sukienki i jej rozmiaru, a jako dodatkowy środek ostrożności poproś sprzedawcę o podpisanie go jako zapis, kto sprzedał ci sukienkę. Dzięki tym informacjom można łatwo rozwiązać problem. Ponadto poproś krawcową, aby zapisała Twoje wymiary i rozmiar sukienki zalecany w sklepie na formularzu zamówienia. Jeśli zamówiona zostanie suknia, która jest za mała i konieczne jest ponowne zamówienie, będziesz mieć dowód na pokrycie kosztów.
•  Zanotuj również obiecaną datę dostawy, aby móc zadzwonić, jeśli spóźnisz się z sukienką.
•  Wypożycz suknię. Ta opcja staje się szalenie popularna, zwłaszcza że ceny sukni od projektantów rosną do pięciu cyfr. Wykwalifikowane agencje wynajmu oferują piękne suknie od projektantów, a większość sklepów ma politykę, że wypożyczają każdą suknię tylko trzy lub cztery razy. W dniu ślubu możesz założyć zapierającą dech w piersiach suknię od projektanta za trzysta dolarów, zamiast mieć tanią sukienkę za taką samą kwotę.
•  Można zatrudnić szwaczki lub krawcowe, aby uszyły dla Ciebie suknię od podstaw. Ty oczywiście dostarczasz materiał i wykrój, a potem płacisz jej za pracę. Ta niestandardowa metoda tworzenia sukni może nie przynieść tak dużych oszczędności, jak niektóre inne pomysły, ale zdecydowanie obniży ceny sklepowe, które znajdziesz.
•  Niektóre szwaczki trochę dorabiają. Kilku z nich podróżuje do dużych miast na wycieczki dla kupujących, odwiedza sklepy dyskontowe, salony wystawowe, butiki projektantów i butiki z używaną odzieżą w modniejszych dzielnicach w poszukiwaniu prostych i niedrogich sukien ślubnych, które można naprawić i upiększyć, aby sprzedać je z zyskiem. Zadzwoń, aby zobaczyć, czy jakieś pobliskie szwaczki wykonują tę usługę, a następnie umów się na obejrzenie. Możesz nawet znaleźć okazjonalny oryginał projektanta z ceną, na którą możesz sobie pozwolić. Krawcowa, która pracowała nad moją suknią ślubną, zabrała mnie do swojego pokoju projektowego i pokazała mi swoją kolekcję trzydziestu sukni ślubnych, które znalazła na wyprzedaży w salonie wystawowym za mniej niż sprzedaż hurtowa: wszystkie miały zostać naprawione i sprzedane za połowę ceny detalicznej. Zadzwoniłem do wszystkich moich przyjaciół i powiadomiłem ich o tej kopalni złota.
•  Podczas przymiarek zadbaj o odpowiednie dopasowanie, zakładając biustonosz, halkę i buty, które będziesz nosić w dniu ślubu. Mogą wpływać na sposób, w jaki sukienka będzie się układać na Tobie, a noszenie ich przy każdej przymiarce pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na przeróbkach w ostatniej chwili. I zawsze otrzymuj rachunki za swoje wyposażenie. Pewna panna młoda niestety musiała zapłacić pięćdziesiąt dolarów za przeróbki w ostatniej chwili podczas ostatniej przymiarki, ponieważ wybrana przez nią bielizna ślubna sprawiła, że suknia była trochę za ciasna. Jeszcze inna panna młoda stwierdziła, że jej nowy stanik bez ramiączek w stylu gorsetu wystarczył, aby tylny zamek błyskawiczny jej sukni nie zapinał się do końca, więc musiała się bez niego obejść.

Twoje buty i akcesoria

Dwieście dolarów za parę prostych, białych butów?! Jestem zdumiony tym, ile niektóre panny młode są w stanie wydać, aby mieć wszystko, co najlepsze w dniu ślubu. Twoje buty i akcesoria to tylko niewielka część Twojego ślubnego wyglądu, akcenty Twojego promiennego piękna. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zdobyć świetne buty i akcesoria, nie wydając fortuny.

Twoje buty

•  Nie zamawiaj butów w salonie ślubnym. Cena będzie znacznie wyższa niż w zwykłym sklepie obuwniczym. Jeden test cenowy wykazał różnicę pięćdziesięciu dolarów w identycznych butach sprzedawanych w zwykłym sklepie w porównaniu z salonem ślubnym.
•  Aby uzyskać świetną obniżkę ceny, zamów buty w tym samym stylu, które będą nosić Twoje druhny, aby wziąć udział w ich zniżce na zamówienia grupowe. Twój może być nawet bezpłatny przy zamówieniu grupowym, powiedzmy, czterech par lub więcej. Tylko upewnij się, że twoja para nie zostanie wysłana do farbowania ich.
•  Najwyższym priorytetem przy wyborze butów, ponieważ najprawdopodobniej będą one schowane przez większą część dnia, jest wygoda. Wybierz styl i wysokość obcasa, które nie sprawią, że poczujesz się cała pokryta pęcherzami i obolała.
•  Wybieraj zwykłe buty zamiast fantazyjnych, zdobionych. Każdy koralik i wszyty wzór kosztuje.
•  Poszukaj na Yellow Pages sklepu obuwniczego ze zniżkami i zrób tam zakupy. Sprawdź swoje wybory pod kątem jakości i ceny. Para butów za piętnaście dolarów to żadna okazja, jeśli rozpadną się po dwóch użyciach.
•  Szukaj sezonowych wyprzedaży butów. 50-procentowy prześwit zmniejszy ceny butów.
•  Noś baleriny. Są lekkie i wygodne, wyglądają uroczo i romantycznie, a do tego są niedrogie. W odpowiednim sklepie lub w katalogu akcesoriów dla tancerzy, takich jak Capezio, można je znaleźć już za dziesięć dolarów za parę. Zajrzyj do Yellow Pages w sekcji Materiały do tańca.
•  Sprawdź kilka antykwariatów, w których znajdziesz te ładne, sznurowane buty. Możesz po prostu przebić ceny oferowane w salonach ślubnych i katalogach bielizny.
•  Kupuj buty późnym popołudniem, kiedy stopy są naturalnie spuchnięte. Buty, które pasują rano, mogą być ciasne podczas wieczornego przyjęcia, więc pomyśl z wyprzedzeniem i zastosuj ogólną zasadę kupowania obuwia.
•  Podczas przymierzania butów upewnij się, że masz na sobie pończochy, a nie skarpetki. Albo załóż własne, albo jeśli zostaniesz złapany bez i właśnie znalazłeś świetną wyprzedaż, wykorzystaj do tego celu pończochy footsie dostępne dla bywalców sklepów obuwniczych. Wybierając się na zakupy obuwnicze, warto mieć w torebce własne podkolanówki lub pończochy.
•  Aby uzyskać maksymalne oszczędności, załóż parę białych butów, które już posiadasz. Tylko upewnij się, że wyglądają ładnie, nie są stare, porysowane i zużyte na pięcie. Być może podniesiesz sukienkę, aby później odsłonić podwiązkę w recepcji, a jednocześnie nie będziesz chciałaa ujawniać swoich oszczędności w dziale obuwniczym. Ostrzeżenie: działa to tylko wtedy, gdy buty, które już posiadasz, nadają się do ceremonii ślubnej. Wiele narzeczonych skorzystało z tego pomysłu i zgłosiło, że uwielbia chodzić w wygodnych, zepsutych butach, o których wiedziało, że będą pasować.
•  Zdarzyj podeszwy butów, aby uzyskać przyczepność, i noś je po domu przez kilka dni przed ślubem, aby je rozłożyć. Nie chcesz sztywnych, śliskich butów w dniu ślubu. Lepiej być bezpiecznym i wygodnym niż nie.

Twój welon

To, jaki welon będziesz nosić, zależy od formalności ślubu i sukni. Zanim zrobisz zakupy, upewnij się, że znasz podstawy, aby uniknąć konieczności zwrotu wybranego produktu za utratę pieniędzy. Porównywarka welonów na stojakach w salonach ślubnych. Nie będziesz musiał poświęcać oszczędności na rzecz selekcji. Lub przejrzyj katalogi ślubne i rabatowe, aby znaleźć welon w rozsądnej cenie.

•  Welony można wypożyczyć, jeśli nie jesteś przesądny co do noszonego wcześniej stroju ślubnego.
•  Noś welon ślubny swojej matki. Będzie to wiele znaczyć dla was obojga i prawdopodobnie będziecie musieli zapłacić tylko za sprzątanie i zmianę wzrostu. Lub pożycz welon od krewnej, jeśli wydaje się otwarta na ten pomysł. Rodzeństwo, babcie, matki chrzestne, pradziadkowie - wszyscy prawdopodobnie dostąpią tego zaszczytu.
•  Niech utalentowana krewna lub przyjaciółka wykona dla ciebie welon, używając opaski z tkaniny, kilku pereł i siateczki. Wyrwij zdjęcie welonu, jaki chcesz, i zaakceptuj pracę artystki jako prezent dla ciebie. Lub zrób własny welon, jeśli masz czas i talent. Ciotka jednej panny młodej zrobiła welon panny młodej z tiulu, opaski z materiału i kilku pereł. Jej wspaniała kreacja kosztowała zaledwie trzydzieści dolarów i była jeszcze ładniejsza niż modele za dwieście dolarów w sklepach.
•  W większości dużych sklepów z artykułami rzemieślniczymi można znaleźć łatwe w użyciu zestawy do samodzielnego wykonania welonu. Są one dostarczane ze standardowymi grzebieniami do włosów i opaskami na głowę, materiałem i akcesoriami, a także prostymi instrukcjami dla utalentowanego rzemieślnika. W porównaniu z cenami welonu w sklepie ślubnym, które wynoszą od trzystu do pięciuset dolarów za welon, ta dwudziestopięciodolarowa inwestycja pozwala oszczędzić cały pakiet.
•  W przypadku ślubów nieformalnych lub niereligijnych właściwe może być pójście bez welonu. Sprawdź swoje książki o etykiecie, wyszukaj opcje i zdecyduj.

Twoje nakrycie głowy

•  Aranżację małych pączków róży i oddechu dziecka można schować w spince do włosów, która podtrzymuje fryzurę w stylu francuskim. Nie ma potrzeby zamawiania tego za dodatkową opłatą przez kwiaciarnię; po prostu eksperymentuj z wyprzedzeniem i zrób to sam.
•  Aby uzyskać piękny, oryginalny wygląd, wypróbuj perłowe spinki do włosów lub dowolną liczbę stylów ozdób do włosów i tiar, które znajdziesz w sklepie z akcesoriami w swoim centrum handlowym. Unikaj stoisk w domach towarowych - spróbują cię zwabić swoimi ladami pełnymi prawdziwych perłowych nakryć głowy. Te niedrogie miejsca z akcesoriami oferują kilka ładnych, prostych stylów (wśród bardziej modnych, młodzieżowych wyborów), więc dobrze szukaj. Niektóre panny młode donoszą, że znalazły piękne, proste perłowe szpilki do ozdób do włosów za dziesięć dolarów. Błyszczące szpilki w "diamentowym stylu" kosztowały od dwunastu do piętnastu dolarów. Porównaj to z prostym perłowym nakryciem głowy za czterysta dolarów, które znalazłem w domu towarowym.
•  Lub zamiast tego wybierz, aby w ogóle nie nosić nakrycia głowy. Tylko upewnij się, że ta opcja jest zgodna z zasadami miejsca ślubu i stopniem formalności ślubu.
•  Pomiń welon i nakrycie głowy i po prostu pozwól, aby twoje włosy były centralnym punktem twojego wyglądu. Utalentowani fryzjerzy mogą tworzyć prawdziwe rzeźby z twoich włosów za pomocą unoszenia, skręcania, warkoczy i wąsów. Podkreśl swoją fryzurę niedrogimi perłowymi lub wysadzanymi klejnotami spinkami do włosów lub drobnymi świeżymi kwiatami, a wydasz tylko trzydzieści do czterdziestu dolarów.

Twoja halska

•  Nie kupuj halki w salonie ślubnym, jeśli możesz temu zaradzić. Do tej pory musiałaś zdać sobie sprawę, że salony ślubne są znacznie droższe niż inne opcje. Sprawdź w sklepie z bielizną i sukniami ślubnymi halki i spódnice, które będą równie dobrze wyglądać … za pół do jednej trzeciej tego, co wydałbyś w salonie ślubnym.

•  Nie płać dodatkowo za halkę ślubną lub krynolinę w salonie ślubnym. Wiele sukni ma teraz wbudowane krynoliny bez dodatkowych opłat.
•  Czy naprawdę potrzebujesz halki? Sprawdź swoją sukienkę w każdym oświetleniu - w pomieszczeniu, na zewnątrz, w bezpośrednim świetle słonecznym, w reflektorach - aby zobaczyć, czy uda ci się założyć jedną warstwę mniej.

Twoja podwiązka

•  Ponieważ bez wątpienia będziesz chciałaa zachować podwiązkę jako cenną pamiątkę z dnia ślubu, powinnaś mieć dwie podwiązki: jedną do trzymania i jedną do rzucania. Kup coś, co panny młode nazywają "tanim" w sklepie z bielizną na podrzucanie. Uwaga: rzut podwiązką staje się passé. Możesz całkowicie pominąć ten przestarzały zwyczaj.

Twoje pończochy i bielizna

•  Kup podstawowe pończochy. Podczas gdy fantazyjne rodzaje jedwabiu we wzory lub mały wzór przy kostce są wielką przyjemnością dla panny młodej, są również miejscem, w którym można zaoszczędzić pieniądze bez zauważalnej straty. W dniu ślubu poczujesz się tak samo wspaniale, niezależnie od tego, czy twoje pończochy kosztują czterdzieści dolarów, czy nie. (Wypróbuj L′Eggs lub Hanes, aby uzyskać najlepszą jakość w rozsądnej cenie. Pomiń markowe metki i białe pończochy z wzorem dla nowożeńców z akcentami w kształcie serc lub gołębi na kostkach lub szwach.)
•  Seksowna, jedwabista bielizna pod suknią może sprawić, że będziesz jeszcze bardziej promienna w dniu ślubu, ale możesz zaoszczędzić pieniądze na staniku, body, majtkach lub stringach. Zamiast kupować nowy komplet na swój ślub, załóż koronkowy biały numer, który już masz, lub skorzystaj z bonu podarunkowego Victoria′s Secret, który otrzymałeś na swoim prysznicu.
•  Kupuj stanik i majtki ślubne w katalogach lub dyskontach lub obserwuj wyprzedaże w Victoria′s Secret. Oferują wyprzedaże dwa za jednego, ceny za pół ceny i darmowe upominki przy zakupach. Odwiedź je na www.victoriassecret.com. (Wskazówka: ich sprzedaż katalogowa jest lepsza niż ich polecane oferty on-line, więc zdobądź katalog.)
•  Jeśli masz małą klatkę piersiową lub suknię o dość zbudowanej strukturze, nie zakładaj stanika pod suknię. Jak to się ma do oszczędności?
•  Miej dodatkową parę pończoch w torbie ratunkowej (więcej o tym później) na wypadek zauważalnego biegu. Jeśli wydałeś na drogie jedwabne pończochy do swoich oryginałów, dodatkowa para zdecydowanie powinna być bardziej ogólna z dwóch, które kupiłeś.
•  Pomiń wszystkie dodatki, takie jak rękawiczki i parasole. Są esencją tego, co nieistotne. Suma rękawiczek, parasolki i wysadzanych klejnotami spinek do włosów dla jednej panny młodej pod welonem wynosiła sto osiemdziesiąt dolarów. Kwota ta mogłaby być lepiej wykorzystana gdzie indziej. Jak miesiąc miodowy.

Twoja biżuteria

•  Nie kupuj nowej biżuterii na swój ślub. Jest bardzo prawdopodobne, że prezent ślubny twojego pana młodego będzie jakąś piękną biżuterią i będziesz chciała ją nosić.
•  Biżuteria, jeśli nie jest prezentem, również stanowi wspaniały wybór "czegoś pożyczonego". Noś może naszyjnik lub kolczyki z pamiątkowymi perłami, które twoja matka nosiła na swoim ślubie.

Torba gotówkowa

•  Zamiast kupować drogą wysadzaną koralikami torebkę, w której będziesz przechowywać karty i czeki wręczane przez gości na weselu, zrób sobie prostą satynową torebkę lub … pożycz ozdobną torebkę krewnego lub przyjaciela. Starsze, przebarwione można dokładnie wyczyścić.

Ubieranie przyjęcia weselnego

Twoi asystenci są zaszczyceni, że zostali wybrani na przyjęcie weselne, ale nie chcesz psuć nastroju, obciążając ich zbyt dużym zaangażowaniem finansowym w ich strój weselny. Tutaj dowiesz się, jak dokonywać właściwych wyborów, aby zaoszczędzić pieniądze.

•  Podczas gdy niektóre panny młode lubią kupować suknie swoich druhen jako prezenty dla nich, dobrze byłoby pozwolić im kupować własne suknie. Większość spodziewa się, że i tak będą musieli.
•  Spójrz na suknie druhen pokazywane w magazynach ślubnych, aby zapoznać się z aktualnymi stylami i kolorami, i zadzwoń pod drukowane bezpłatne numery sklepów wymienionych w reklamach, aby uzyskać przedział cenowy. Twoje badania będą bardzo pomocne, gdy nadejdzie czas na polowanie na sukienki.
•  Tak jak zachęcano cię do zamawiania sukni bezpośrednio od producenta wymienionego w ogłoszeniu w magazynie ślubnym, możesz zrobić to samo z sukniami druhen, aby mieć pewność, że nie dostaniesz kopii po oryginalnej cenie. Idź ze swoimi druhnami do sklepu z sukienkami, aby wszystkie miały wpływ na sukienki, które będą nosić. Będziesz chciała, aby wybrali sukienkę pasującą do formalności Twojego ślubu i uzupełniającą twoją suknię, a także będą chcieli upewnić się, że nie zostanie wybrany dla nich całkowicie niepochlebny styl i kolor. Na przykład pewna panna młoda wybrała suknię dla wszystkich czterech swoich druhen. Dwie kobiety z piersiami większymi niż przeciętne wyglądały na jeszcze większe, a dwie pozostałe wyglądały jak patyki. Nikt nie był zadowolony, zwłaszcza za sto trzydzieści dolarów za sukienkę.
•  Niech druhny same wybierają suknie w swoim przedziale cenowym w tym samym kolorze, najlepiej z tego samego sklepu. Wszyscy będą dobrze koordynować, a ty wyeliminujesz kłopoty z tym, kto nie może sobie pozwolić na suknię, którą uwielbiają inne druhny i której pośladki są za duże na ten styl. Każdy dostaje suknię, która dobrze do niego pasuje, uzupełnia jego kształt, pasuje do jego budżetu i pasuje do formalności okazji.
•  Jeśli masz tylko dwie lub trzy druhny, powinnaś szukać sukienek w domach towarowych. W sklepie jest bardziej prawdopodobne, że na wieszaku będzie wystarczająco dużo sukienek w rozmiarach druhen. Nie byłoby tak w przypadku ośmiu druhen, bardziej niż prawdopodobne, więc ponownie zaoszczędziłeś, wybierając mniejsze przyjęcie weselne.
•  Zawsze szukaj zniżek grupowych, gdy szukasz sukienek dla druhen. Zapytaj, nawet jeśli nie jest oferowany. Marisa uczyniła kwestię rabatów grupowych częścią swoich poszukiwań i porównań sklepów. Kiedy znalazła firmę oferującą zniżki grupowe, każda z jej druhen zaoszczędziła 20 procent na jej sukience.
•  Innym powodem, dla którego warto szukać sukni dla druhen w domach towarowych, jest to, że ceny mogą być znacznie niższe niż w sklepach z sukniami ślubnymi. Poszukaj także w mniejszych sklepach z sukienkami, aby uzyskać lepsze ceny i być może lepszą obsługę.
•  Suknie balowe i wieczorowe bardzo często zamawiane są jako suknie druhen. Tylko pamiętaj, aby robić zakupy poza sezonem balowym, ponieważ ceny mogą wzrosnąć ze względu na popyt. Najlepszym czasem na zakupy może być sezon przed balem maturalnym i sezon po balu maturalnym, kiedy eleganckie sukienki są przepełnione i czekają na wyprzedaż. Ładne sukienki druhen można znaleźć na stojaku po balu maturalnym już za trzydzieści dolarów, przecenione od stu dwudziestu dolarów.
•  Kupuj w outletach, na przykład gdy szukasz własnej sukni w sklepie Gunne Sax. Ponownie badacze znaleźli sukienki z rabatem od 50 do 60 procent.
•  Weź udział w sprzedaży próbek i pokazach kufrów, aby uzyskać od 60 do 70 procent zniżki na suknie od projektantów.
•  Jeśli masz tylko jedną lub dwie druhny, w sklepie z antykami możesz znaleźć dodatkowe suknie za ułamek ceny, jaką pobierają salony za "pamiątkowy wygląd".
•  Gdziekolwiek robisz zakupy, zachęć druhny do wybrania stylu sukni zgodnie z ich budżetem, a nie twoim. Wszyscy poczujecie się lepiej.
•  Zachęć druhny do wybrania stylu ubioru, który będą mogły ponownie założyć na oficjalne kolacje, tańce i tym podobne. Sukienka za sto dolarów to lepszy interes, gdy jest używana dziesięć razy.
•  Pamiętaj, że prostsze sukienki są często tańsze niż szczegółowe, seksowne. Pomijając cenę, druhny nie powinny wyglądać wyzywająco w dniu ślubu.
•  Kupuj w outletach, na przykład gdy szukasz własnej sukni w sklepie Gunne Sax. Ponownie badacze znaleźli sukienki z rabatem od 50 do 60 procent.
•  Weź udział w sprzedaży próbek i pokazach kufrów, aby uzyskać od 60 do 70 procent zniżki na suknie od projektantów.
•  Jeśli masz tylko jedną lub dwie druhny, w sklepie z antykami możesz znaleźć dodatkowe suknie za ułamek ceny, jaką pobierają salony za "pamiątkowy wygląd".
•  Gdziekolwiek robisz zakupy, zachęć druhny do wybrania stylu sukni zgodnie z ich budżetem, a nie twoim. Wszyscy poczujecie się lepiej.
•  Zachęć druhny do wybrania stylu ubioru, który będą mogły ponownie założyć na oficjalne kolacje, tańce i tym podobne. Sukienka za sto dolarów to lepszy interes, gdy jest używana dziesięć razy.
•  Pamiętaj, że prostsze sukienki są często tańsze niż szczegółowe, seksowne. Pomijając cenę, druhny nie powinny wyglądać wyzywająco w dniu ślubu.
•  Rozważ wypożyczenie sukienek przez druhny. Sukienki ultraformalne można znaleźć w cenie ubrań casualowych. Nikt nie musi wiedzieć, że sukienki są wypożyczone.
•  Kupuj w sklepach ślubnych, które oferują bezpłatne przeróbki. Jeśli sklep ślubny pobiera opłatę za pakiet przeróbek, możesz przejść. Wskazówka: nie polegaj w tym przypadku na przyjacielu. Przejdź na zawodowstwo; tandetna praca szycia jest dużym jaskrawym przykładem próby zbytniego oszczędzania.
•  Znajdź dobrą krawcową lub krawcową do wynajęcia za znacznie mniej niż stawki w sklepie odzieżowym. Uzyskaj referencje i porównywarkę. Oszczędności tutaj mogą wynosić od pięćdziesięciu do stu dolarów.
•  Jeśli wszystkie twoje druhny mieszkają w różnych miastach, poproś je o przesłanie profesjonalnie wykonanych pomiarów na kartach rozmiarów i kontroli ich sukienek. Następnie zabierasz te karty rozmiarów do wybranego sklepu z sukienkami, aby zamówić dla nich suknie druhen.
•  Nie pozwól swoim druhnom zamawiać sukien w sklepach w pobliżu ich domów, ponieważ partie sukien mogą różnić się odcieniem w zależności od fabryki, w której zostały wykonane. Zawsze zamawiaj suknie w jednym miejscu, a następnie wysyłaj je swoim druhnom.
•  Wyślij suknie pocztą priorytetową i ubezpiecz je, gdy wyślesz je do swoich druhen. To nie czas, aby sukienka zaginęła w poczcie. Jeśli denerwujesz się tym, poproś swoje druhny, aby powiadomiły Cię, kiedy przybędą ich paczki. Lub dołącz pocztówki zwrotne do każdej paczki, aby otrzymać powiadomienie o bezpiecznej dostawie. Federal Express lub UPS może być dodatkowym wydatkiem, ale jest tego wart, ponieważ brakujące przesyłki można śledzić.
•  Jako alternatywę dla tej konfiguracji, przydziel swojej druhnie lub druhnie zadanie zamawiania i dostarczania sukni, zwłaszcza jeśli ona mieszka blisko druhen, podczas gdy ty jesteś dalej. Pewna panna młoda zaoszczędziła w ten sposób ponad pięćdziesiąt dolarów na wysyłce i komunikacji.
Buty

•  Porównaj sklep w różnych sklepach obuwniczych i zbadaj ceny tych stylów, które widzisz w czasopismach.
•  Buty, z tego samego powodu co suknie, należy zamawiać w tym samym miejscu. Różnice w kolorach butów między twoimi druhnami mogą zrujnować wygląd twojego przyjęcia weselnego, więc zamów zamówienie jako grupa. Najlepszym sposobem na to jest wybranie modelu buta w krajowej sieci sklepów obuwniczych, uzyskanie numeru modelu od sprzedawcy, a następnie poproszenie druhen, aby przymierzyły ten konkretny but w pobliskich sklepach tej samej sieci. Wiesz, że rozmiar siedem w jednym stylu może być taki sam jak dziewiątka w innym, więc najlepiej pomóż swoim pokojówkom zamówić buty, które będą na nie dobrze pasować. Gdy druhny będą miały swoje rozmiary w wybranym stylu, możesz dokładniej zamówić dla nich buty
•  Wypróbuj zniżkę grupową przy zamawianiu butów. Porozmawiaj z kierownikiem sklepu, jeśli musisz. Możliwe, że Twoja para butów zostanie Ci przekazana bezpłatnie, jeśli Twoje zamówienie jest wystarczająco duże.
•  Zamiast wysyłać buty pokojówkom, zastanów się i trzymaj je w swoim domu, aby nie musiały podróżować z nieporęcznymi pudełkami po butach do Twojego miejsca na wesele. Buty oddaj pokojówce na kilka dni przed ślubem, aby mogły je rozebrać i lekko zarysować podeszwy, aby się nie ślizgały.

Nakrycia głowy

•  Udekoruj francuskie warkocze lub zaczesane do góry fryzury druhen pasmem oddechu dziecka lub perłowymi szpilkami ze sklepu z akcesoriami. Cena: dziesięć do piętnastu dolarów.
•  Nie ma nic złego w tym, że druhny w ogóle nie ozdabiają włosów. W rzeczywistości jest dość elegancki. Niech loki lub francuski skręt będą wystarczającym projektem.

Halki i pończochy

•  Pozwól każdej pokojówce nosić pod suknią własną halkę (odpowiedniej długości i koloru). Nie ma potrzeby, aby Twoi asystenci kupowali nową bieliznę na Twój ślub.
•  Aby uzyskać jednolity wygląd, druhny powinny nosić pończochy tej samej marki i tego samego koloru. Albo przyjmij ich zamówienie i wybierz dwie pary dla każdej druhny, albo poproś swoją pokojówkę lub matronę honorową, aby zrobiła to za ciebie. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na pończochach (do 50 procent) jest wybranie zwykłych par zamiast fantazyjnych, jedwabistych, markowych stylów. (Trzymaj pończochy w swoim domu, aby każdy miał odpowiednie pończochy czekające na nią, kiedy przybędzie rano w dniu ślubu.)

Akcesoria

•  Niedrogie rękawiczki można znaleźć w domach towarowych, jeśli chcesz. Te, które widzisz w salonach ślubnych, są prawdopodobnie zawyżone, więc najpierw sprawdź gdzie indziej.
•  Jeśli twój ślub nie jest formalny, możesz zdecydować, że twoje druhny nie będą nosić rękawiczek.

Dziewczyny z kwiatami

Sukienki


•  Ich matki zazwyczaj kupują dziewczęce sukienki w kwiaty, więc wyświadcz im przysługę i zasugeruj niedrogi styl, z którego małe dziewczynki mogą ponownie korzystać.
•  Twoje kwiaciarnie mogą mieć drugą okazję do noszenia swoich sukienek komunijnych lub imprezowych. Pozostaw sukienki bez ozdób lub włącz swoją kolorystykę za pomocą wstążek, koronki, szarfy lub wykończenia. Za cenę tylko materiałowej szarfy (osiem dolarów) fantazyjna biała sukienka Lauren stała się jej suknią na wesele. Dzięki temu, że nie potrzebowała na ten dzień nowej sukienki, zaoszczędziła swojej rodzinie pięćdziesiąt pięć dolarów.
•  Sprawdź sklepy dyskontowe dla dzieci dla swoich kwiatowych dziewczynek. Na wyprzedażach poświątecznych znajdziesz duży wybór sukienek dziecięcych i bardziej formalnych, a także szeroki wybór gotowych na ślub białych i pastelowych sukienek. Pamiętaj, że zwykłe białe lub kremowe sukienki dziecięce można ubrać w kolorystykę przyjęcia weselnego, wystarczy dodać szarfę w talii.
•  Poproś utalentowanego krewnego, przyjaciela lub niedrogą krawcową o uszycie sukienek dla dziewczynek w kwiaty. I kupuj na wyprzedażach tkanin materiał na dziewczęce sukienki w kwiaty. Nie będziesz potrzebować wiele. Sprytny klient może zebrać materiały do każdej sukienki dla dziewczynki w kwiaty za trzydzieści do czterdziestu dolarów za sukienkę.

Buty

•  Kwiaciarenki mogą nosić własne buty na imprezę lub taniec w szkolnych baletkach.
•  Kup buty imprezowe dla dzieci w dyskontowych sklepach obuwniczych lub krajowych sieciach dyskontowych, takich jak Kohl′s, Target lub Kmart. Absolutnie nie ma potrzeby kupowania dziewczęcych butów w kwiaty w salonie ślubnym, bez względu na to, jak ładne są style.
Nakrycia głowy

•  Wianki z kwiatów wyglądają uroczo na głowach kwiatowych dziewczynek, więc zastanów się nad tym prostym strojem na swój ślub.

Akcesoria

•  Pożycz kosz od przyjaciela dla każdej kwiaciarki do noszenia podczas ceremonii. Jedna panna młoda uratowała kosze, w których kiedyś znajdowały się bukiety kwiatowe wysłane przez jej narzeczonego - podwójne wykorzystanie i spore oszczędności na dodatkach.
Pan młody, drużbowie i ojcowie panny młodej i pana młodego

Ponieważ mężczyźni najprawdopodobniej będą mieli na sobie identyczne smokingi lub podobne garnitury, są tutaj zgrupowani. Ta skrócona lista nie odzwierciedla oczywiście umniejszonego znaczenia mężczyzn zaangażowanych w proces ślubu.

Smoking lub garnitur

•  Ponownie spójrz na mnóstwo zdjęć w czasopismach i broszurach, aby zorientować się, jakie kolory, tkaniny, style i ceny najlepiej pasują do twojej grupy. Spójrz na zdjęcie smokingu obok zdjęcia sukni druhen. Upewnij się, że dobrze razem wyglądają.
•  Poproś znajomych, którzy niedawno byli małżeństwem, aby polecili wypożyczalnię smokingów, z której korzystali na swoim weselu. W ten sposób będziesz miał wyobrażenie o niezawodności i jakości firmy.
•  Zawsze porównuj ceny w agencjach wynajmu smokingów w całym mieście. Firmy, których warto szukać w książce telefonicznej, to te, które oferują Gingiss Formalwear, Lord West, Henry Grethel i tak dalej.
•  Poszukaj renomowanej agencji wynajmu smokingów, która oferuje zniżki dla grup.
•  Zapytaj, czy pan młody otrzyma swój smoking za darmo wraz z zamówieniem drużby lub czy darmowy smoking może trafić do twojego ojca.
•  Jeśli w momencie zamówienia smokingu drużbowie i ojcowie panny młodej i pana młodego są daleko od siebie, poproś mężczyzn, aby przesłali swoje wymiary na kartach rozmiarów, aby można było zamówić dla nich odpowiednie smokingi. Upewnij się, że pomiary zostały wykonane w profesjonalnym zakładzie krawieckim - znowu bez linijki i sznurka - aby liczby były wiarygodne.
•  Zaplanuj szycie na kilka dni przed ślubem … w przypadku problemu. Jeśli problem zostałby znaleziony w ostatniej chwili, dodatkowe opłaty byłyby naliczane za pospieszne zmiany.
•  Jeśli panowie będą nosić ciemne garnitury, ich drobnym wydatkiem będą identyczne krawaty. Poszukaj ich w sklepie dyskontowym lub na wyprzedaży w domu towarowym.
•  Upewnij się, że otrzymałeś podpisaną kopię umowy lub potwierdzenie zamówienia, aby zweryfikować swoje zamówienie w przypadku pomyłki. Zapisz numer stylu, nazwę stylu, rozmiary, kwotę kaucji, numer czeku, datę dostawy oraz nazwisko sprzedawcy, który przyjął twoje zamówienie na smoking. Dobre prowadzenie dokumentacji zapewnia szybkie wyjaśnienie wszelkich pytań lub błędów popełnionych przez agencję smokingową. Zadzwoń kilka razy, aby potwierdzić zamówienie i dostępność smokingów - tak dla pewności.
•  Jeśli twoi drużbowie będą mieli na sobie ciemne garnitury zamiast smokingów, jak w przypadku nieformalnego ślubu, z pewnością będą mieli na sobie garnitury, które już posiadają. Ale żeby mieć pewność, że ich wygląd będzie odpowiedni, umów się z mężczyznami na założenie garniturów z wyprzedzeniem (na przykład na kolację). W ten sposób możesz sprawdzić, czy ich wersje ciemne są naprawdę ciemne, czy garnitury są w dobrym stanie i stylu, a nogawki i ramiona nie są za krótkie. Masz prawo podejrzeć, w co mężczyźni będą ubrani, więc jeśli narzekają na kontrolę, po prostu powiedz im, że plany mogą zostać zmienione, jeśli sobie tego życzą. Zawsze mogli zapłacić za smoking. Nie uwierzysz, jak szybko będą szyli garnitury.
Buty

•  Buty można wypożyczyć po obniżonej cenie grupowej w wypożyczalni smokingów.
•  Mężczyźni mogą nosić własne ciemne buty, jeśli ciemne garnitury będą ich garderobą w dniu ślubu. Ponownie umów się na obejrzenie butów z wyprzedzeniem.

Powiernicy Obrączki

Garnitury

•  Jeśli chłopak będzie wypożyczał smoking, postaraj się o zniżkę w sklepie, który wybrałeś jako dostawcę odzieży męskiej.
•  Pozwól noszącemu obrączkę założyć własny garnitur i nową muszkę pasującą do kolorystyki przyjęcia weselnego.
•  Jak wie wiele panien młodych, młody posiadacz obrączki będzie wyglądał uroczo w białych szortach i białej koszuli z małym pasem i muszką. Ubranie może być jego własne, a krawat i pas można zrobić z łatwością. Jest to popularna nowa praktyka, ponieważ jest to zarówno uroczy wygląd, jak i duża oszczędność.

Buty

•  Znajdź tani sklep obuwniczy dla dzieci i poszukaj niedrogiego stylu, albo niosący obrączkę może nosić parę własnych butów wyjściowych, jeśli są odpowiednie.

Ubieranie matek Panny Młodej i Pana Młodego

Nie, nie musisz kupować ich sukni. Jesteś po prostu posłuszną córką (i synową), pomagając matkom wybrać ich najlepszą i najtańszą stylizację na dzień ślubu. Wiele narzeczonych lubi mieć wpływ na to, co noszą matki, ponieważ cudownie jest mieć mamy w uzupełniających się kolorach i stylach na rodzinnych portretach ślubnych.


Sukienka

•  Przejrzyj z mamą czasopisma, abyście oboje przedyskutowali, jakie sukienki będą odpowiednie i jakie kolory wolicie. W ten sposób nie będziesz musiała towarzyszyć mamie w każdym sklepie z ubraniami, do którego chce "tylko zajrzeć", i nie będziesz musiała bać się jej wyboru, gdy ogłosi, że znalazła idealną sukienkę.

•  Pamiętaj, że suknie mam powinny pasować do formalności Twojego ślubu. Oznacza to, że długie suknie są niedostępne, jeśli druhny mają na sobie sukienki do herbaty. Zasadniczo matki panny młodej i pana młodego są rozszerzoną częścią przyjęcia weselnego, więc zasady dotyczące garderoby mają również do nich zastosowanie. Poza tym krótsze, mniej formalne suknie zwykle nie są tak drogie jak te sięgające podłogi, ozdobione koralikami.
•  Suknie matek powinny być nieco konserwatywne, aby nie prześcignąć sukni panny młodej, a ponadto unikniesz dodatkowych wydatków związanych z bardziej efektownym stylem.
•  Unikaj salonów ślubnych dla sukienek matek. Jak już wiesz, ceny tutaj są często znacznie wyższe niż w niewyspecjalizowanych sklepach z odzieżą. Zajrzyj do oficjalnej części zwykłego domu towarowego. Ceny na pewno będą niższe niż w salonie, a może trafisz na wyprzedaż. Identyczne suknie można było zobaczyć w salonie sukien ślubnych za dwieście pięćdziesiąt dolarów iw zwykłym sklepie z sukniami za sto siedemdziesiąt pięć dolarów.
•  Mówiąc o wyprzedażach, kupuj sukienki dla matek po ważnych wakacjach. Nadmiar zapasów po wydarzeniu może zostać obniżony w cenie do odprawy.
•  Rozważ zakup sukienek dla matki panny młodej i matki pana młodego w sklepie outletowym ze sporym rabatem. W niektórych krajowych punktach sprzedaży znajdziesz oszczędności do 60 procent lub więcej.
•  Kup bardzo prostą suknię w domu towarowym lub sklepie dyskontowym i dodaj wysadzany klejnotami dekolt lub fantazyjne wykończenia.
•  Sprawdź formalne wypożyczalnie strojów dla obu matek, znacznie tańszą alternatywę dla kupowania.
•  Jeśli matka pana młodego mieszka daleko od Ciebie lub Twojej mamy, wyślij jej próbkę i zdjęcie sukni wybranej przez Twoją mamę, aby mogła dokonać wyboru. Matka panny młodej jako pierwsza wybiera suknię jako zaszczyt, a matka pana młodego powinna mieć na sobie podobny, ale nie identyczny krój i podobny kolor. Na zdjęciach ślubnych lepiej wygląda, jeśli matki są w uzupełniających się, a nie kolidujących ze sobą kolorach.

Buty

•  Unikaj wyboru obuwia w salonie ślubnym. Mogą być przecenione. Zamiast tego porównaj sklepy z większymi sieciami obuwniczymi w Twojej okolicy.
•  Zamów buty mamy razem z butami Twoimi i druhen, aby uzyskać jeszcze lepszą zniżkę grupową, jeśli jest dostępna. Pamiętaj, aby zapytać.
•  Zachęć matki do kupowania prostszych butów.

Akcesoria

•  Aby oszczędzić im pieniędzy, zachęć obie matki do noszenia własnej biżuterii i rezygnacji z nakryć głowy i nakryć głowy.
•  Być może z wyjątkiem ultraformalnych ślubów, rękawiczki są opcjonalne dla matek panny młodej i pana młodego. Mogą być nawet nieodpowiednie na mniej formalne wesele. Zdecyduj więc, co będzie wyglądać najlepiej, a jeśli rzeczywiście dołączone są rękawiczki, albo poszukaj dobrych rabatów, albo pozwól matkom pary młodej nosić rękawiczki, które już posiadają.

Pamiątki

Wspaniale jest mieć pamiątki z Twojego wielkiego dnia, ale nie musisz inwestować w niektóre z dostępnych dziś chwytów marketingowych. Możesz stworzyć własne lub swoich bliskich pamiątki za ułamek kosztów katalogowych, a będą one miały bardziej spersonalizowane znaczenie.

•  Aby zapisywać swoje doświadczenia związane z planowaniem - do których zawsze przyjemnie się wraca - prowadź dziennik w prostym notatniku w linie. Fantazyjne dzienniki ślubne dostępne na rynku nie są dłuższe niż jedna strona i wykonują tę samą pracę, ale mogą kosztować dwa lub trzy razy.
•  Naładuj domową kamerę wideo i rób własne nagrania przez miesiące planowania ślubu i rano w dniu ślubu. Płacenie profesjonalnemu fotografowi za nagranie próby i cztery godziny potrzebne na przygotowanie wszystkich przed ceremonią to absurd. Poza tym domowe filmy są o wiele bardziej osobiste i zabawne niż te zrobione przez nieznajomego.
•  Zrób własne pudełko na pamiątki ślubne, w którym umieścisz próbki materiałów, przysługi, menu i wszystkie małe znaczące przedmioty, których nie odważyłbyś się wyrzucić. Sklepy ślubne sprzedają tego rodzaju zdobione pudełka na pamiątki, ale możesz obniżyć ich cenę, pokrywając duże kartonowe pudełko satynowym materiałem lub papierem do pakowania ślubnego, koronką, wstążkami, kokardkami i drukowaną etykietą zawartości.
•  Jeśli nie masz miejsca lub wystarczającej ilości pamiątek na pudełko na pamiątki, zamiast tego zrób własny album z wycinkami ślubnymi. Ponownie, lepiej zrobić samemu, niż kupować w sklepie ślubnym. W tej książce możesz przechowywać wszystkie notatki, swatche, próbki perfum i zdjęcia, które będziesz cenić przez lata.
•  Zachowaj kopie listów, które napisałeś, aby zaktualizować swoje przyjęcie weselne, oraz listów, które ty i twój narzeczony napisaliście do siebie podczas planowania ślubu. Nie ma potrzeby specjalnie zamawianych, drukowanych komputerowo liścików miłosnych, które można kupić w katalogach. Prawdziwy da sobie radę.
•  Jeśli Twój zakład fotograficzny oferuje podwójne odbitki w tej samej cenie co pojedyncze lub bezpłatne powiększenie, skorzystaj z okazji, aby zaoszczędzić pieniądze na odbitkach, które i tak musiałbyś wykonać dla krewnych i przyjaciół.
•  Drukowane serwetki i pudełka zapałek to pamiątki, które można wyciąć. Jeśli jednak uznasz, że te nieistotne elementy są konieczne, zwróć szczególną uwagę na porównywarki w dyskontowych sklepach papierniczych i drukarniach, aby uzyskać najlepszą możliwą okazję. Uwzględnij w swoim rozeznaniu cen te pozycje, które mogą być oferowane również w holu recepcyjnym. W niektórych przypadkach mogą być nawet oferowane jako gratisy. Sprawdź dobrze.

Ilu gości?

Rozmiar ma znaczenie, jeśli chodzi o wydatki na gościa. Wszystko, od lokalizacji po serwowane posiłki i napoje, zależy od liczby gości. Nie ma potrzeby próbować oszczędzać pieniędzy, dzieląc listę gości na kawałki i zrażając połowę osób, które znasz. Dzięki sprytnemu planowaniu możesz opracować listę gości, aby mieć możliwość wydawania mniejszych pieniędzy na wesele.

•  Wyjaśnij, że limity gości dla każdej ze stron są stałymi liczbami, tak aby żadna ze stron nie przesadzała, myśląc, że mogą się po prostu prześlizgnąć. Daj znać, jak poważny jesteś, a unikniesz napięć związanych z przekroczeniem granic. Zbyt wiele narzeczonych było zmuszanych do przyjęcia "jeszcze tylko trzech" w kółko - a kwoty wynoszą od pięćdziesięciu do stu pięćdziesięciu dolarów na osobę.
•  Jeśli musisz zaprosić wielu gości, zaplanuj bardziej nieformalne przyjęcie, aby obniżyć koszt posiłków na osobę.
•  Po sporządzeniu list przejdź w dół każdej kolumny, zaznaczając "zdecydowanie" i "być może". Będziesz wiedział lepiej, od czego zacząć cięcia, jeśli pierwotna liczba gości na liście gości będzie zbyt wysoka w stosunku do Twojego budżetu. Oczywiście im mniej gości zaprosisz, tym mniej będziesz musiał zapłacić za swoje przyjęcie. Nie rób jednak zbyt małej listy gości. Znieważysz krewnych i przyjaciół, wykluczając ich, a także poczujesz, że oszukałaeś siebie, gdy prawie nikt nie przechodzi przez linię odbiorczą. Po prostu pracuj w kierunku sprawiedliwego i wygodnego medium.
•  Rozważ wykluczenie dzieci. Sformułowaniem zaproszenia masz świadomość, że dajesz swoim gościom do zrozumienia, że ich dzieci nie są zaproszone na wesele. Kiedy płacisz sto dolarów za osobę, sensowne jest pominięcie piętnastu małych dzieci i niemowląt, które nie chcą nawet zjeść swoich bardzo drogich posiłków. Tak, wiele formalnych sal liczy każde obecne ciało jako pełnopłatną osobę. Zapytaj kierownika swojej lokalizacji, czy tak jest.
•  Nie pozwól nastolatkom i niezobowiązującym randkowiczom przyprowadzać na ślub nieproszonych gości. Będzie to widoczne w treści zaproszenia, ale jeśli dana osoba zasygnalizuje Ci, że planuje przyprowadzić randkę, masz prawo przypomnieć jej, że ograniczenia przestrzenne uniemożliwiają jej przyprowadzenie gościa. Powiedz jej, że twoja siostra, druhna, nawet nie przyprowadzi gościa. Jeśli karta odpowiedzi zostanie Ci zwrócona wraz z pisemną eskortą gościa (całkowicie nieodpowiednie posunięcie, które nie zostało wcześniej uzgodnione z Tobą), zadzwoń do winowajcy i taktownie przypomnij mu, że miejsce na liście gości nie pozwala na dodatkowe osoby być zaproszonym na wesele. Nie daj się zmanipulować, aby zapłacić za tę dodatkową osobę, kiedy twoi współlokatorzy z college′u, twój szef i twoi dalsi kuzyni musieli zostać pominięci na liście.
•  Jeśli masz wielu krewnych, przyjaciół i klientów, których po prostu nie dasz rady zaprosić na wesele, zaplanuj dla nich dodatkowe przyjęcie na tydzień przed ślubem lub po powrocie z podróży poślubnej. Wyjaśnij, że żadne prezenty nie są potrzebne, aby nie postawiono ci żadnych zarzutów o chciwość. Ważne jest, aby świętować w gronie najbliższych znajomych.
•  Patrząc na cenę za osobę, pamiętaj, że być może będziesz musiał wyżywić rozrywkę. DJ to tylko jedna osoba i tylko jedna cena, podczas gdy pełny zespół może kosztować dwanaście pełnych posiłków. Najlepiej, aby liczby były niskie.
•  Kiedy wydaje się, że wydatki mogą wymknąć się spod kontroli, czas zacząć redukować listę gości. Zacznij od tych oznaczonych jako "być może".
•  Odetnij tych gości, którzy oddalili się od ciebie w ciągu ostatnich kilku miesięcy i lat.
•  Odetnij starych przyjaciół z liceum i studiów, których na pewno już nigdy nie zobaczysz.
•  Odetnij się od osób, które zapraszasz, tylko dlatego, że zostałeś zaproszony na ich ślub piętnaście lat temu, ale od tamtej pory nie widziałeś ani nie rozmawiałeś więcej niż trzy razy.
•  Odetnij przyjaciół i klientów swoich rodziców, którzy tak naprawdę cię nie znają.
•  Wytnij cały poziom gości - takich jak wszyscy kuzyni drugiego stopnia.
•  Poproś rodzinę pana młodego, aby równo pocięła swoich gości. Jest to trudne do zrobienia, więc kompromis jak najwięcej.
•  Nie wysyłaj zaproszeń do dalekich krewnych z myślą, że nie będą w stanie przybyć, ale wysyłasz zaproszenie, aby być miłym. Mogą zdecydować się wskoczyć do samolotu i mimo wszystko wziąć udział; następnie musisz dodać garstkę gości, na których nie liczyłeś. Pewna panna młoda była zszokowana, gdy krewni z zagranicy odpowiedzieli, że cała dziesiątka przyjedzie na jej ślub. Jej rada: "Uważaj, kogo zapraszasz; po prostu mogą się pojawić".

Zaproszenia

Zaproszenia, karty odpowiedzi i programy mogą stanowić dużą część budżetu ślubnego. Możesz obniżyć koszty bez wysyłania tanio wyglądających, tandetnych zaproszeń swoim gościom, znając szczegóły działalności związanej z drukowaniem zaproszeń i dokonując właściwego wyboru. Pamiętaj, że Twoje zaproszenia odzwierciedlają formalność i styl ślubu, dając gościom wyobrażenie o tym, czego mogą się spodziewać i jak się ubrać na tę okazję. Mając to na uwadze, zaprojektuj swoje pakiety zaproszeń, aby nie ulec pokusie popełnienia faux pas, wybierając niewłaściwe zaproszenie tylko po to, by zaoszczędzić pieniądze.

•  Formalności waszego ślubu odzwierciedlają wasze zaproszenia. Wybierz więc zaproszenia pasujące do stylu Twojego ślubu. Nawet oficjalne zaproszenia wciąż można znaleźć po okazyjnych cenach.
•  Dowiedz się dokładnie, ile zaproszeń będziesz potrzebować, aby móc porównać zakupy z odpowiednimi liczbami.
•  Jak już wiesz, rozejrzyj się w kilku różnych sklepach papierniczych, aby uzyskać najlepsze dostępne ceny. Porównywarka jak szalona. Wyślij po bezpłatne katalogi.
•  Sumując potrzebną liczbę zaproszeń, przestrzegaj następujących zasad: rodziny otrzymują własne; osoby powyżej osiemnastego roku życia otrzymują własne; a osoby zapraszające gościa otrzymują jedno zaproszenie z obydwoma nazwiskami (nie ma potrzeby osobnego zaproszenia dla gościa).
•  Zaplanuj zamówienie od dziesięciu do piętnastu dodatkowych osób w przypadku pomyłek lub dodania gości zastępczych do listy, gdy pozwoli na to miejsce. Resztki można zachować jako pamiątki.
•  Przy ustalaniu budżetu zaproszeń pamiętaj o doliczeniu kosztów wysyłki. Te dwa wydatki idą w parze. W większości przypadków na jedno zaproszenie potrzebne będą dwie znaczki pierwszej klasy. Jeśli Twoje zaproszenie jest zbyt duże, wykonane z grubego papieru lub zawiera wiele wkładek, może wymagać dodatkowej opłaty pocztowej za zewnętrzną kopertę. Stawki międzynarodowe są wyższe. Nie zgaduj. Weź jedno zaproszenie na pocztę poza lodem i poproś, aby je zważyli.
•  Zabierz ze sobą do domu kilka z tych dużych wzorników zaproszeń, abyś mógł je naprawdę dobrze przejrzeć i porównać ceny.
•  Wybieraj proste, monotonne, czarno-białe zaproszenia zamiast tych droższych i bardziej wyszukanych. Kolorowe tusze, obramowania, obrazy, monogramy i wycinane laserowo projekty po prostu zawyżają cenę. Dodatkową korzyścią jest to, że im prostsze zaproszenia, tym bardziej prezentują się z klasą.
•  Wybierz zaproszenia termograficzne zamiast grawerowanych. Nie zobaczysz dużej różnicy w stylu, ale są one znacznie lepszym zakupem. Linda Zec z An Invitation to Buy-Nationwide twierdzi, że zaproszenia termograficzne mogą kosztować nawet o 50 procent mniej niż grawerowane.
•  Zdobądź zaproszenia o regularnych i małych rozmiarach. Są tańsze niż te ponadgabarytowe, a dodatkowa opłata pocztowa nie jest wymagana dla każdego z nich.
•  Zdobądź zwykłe koperty. Kolorowe z nadrukowanymi i błyszczącymi wkładkami są ozdobą i dodatkowym wydatkiem.
•  Wybierz zaproszenia wykonane z cieńszego papieru, dzięki czemu zapłacisz mniej za wysyłkę.
•  Patrząc na ceny katalogowe pakietów zaproszeń, pamiętaj o doliczeniu kosztów wysyłki i ubezpieczenia.
•  Starannie sformułuj formularz zamówienia i edytuj g
o kilka razy, aby sprawdzić, czy nie ma błędów. Jedno źle napisane słowo może oznaczać dodatkowy koszt związany z koniecznością zmiany zamówienia, jeśli niskie ceny katalogu oznaczają brak zwrotów.
•  Zamiast zamawiać profesjonalne zaproszenia w drukarni lub z katalogu, możesz zrobić je samodzielnie, używając dobrego papieru oraz wysokiej jakości komputera i drukarki. Dzisiejsze sklepy z artykułami papierniczymi i papierniczymi oferują szeroki wybór pięknych zaproszeń ślubnych, papierów i kopert do wykorzystania. Uważnie postępuj zgodnie ze sformułowaniami i wzorami, które widzisz na zaproszeniach w książkach ślubnych i czasopismach, i załącz je w wysokiej jakości, dopasowanych kopertach z kartami odpowiedzi. Lub skorzystaj z umiejętności obsługi komputera i oprogramowania znajomego. Ta przysługa może być prezentem ślubnym dla ciebie.
•  Mówiąc o kosztach materiałów, kup własny biały lub białawy papier w dyskoncie lub w jednym z tych magazynów papieru, które można kupić za funta. Zabierz tam również zwykłe koperty, pamiętając, że kolorowe papiery są generalnie droższe niż preferowane odmiany białe i białawe.
•  Jeśli masz powiązania ze szkołą artystyczną, być może zaufasz jutrzejszym projektantom, którzy stworzą dla Ciebie zaproszenia. Ich opłata będzie rozsądna, niewątpliwie niewiele wyższa niż koszt materiałów i prośba o skierowanie.
•  Inna alternatywa: skorzystaj z komputera, aby sporządzić zaproszenie i przynieś wyraźny wydruk do pobliskiej drukarni dyskontowej, aby skopiować go tyle razy, ile potrzebujesz. Chociaż nie jest to tak duże oszczędności, jak samodzielne drukowanie zaproszeń, jest to wciąż tańsze niż profesjonalnie wydrukowane zaproszenia i prawdopodobnie uzyskasz wyjątkową jakość.
•  Jeśli masz doświadczenie w kaligrafii, wydrukuj ręcznie wzorcową kopię zaproszenia. Następnie zanieś tę kopię wzorcową do drukarni dyskontowej w celu powielenia lub, jeśli masz czas i cierpliwość, możesz ręcznie wydrukować wszystkie swoje zaproszenia kaligrafią. To elegancki wygląd, jeśli masz talent, i to więcej niż okazja.
•  Jeśli chcesz, aby Twoje zaproszenia wyglądały jak kaligrafia, poproś znajomego artystę, aby napisał Twoje zaproszenie jako prezent dla Ciebie. Lub wywieś ulotkę na wydziale sztuki w lokalnym liceum lub college′u, prosząc o usługi kaligrafa. Wielu młodych artystów jest tak samo utalentowanych jak profesjonaliści i chętnie wykonaliby tę pracę za ułamek ceny profesjonalisty. Wykorzystują również pracę do swoich portfeli.
•  Profesjonalni kaligrafowie pobierają znaczne opłaty za swoją pracę, więc jeśli musisz wynająć tę pracę, porównaj najlepsze talenty po odpowiedniej cenie.
•  Nie zamawiaj zaproszeń zbyt wcześnie - data, godzina lub miejsce mogą ulec zmianie w ostatniej chwili. Większość narzeczonych dobrze robi, jeśli zamawia zaproszenia z cztero- lub sześciomiesięcznym wyprzedzeniem. Do tego czasu wszystko powinno być w miarę dobrze sfinalizowane.
•  Składając zamówienie, starannie wydrukuj wszystkie informacje, sprawdź dwukrotnie, poproś narzeczonego o sprawdzenie, a następnie sprawdź ponownie. Wszelkie błędy, które popełniłeś w zamówieniu, zostaną wydrukowane na zaproszeniu i utkniesz z nimi.
•  Upewnij się, że w Twojej umowie jest zawarta polityka zwrotów na wypadek pomyłki w druku zaproszeń lub uszkodzenia zamówienia w transporcie.
•  Zachowaj wszystkie paragony jako dowód zakupu i uzyskaj imię i nazwisko sprzedawcy podczas składania zamówienia. Inne informacje, które powinnaś zapisać: data zamówienia, szczegóły dotyczące stylu i kwoty, którą zamawiasz, zmiany, data dostawy, kwota depozytu i dalsze zobowiązania płatnicze. Te kroki pomogą w przypadku pytań.
•  Dokładnie sprawdź swoje zaproszenia, kiedy idziesz je odebrać. Jeśli od razu znajdziesz błędy, masz większe szanse na ich poprawienie i zadośćuczynienie.
•  Nie próbuj zaoszczędzić kilku dolarów, nie zamawiając kart odpowiedzi z zaproszeniami. To najlepszy sposób na zapisanie, ilu gości będzie obecnych na Twoim weselu. Nie chcesz sumować listy gości, dzwoniąc do wszystkich krewnych i przyjaciół.
•  Wyślij zaproszenia wystarczająco wcześnie, aby karty odpowiedzi zostały zwrócone kilka tygodni przed podaniem ostatecznej liczby osób firmie cateringowej. Opóźnienie lub zmiana może kosztować Cię pieniądze.
•  Upewnij się, że wszystkie nazwiska i adresy gości są poprawne więc żadne zaproszenia nie wracają, pozostawiając zirytowaną ciotkę, która myśli, że została zlekceważona.

Karty domowe

•  Oddzielne karty, aby ogłosić swój stały adres, numer telefonu, a nawet nazwisko, które przyjmiesz (niezależnie od tego, czy jest to jego, twoje, czy kombinacja z łącznikiem) to jedne z tych nieistotnych rzeczy, które można łatwo wyciąć, aby utrzymać ślub i koszty wysyłki w dół, zwłaszcza jeśli Twoi goście już wiedzą, gdzie będziesz mieszkać. Informacje te można wydrukować na odwrocie programu ślubu.

Notatki z podziękowaniami

•  Zamiast zamawiać je wraz z zaproszeniami jako część pakietu papeterii, po prostu użyj wysokiej jakości zwykłej papeterii (niekoniecznie podziękowań lub papeterii panny młodej) i napisz ręcznie czarnym atramentem swoje podziękowania. Porównuj oferty dyskontowych sklepów papierniczych w najlepszej cenie, zwracając uwagę na cenę za kartę.
•  Zadzwonienie lub wydrukowanie formularza z podziękowaniami na komputerze może wydawać się oszczędnością, ale w świecie etykiety są one poważnym zakazem. Tak samo, nie używaj tych pudełek z pustymi kartkami z podziękowaniami. Są nie tylko drogie, są tandetne.

Mapy

•  Jeśli planujesz wysłać mapy swoim gościom, którzy mogą potrzebować pomocy w znalezieniu miejsca ceremonii i lokalizacji przyjęcia, dołącz wskazówki do zaproszenia. Nie ma sensu wysyłać ich osobno. Narysuj własną mapę lub utwórz ją na swoim komputerze, aby uzyskać jasne wskazówki, a następnie dokładnie sprawdź je pod kątem zmian lub mylących tras. Niedawno na jednym weselu wielu gości przegapiło ceremonię i przybyło w samą porę na przyjęcie z powodu pominięcia na mapie mylącego ronda.
•  Wiele hoteli i holi recepcyjnych zapewnia wydrukowane mapy i wskazówki dojazdu do swoich witryn. W większości przypadków te szczegółowe arkusze wskazówek są bezpłatne.
•  Skopiuj swoją mapę lub wskazówki do kserokopiarki - swojej, znajomego lub tej w pracy - dowolnej, z której możesz korzystać za darmo. Dodatkowa wskazówka: zmniejsz te mapy, aby zmieścić od dwóch do czterech na każdej stronie. Następnie skopiuj te arkusze przy mniejszym obciążeniu papieru lub materiałów eksploatacyjnych lub zapasów gotówki, jeśli musisz płacić za korzystanie z kopiarki.
•  Oczywiście wysyłaj mapy tylko tym gościom, którzy ich potrzebują, a także swoim dostawcom.

Aspekty prawne

Licencje i dokumenty to coś więcej niż tylko szczegóły techniczne Twojego ślubu. Mogą również stanowić spory wydatek. Dowiedz się, jak uniknąć dodatkowych opłat, prowadząc sprawy prawne w najlepszy możliwy sposób

. •  Wierz lub nie, ale wykonanie badań krwi w niektórych miejscach może być droższe niż w innych. Więc zapomnij o gabinecie lekarskim i całodobowej przychodni, jeśli planują cię obciążyć, i rozejrzyj się za wolnym miejscem, takim jak przychodnia lub szkoła medyczna. Przynajmniej porównaj sklep w najlepszej cenie. Pewna panna młoda zaoszczędziła trzydzieści dolarów dzięki swoim badaniom w tej dziedzinie. Dokument to dokument, bez względu na to, gdzie odbywa się test.
•  Upewnij się, że badanie krwi zostało wykonane w odpowiednim czasie. W zależności od zasad obowiązujących w danym stanie testy te są ważne tylko przez określony czas. Jeśli przegapisz okno, będziesz musiał zapłacić, aby zrobić kolejne w wyznaczonym czasie. Należy również zapewnić wystarczająco dużo czasu na otrzymanie wyników testu. Bez nich wielu urzędników nie podpisze potrzebnych dokumentów na Twój ślub.
•  Zaplanuj swoje badania krwi, jeśli są wymagane przez twój stan, tak aby zbiegły się z regularnymi corocznymi badaniami fizycznymi. Pamiętaj tylko, aby poinformować swojego lekarza, aby mógł poinformować Cię o wszelkich zasadach, przepisach lub specjalnych testach, których będziesz potrzebować. Połączenie tego fizycznego z rocznym może zaoszczędzić nawet dwieście dolarów na opłatach za wizyty w biurze w niektórych obszarach. Kiedy już tam będziesz, zdobądź szczepionki potrzebne do podróży poślubnej w niektórych egzotycznych regionach.
•  Być może rozważasz spisanie umowy przedmałżeńskiej. Chociaż może wydawać się dobrym pomysłem, aby po prostu zapisać swoje życzenia i umieścić je w bezpiecznym miejscu, twój stan będzie wymagał znacznie więcej dokumentacji prawnej. Skonsultuj się z katalogiem prawniczym w swojej bibliotece lub zadzwoń do bezpłatnego centrum porad prawnych w Twojej okolicy.
•  Zainwestuj w dobrego prawnika, który pomoże Ci przygotować solidne, dobrze napisane i kompletne umowy przedmałżeńskie chroniące Twoje interesy. Wykonanie tego kroku teraz może zaoszczędzić sporo pieniędzy w przyszłości. Eksperci prawni radzą jednak, aby Wasza zgoda mogła stanąć przed sądem, nie może być podpisana zbyt blisko daty ślubu. Sędzia może stwierdzić, że ty lub twój partner czuliście się zmuszeni do podpisania umowy, a umowa zostałaby odrzucona w sądzie. Przeprowadź racjonalną dyskusję ze swoim partnerem na temat swoich uczuć i życzeń dotyczących intercyzy i podejmij mądre kroki prawne w celu ochrony.
•  Podobnie jak badania krwi, akt małżeństwa jest ważny tylko przez określony czas. Więc upewnij się, że ceremonia odbędzie się na czas i upewnij się, że możesz uzyskać pozwolenie na zawarcie małżeństwa na czas. Na przykład nie ubiegaj się o nią dzień przed ślubem. Niektóre stany wymagają dwudziestoczterogodzinnego lub dłuższego czasu przetwarzania.
•  Skontaktuj się z lokalnym rejestratorem licencji ślubnych w ratuszu, aby uzyskać wydrukowaną kopię wszystkich wymagań dotyczących licencji małżeńskiej twojego stanu. Przepisy często się zmieniają, a nawet strony internetowe mogą zawierać nieprawidłowe informacje dotyczące wymaganych testów, okresów karencji i potrzebnych kursów. Posiadanie wydrukowanej kopii zasad pomoże uniknąć przestrzegania starych przepisów, płacenia dodatkowych opłat za ponowne badanie po upływie okresu ważności lub niedopuszczenia do zawarcia małżeństwa z powodu niewykonania badań krwi i tym podobnych.
•  Ponadto ty i twój partner powinniście zaktualizować swoje polisy ubezpieczeniowe i testamenty, aby dostosować się do zmian w waszym życiu. Na dłuższą metę zaoszczędzisz czas i pieniądze, zajmując się tym teraz.
•  Poinformuj specjalnego krewnego, że jej prezent zaręczynowy został wykorzystany do opłacenia twojego zezwolenia na zawarcie małżeństwa. Może to być szczególnie ekscytujące dla dawcy, zwłaszcza jeśli to ona przedstawiła waszą dwójkę lub jest w jakikolwiek sposób odpowiedzialna za wasze małżeństwo.

Obrąaczki

To najtrwalsze symbole Waszego ślubu i wyraz Waszego osobistego stylu. Ponieważ platyna jest obecnie zdecydowanie najpopularniejszym wyborem obrączek ślubnych, trudno będzie znaleźć najniższe ceny bez uszczerbku dla jakości. Chociaż nie powinnaś próbować oszczędzać na swoich opaskach na skróty, istnieją sposoby na uzyskanie najlepszej wartości i ubezpieczenie ich za mniej.

Gdzie znaleźć swoje pierścienie

•  Zajrzyj do czasopism lub broszur, aby zorientować się, jakie pierścionki chcesz mieć. Najlepiej mieć ogólny pomysł, zanim wejdziesz do sklepu jubilerskiego, aby nie dać się zwieść efektownym wyborom w gablocie lub motywowanym prowizją sprzedawcy.
•  Zanim rozpoczniesz polowanie, dowiedz się, czego szukać w wysokiej jakości biżuterii ze złota i drogocennych klejnotów. Na przykład diamenty są wyceniane według karatów, koloru, czystości i szlifu. Będziesz chciała wiedzieć, które specyfikacje każdego gwarantują wyższe ceny. Magazyny ślubne często publikują artykuły o tym, jak kupić diament, a literaturę na ten temat można uzyskać w dobrym sklepie jubilerskim lub na stronie internetowej z informacjami o obrączkach ślubnych.
•  Ponieważ platyna jest teraz w modzie ze względu na swój połysk, trwałość i wartość, przekonasz się, że jej ceny są wygórowane. Aby robić dobre zakupy i uzyskać najlepszą cenę, jaką można kupić za swoje pieniądze.
•  Na zakupy zabierz ze sobą krewnego lub przyjaciela, który zna się na biżuterii. Będziesz bardziej skłonny do zadawania właściwych pytań.
•  sklepy Ring w centrum handlowym mogą czasami oferować konkurencyjne ceny podczas wyprzedaży; generalnie jednak ich ceny będą uwzględniane w opłatach za wynajem lokalizacji i utrzymanie. Ich najlepsze miejsce w centrum handlowym może oznaczać
mniejsze oszczędności na cenach detalicznych.
•  Aby uzyskać wspaniałe oferty na wysokiej jakości klejnoty, kupuj w dzielnicy diamentów najbliższego dużego miasta. To tutaj kupujący we wszystkich sklepach jubilerskich w centrum handlowym przychodzą po ceny hurtowe, a następnie sprzedają ci te same klejnoty po wyższych cenach. Sprawdź, gdzie robią zakupy, a być może odkryjesz wspaniałe znalezisko.
•  Idź do stałego rodzinnego jubilera, aby uzyskać sprawdzoną niezawodność i ewentualną zniżkę za lojalność wobec tego miejsca. Pewna panna młoda otrzymała 10 procent zniżki na pierścionki tylko dlatego, że niedawno kupiła tam prezent dla swojej matki.
•  Porównywarka Twoich pierścionków w różnych sklepach o różnej wielkości, w różnych częściach miasta. Ceny są różne i możesz znaleźć świetną ofertę.
•  Sprawdź dyskontowe sklepy jubilerskie i domy towarowe. Ulotki sprzedażowe będą informować o specjalnych rabatach, a przy ladzie z biżuterią mogą obowiązywać zniżki w całym sklepie.
•  Jeśli masz znajomego w branży, sprawdź, czy możesz wykorzystać jego zniżkę pracowniczą, aby uzyskać lepszą cenę za swoje pierścionki. To oczywiście wymaga dobrego przyjaciela, który zrezygnuje z części prowizji od twojego zakupu. Warto spróbować.
•  Miej oko na wyprzedaże, prześwity i promocje. Poproś rodzinę i gości weselnych, aby szukali ofert specjalnych w pobliskich sklepach. Może to oznaczać oszczędności rzędu 10 procent lub więcej, co może przełożyć się na znaczną zniżkę. Wyprzedaże przedświąteczne i powalentynkowe oferują niesamowite obniżki cen.
•  Poproś znajomych i rodzinę o skierowanie do sklepów, w których kupili pierścionki.
•  Jeśli sklep nie jest duży, należy do krajowej sieci lub znanej linii, sprawdź go w Better Business Bureau, aby sprawdzić, czy jest legalny lub czy nie postawiono mu żadnych zarzutów. Zakup pierścionka to kosztowna pozycja, więc najlepiej jest chronić swoją inwestycję - jeszcze przed jej dokonaniem.
•  Częścią kryteriów wyboru sklepu z pierścionkami są jego zasady dotyczące grawerowania i doboru rozmiaru. Jeśli oba są dołączone bezpłatnie - a w niektórych miejscach nie - jest to zaleta. Zmierz to jednak dokładnie, ponieważ drogi sklep z darmowym doborem rozmiaru i grawerem nie jest lepszy niż niedrogi sklep, który pobiera dodatkowe opłaty za grawerowanie i dobór rozmiaru.
•  Rozważ zakup pierścionków w sklepie z antykami, gdzie piękne pierścionki z pewną historią są oferowane po niższych cenach. Tylko pamiętaj, aby natychmiast wycenić pierścionki, aby upewnić się, że otrzymałeś wartość swoich pieniędzy. Może się nawet okazać, że twój pierścionek za pięćdziesiąt dolarów jest w rzeczywistości cenną biżuterią.
•  Bez względu na to, gdzie zamawiasz pierścionki, dokonane wybory mogą zaoszczędzić trochę pieniędzy. Wybierz zestaw zwykłych pierścionków zamiast wirujących, jaskrawych pierścieni, które są większe niż cała twoja dłoń … z oczywistych powodów. Kolejnym plusem mniejszych, prostszych pierścionków bez tekstury i splotu jest to, że nie mają wypukłości, w których mógłby zbierać się brud, więc łatwiej je utrzymać w czystości.
•  Kupuj zwykłe złote obrączki zamiast tych z osadzonymi kamieniami.
•  Upewnij się, że otrzymujesz pieniądze. Sprawdź wnętrze obrączek pod kątem czternastokaratowego (14-karatowego) złota, jeśli to właśnie kupujesz.
•  Ekonomicznym wyborem mogą być obrączki pozłacane lub posrebrzane. Nadal mają to samo znaczenie, bez względu na to, z czego są zrobione.
•  Porównaj ceny kompletów obrączek jego i jej z cenami poszczególnych pierścionków. Tylko w ten sposób możesz zdecydować, który zakup jest lepszy. Niektóre zestawy w sprzedaży mogą zaoszczędzić nawet sto dolarów na cenie poszczególnych pierścieni.
•  Jeśli znasz kogoś, kto hobbystycznie zajmuje się tworzeniem biżuterii, zleć tej osobie wykonanie pierścionków dla Ciebie. Bez wątpienia koszt będzie znacznie niższy niż w sklepie, a twój przyjaciel zostanie obdarzony wielkim zaszczytem. Możesz także zaprojektować własne pierścionki. Jillian uznała, że pomaganie w tworzeniu obrączek ślubnych jej i jej narzeczonego było czymś wyjątkowym. Zaprojektowała pierścionki, a następnie pomogła je zrobić przyjaciółce. W ten sposób zaoszczędziła dwieście pięćdziesiąt dolarów.
•  Rozwieś ulotki w lokalnej szkole artystycznej lub na uczelni z warsztatem jubilerskim dotyczące poszukiwania artysty, który wykona zestaw obrączek ślubnych. Studenci uwielbiają te możliwości dla swoich portfolio i niezależnych projektów badawczych, a bez wątpienia dostaniesz pierścionek za niewiele więcej niż koszt materiałów. To może być o ponad połowę niższe od cen sklepowych.
•  Spójrz na talenty i ceny lokalnych rzemieślników na niestandardowe pierścionki po obniżonych cenach. Sklep porównawczy wśród tych artystów, jak również.
•  Aby uzyskać maksymalne oszczędności i znaczenie, wymieniaj pierścionki przekazane ci przez krewnych. Utrzymywanie opasek w rodzinie jest ważne i jest to szczególny związek z tymi, którzy nosili opaski przed tobą.
•  Miej kamienie z obrączki ślubnej w obrączce. Oszczędzasz na nich pieniądze, a włączenie diamentów twojej babci do twojego pierścionka jest bardzo szczególnym gestem.
•  Kup kamienie oddzielnie od dostawcy ze zniżką; następnie umieść je w pierścieniu, na który kupiłeś gdzie indziej. Oszczędności tutaj: od pięćdziesięciu do dwustu dolarów.
•  Nie daj się nabrać na te zbyt piękne, by mogły być prawdziwe wyprzedaże w dziwnych miejscach, takich jak tył furgonetki. Kupuj tylko u renomowanych jubilerów i pamiętaj, że jeśli coś wydaje się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak jest.

Zapłata

•  Uzyskaj pisemną ocenę swoich pierścionków wraz z rachunkiem.
•  Upewnij się, że dostawca obrączek oferuje dobrą politykę zwrotów na wypadek, gdybyś musiał je wymienić na inny rozmiar lub styl.
•  Tobie również należy zaoferować dobrą gwarancję. Zapytaj o to.
•  Zastanów się poważnie, czy chcesz umówić się na spłatę obrączek w ratach. Odsetki będą narastać, co będzie cię kosztować znacznie więcej niż cena pierścionka. Lepszą alternatywą jest skorzystanie z karty kredytowej, co zapewnia odpowiedni zwrot kosztów w razie problemu, a czasami kredyty lub mile lotnicze. Tylko pamiętaj, aby spłacić tę kwotę na karcie kredytowej z częścią pieniędzy z prezentu ślubnego, aby nie gromadzić odsetek na koncie kredytowym.

Po zakupie

•  Po zakupie pierścionków należy je natychmiast wycenić. Idź do jubilera innego niż ten, u którego kupiłeś pierścionek za tę usługę (dlaczego sprzedawca miałby chcieć, żebyś wiedział, że twój pierścionek nie jest tak naprawdę wart ośmiuset dolarów wydanych przez twojego narzeczonego?).
•  Natychmiast ubezpiecz swoje pierścienie. W przypadku zagubienia lub kradzieży otrzymasz zwrot ich pełnej wartości. American Gem Society oferuje wspaniałą bezpłatną broszurę zawierającą szczegółowe informacje na temat ubezpieczenia pierścionków.
•  Przechowuj swoje pierścionki w sejfie lub skrytce w domu przed ślubem - po prostu nie przechowuj ich tak bezpiecznie, że zapomnisz, gdzie się znajdują.
•  W noc przed ślubem zostaw karteczkę na drzwiach, aby zabrać ze sobą obrączki, gdy będziesz wyjeżdżać na ceremonię!

Kwiaty i dekoracje

Panny młode, które zbyt usilnie starały się zaoszczędzić pieniądze w tej okolicy, zgłaszają, że żałują, że zdecydowały się na mniej niż chciałay w dniu ślubu. Nie musisz skracać swojej kwiatowej wizji, aby zaoszczędzić pieniądze. Tutaj dowiesz się, jak uzyskać więcej z budżetu na kwiaty, dokonując właściwych wyborów w zależności od stylu, pory roku i selekcji.
•  Skontaktuj się z urzędnikiem lub kierownikiem miejsca ślubu. Czy lokalizacja będzie już udekorowana? Jeśli tak, masz znacznie mniej do kupienia. Pewna panna młoda dowiedziała się, że jej kościół zostanie udekorowany gwiazdami betlejemskimi i białymi świecami już w dniu jej przedświątecznego ślubu. Dzięki temu zaoszczędziła pięćset dolarów na dodatkowych opłatach za kwiaciarnię.
•  Innym powodem, dla którego warto skontaktować się z urzędnikiem w kościele lub synagodze, jest zapytanie o zasady dotyczące dekoracji. Możesz nie mieć pozwolenia na ustawianie ławek i byłoby niefortunnie dowiedzieć się o tym po tym, jak zapłaciłeś za swoją ławkę siedemdziesiąt pięć dolarów. Zanim zaczniesz zamawiać, powinnaś zapoznać się z zaleceniami i zakazami.
•  Sprawdź, czy w Twoim miejscu ślubu odbędą się inne wesela tego samego dnia co Twoje. Być może moglibyście zaaranżować za pośrednictwem urzędnika lub kierownika, aby dzielić się podstawowymi dekoracjami z drugą panną młodą lub paniami młodymi, oszczędzając dla was wszystkich. Emily poprosiła agenta, aby podał jej imię drugiej pannie młodej, która następnie skontaktowała się z nią. Zaoszczędzili dwieście dolarów, dzieląc koszty dekoracji kościoła.
•  Ustal budżet na swoje kwiaty, korzystając z danych, które odkryłeś podczas wstępnych badań lub rozmów z przyjaciółmi, którzy niedawno byli małżeństwem, i trzymaj się tego.

Gdzie patrzeć

•  Nie idź do dużej, fantazyjnej kwiaciarni połączonej z salonem ślubnym, centrum handlowym, hotelem, a nawet firmą cateringową. Ich podwyższone ceny oznaczają, że płacisz również za ich czynsz, wyposażenie, reklamę i liczniejszy personel. Zamiast tego spójrz na bardziej umiarkowanego dostawcę.
•  Korzystaj ze stałej kwiaciarni swojej rodziny, bo masz pewność ich niezawodności i jakości usług. Możesz nawet otrzymać zniżkę za bycie stałym klientem. Karen otrzymała 20% zniżki na kwiaty ślubne od swojej stałej kwiaciarni, plus kolejne 10% zniżki, ponieważ ta sama kwiaciarnia zorganizowała również ślub jej siostry.
•  Sprawdź hurtowników w Twojej okolicy. Ich ceny są z natury niższe niż te, które znajdziesz w innych sklepach i na rynkach. Listy takich znajdziesz w Yellow Pages.
•  Sklep porównawczy w kilku różnych kwiaciarniach i szkółkach w kilku różnych częściach miasta. Ceny mogą się różnić w zależności od okolicy, dostępu, wielkości obiektów i rodzaju klientów. Oczywiście sklepy podmiejskie są zwykle tańsze niż sklepy miejskie, ale dodatkowa cena podróży i transportu może zniwelować tę zniżkę, więc szukaj najlepszych obszarów najmniejszym kosztem.
•  Sklep, który hoduje kwiaty i rośliny na miejscu, jest generalnie tańszy niż sklep, który musi mieć wszystko. Korzystaj ze stałych kwiaciarni swojej rodziny, ponieważ masz pewność ich niezawodności i jakości usług. Możesz nawet otrzymać zniżkę za bycie stałym klientem. Karen otrzymała 20% zniżki na kwiaty ślubne od swojej stałej kwiaciarni, plus kolejne 10% zniżki, ponieważ ta sama kwiaciarnia zorganizowała również ślub jej siostry.
•  Sprawdź hurtowników w Twojej okolicy. Ich ceny są z natury niższe niż te, które znajdziesz w innych sklepach i na rynkach.
•  Sklep porównawczy w kilku różnych kwiaciarniach i szkółkach w kilku różnych częściach miasta. Ceny mogą się różnić w zależności od okolicy, dostępu, wielkości obiektów i rodzaju klientów. Oczywiście sklepy podmiejskie są zwykle tańsze niż sklepy miejskie, ale dodatkowa cena podróży i transportu może zniwelować tę zniżkę, więc szukaj najlepszych obszarów najmniejszym kosztem.
•  Sklep, który hoduje kwiaty i rośliny na miejscu, jest generalnie tańszy niż sklep, który musi dostarczać wszystkie swoje kwiaty. Dlatego szukaj szklarni lub przestrzeni ogrodniczej wokół sklepów, które sprawdzasz.
•  Zapytaj znajomych i krewnych w pobliżu, czy mogliby polecić kwiaciarnię, której usługi im się podobały. Wykorzystaj te informacje, porównując ceny i pakiety.
•  Znajdź młodą, dopiero rozpoczynającą działalność kwiaciarnię, która da z siebie wszystko. Najczęściej tym początkującym brakuje doświadczenia, a nie talentu, a ich rozsądne ceny mają na celu przyciągnięcie kont, które zapewnią im cenną ekspozycję. Tracy znalazła świetną nową kwiaciarnię ze znacznymi oszczędnościami, kiedy ciężko pracujący nowicjusz rozdawał ulotki na rynku. Więc nie odliczaj młodych. Po prostu możesz dostać świetną ofertę.
•  Porównując zakupy u dostawców kwiatów, przejrzyj ich broszury i albumy z próbkami i poproś o aranżacje, nad którymi teraz pracują. Zanotuj ich ceny i elementy ich pakietów, abyś mógł porównać i zestawić wszystkie możliwości.
Zamawiając, pamiętaj o następujących rzeczach, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy.

•  Uzyskaj tabelę porównawczą cen dla każdego z kwiatów, które możesz chcieć uwzględnić w swoich bukietach i dekoracjach. W ten sposób będziesz mógł zobaczyć, które kwiaty są najtańsze, a które najtańsze, i możesz wybrać te najbardziej ekonomiczne. Na przykład lilie, goździki i frezje są znacznie mniej kosztownymi wyborami niż popularne stephanotis i storczyki.
•  Skorzystaj również z tabeli kwiaciarni, aby dowiedzieć się, które kwiaty należy przywieźć samolotem. Wysyłka egzotycznych kwiatów będzie droższa niż te, które można znaleźć bliżej.
•  Zamawiaj kwiaty sezonowe. Podobnie jak owoce i warzywa, ceny rosną, gdy nie jest to ich najlepszy czas. Twoja kwiaciarnia powie ci, co będzie sezonowe w dniu twojego ślubu.
•  Nie musisz kupować najtańszych dostępnych kwiatów. Według Marilyn Waga z Belle Fleur w Nowym Jorku: "Użyj kilku wspaniałych, przyciągających wzrok kwiatów w każdej aranżacji, zamiast mnóstwa nie imponujących, tanich kwiatów". Wspaniałe, piękne kwiaty mogą być równie piękne jak bukiet róż, a to sprawi, że Twój bukiet będzie bardziej oryginalny.
•  Zamów bardziej popularne kwiaty, takie jak goździki i różyczki. Zwykle są to najtańsze i najbardziej odpowiednie wybory.
•  Oszczędnie używaj tradycyjnych kwiatów ślubnych, zwłaszcza w najbardziej popularnych miesiącach ślubnych, takich jak czerwiec i wrzesień. Droższe są wtedy białe róże, stephanotis, gardenie i kwiaty pomarańczy.
•  Niedrogie kwiaty, które dobrze sprawdzają się w każdej kompozycji kwiatowej, to bluszcz (który symbolizuje ślubną rozkosz), stokrotki gerbery, cynie w jasnych kolorach, sezonowe tulipany, liście skórzaste i koronki królowej Anny. Zamawiaj raczej miniaturowe kwiaty niż pełnowymiarowe odmiany. Nie tylko są bardziej delikatne, ale mogą być wycenione za ułamek ceny - w zależności od konkretnego kwiatu.
•  Rozważ spraye, które mają kilka kwiatów na gałązce. Jeden spray może nadać wygląd kilku kwiatom za trzy dolary.
•  Używaj kolorów w swoich bukietach i aranżacjach. Odrobina koloru sprawia wrażenie większej liczby kwiatów w pęczku i nie musisz kupować tylu kwiatów, aby zrobić wrażenie, jakbyś zastosował całkowicie białe kompozycje.
•  Użyj więcej zieleni w swoich bukietach i dekoracjach. Naturalny wygląd jest w modzie, więc dodaj dużo paproci i ładnych liści, aby wypełnić bukiet mniejszą liczbą kwiatów.
•  Rozważ wypełnienie swoich bukietów i dekoracji koronką królowej Anny lub podobnymi niedrogimi kwiatami.
•  Bardziej ekonomicznym wyborem jest zamówienie zieleni, takiej jak paprocie i wypełniacze, w kwiaciarni, ale zrywanie własnych kwiatów z ogrodu. Możesz łatwo włączyć kwiaty do swojego bukietu. Renée zaoszczędziła w ten sposób zdumiewające sześćset dolarów i było dla niej czymś wyjątkowym, że miała w swoim bukiecie kwiaty, które razem posadzili z narzeczonym. Nawet aktorka Kellie Martin, wcześniej na ostrym dyżurze, wybrała tę opcję dla swojego bukietu.
•  Upewnij się, że kształt bukietu pasuje do Twojego wzrostu i wzrostu. Niska panna młoda wygląda na ukrytą za zbyt dużym bukietem, więc unikaj zamawiania droższego stylu, który nie jest dla Ciebie odpowiedni.
•  Wyszły duże bukiety. Obecne style faworyzują mniejsze style typu nosegay lub Biedermeier, które nadal tworzą piękny bukiet, ale wykorzystują mniej kwiatów. Ponadto mniejsze panny młode gubią się za dużym bukietem, a krój i szczegóły Twojej sukni będą ukryte w drodze do ołtarza.
•  Zamów znacznie mniejszy bukiet na ten, który rzucisz samotnej kobiecie na swoim weselu. Nie ma reguły, która mówi, że musi być identyczna z twoją prawdziwą. Możesz też po prostu rzucić swój własny bukiet, jeśli nie planujesz go zachować i zachować jako pamiątkę z tego dnia. Również rzucanie bukietem wychodzi z mody, więc możesz pominąć zamawianie nosa.
•  Gorset noszony przez mamy i babcie wcale nie musi być bardzo duży. W rzeczywistości większość kobiet wolałaby nosić mniejszy bukiet w dniu ślubu. Sprawdź, czy bukiety noszone na nadgarstku są tańsze niż te przypinane u Twojej florystki.
•  Zamiast zamawiać spinki do włosów w kwiaty dla swoich druhen, możesz uciąć trochę oddechu dziecka z bukietów lub nawet z ogrodu, aby ozdobić ich włosy.
•  Przed zamówieniem białego chodnika w swojej kwiaciarni sprawdź, czy kościół lub miejsce ślubu go ma, lub po prostu pomiń chodnik. Będziesz wyglądać lepiej w kontraście z ciemniejszą podłogą niż w połączeniu z białą ścieżką. Sukienka w kolorze złamanej bieli też będzie wyglądać lepiej, bez zderzenia bieli pod stopami.
•  Jeśli miejsce Twojego ślubu jest już ładnie udekorowane, możesz pominąć dekoracje ławek. Jeśli kilka pierwszych rzędów ma być zarezerwowanych na jakieś markery, użyj kawałków wstążki zamiast ozdób. Sklepy z wyrobami rzemieślniczymi oferują niedrogie zestawy łuków do ławek za mniej niż dziesięć dolarów. Kończąc na stylu, można osiągnąć sto dolarów.

Dostawa

•  Omiń opłatę za dostawę i sam odbierz zamówienie z kwiaciarni. Możesz zaoszczędzić od dwudziestu pięciu do pięćdziesięciu dolarów, w zależności od wielkości zamówienia. Upewnij się, że masz dużo izolowanych lodówek i solidnych pudełek, aby Twoje kwiaty dotarły na ślub świeże i niezgniecione.
•  Oczywiście, jeśli będziesz osobiście odbierać kwiaty, warto zorganizować to w ostatnim możliwym terminie przed ceremonią. Może to być poranny bieg po śniadaniu lub możesz wysłać na swoje miejsce kogoś z przyjęcia weselnego.
•  Udekorowanie miejsca ceremonii i przyjęcia tymi świeżo zebranymi materiałami to kolejne zadanie weselne, które najlepiej wykona mniej nerwowa osoba towarzysząca weselu lub pomocni przyjaciele i krewni.
•  Możesz zrobić własną chupę (na swoje żydowskie wesele) z kwiatami i girlandami ze swojego ogrodu. Ponownie zapoznaj się z poradnikami lub po prostu wzoruj się na tych, które widziałeś.
•  Zamiast zamawiać płatki róż, które dziewczyna od kwiatów rozsypała podczas ceremonii, delikatnie zdejmij płatki z kilku róż ze swojego ogrodu. Pewna panna młoda, która zastosowała się do tej wskazówki, zaoszczędziła siedemdziesiąt pięć dolarów na kwiaciarni.
•  Używaj świeczników lub świeczników z domu. Gdybyś miał je wypożyczyć na kilka stołów, mógłbyś wydać od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu pięciu dolarów.
•  Jeśli twój ślub wypada we właściwym czasie, odetnij zimozielone choinki, zanim je wyrzucisz. Niesprzedane choinki można kupić po sezonie za minimalną cenę. Użyj gałęzi jako dodatków centralnych.
•  Użyj roślin doniczkowych z domu lub pożycz rośliny doniczkowe i kwitnące krzewy od przyjaciół i rodziny, aby udekorować swoje przyjęcie.
•  Kup swoje dekoracje jako inwestycję w swój przyszły dom. Na każdym stole można ustawić wybrane topiary Home Depot w ładnych glinianych doniczkach. Po weselu poproś znajomego, aby przyniósł je z powrotem do domu, aby wykorzystać je jako wystrój domu lub ogrodu. Jeśli wolisz kwiaty, a nie zieleń, oto wielki sekret, którym dzieli się panna młoda z Kentucky: udaj się do lokalnego ekskluzywnego supermarketu i zrób nalot na jego sekcję kwiatową wszystkich roślin doniczkowych. Ta panna młoda kupiła trzydzieści roślin doniczkowych za dziewięćdziesiąt dolarów i trzymała kolorowy papier foliowy na doniczkach, aby uzyskać jasny wygląd.
•  Ścinaj gałęzie z kwitnących drzew jako dekorację twoich stołów, stołów bufetowych i ołtarza. Ponownie, należy to zrobić na krótko przed ceremonią, aby twoje kwiaty nie więdły i nie odbarwiały się. Przechowuj ścięte gałęzie w chłodzie, a ich cięte pod kątem łodygi w wodzie.
•  Na główny stół lub stół w formie bufetu użyj dobrego obrusu z domu, zamiast go wypożyczać.
•  Kupuj hurtowo świece w dyskontach, domach zaopatrzenia rzemiosła, a nawet w katalogach. I zamroź je przed użyciem - posłużą znacznie dłużej.

Elementy centralne

Nie ma potrzeby stosowania drogich dekoracji tworzonych przez kwiaciarnie. Ponadgabarytowe i tak zasłaniają gościom widok siebie (i Ciebie), a ładny element centralny niekoniecznie musi mieć dużą metkę z ceną. Oto kilka niedrogich alternatyw dla stołowej dżungli.

•  Ustaw świece o różnej wysokości iw jednym kolorze (białe mogą być najtańsze), aby stworzyć romantyczny wygląd każdego stołu. Pamiętaj, aby najpierw zamrozić świece, aby paliły się wolniej.
•  Ustaw na środku każdego stołu grupy oprawionych w ramki zdjęć przedstawiających Ciebie i Twojego narzeczonego razem, z rodziną, przyjaciółmi, jako dzieci i tak dalej. Użyj ramek i zdjęć, które zrobiłeś z własnych ścian i blatów, i zwerbuj obie rodziny, aby przyniosły również swoje. (Poproś, żeby przykleiły etykietę adresową z tyłu ramek, aby ułatwić powrót po przyjęciu). Pewna panna młoda stwierdziła, że jej goście uwielbiają oglądać zdjęcia na stole; zostały docenione o wiele bardziej niż sto dolarów warte stroiki kwiatowe.
•  Umieść miniaturowe świece wraz z płatkami kwiatów w dużej szklanej misce wypełnionej wodą na środku każdego stołu. Możesz użyć własnych - lub pożyczonych - dużych szklanych misek, a następnie zebrać płatki kwiatów z kwiatów na swoim podwórku. Koszt tutaj za bardzo elegancki wygląd: poniżej pięćdziesięciu dolarów.
•  Ustaw miskę owoców na środku każdego stołu lub umieść większą jako centralny element stołu bufetowego. Przeszukaj targowiska i supermarkety, aby uzyskać najlepszą dostępną jakość i ceny lub zapytaj kierownika recepcji, czy owoce ze stołu bufetowego mogą być ułożone w ten sposób.
•  Duży koszyk na pieczywo stanowi świetny element centralny, zwłaszcza jeśli zawiera plecione pieczywo oraz różne kształty, rozmiary i kolory. Ponownie zapytaj firmę cateringową, czy możesz użyć do tego celu chleba przeznaczonego na stół bufetowy. Użyj własnych ładnych koszyków lub pożycz je. Jeśli kosze nie są dostępne, po prostu przykryj dowolny rodzaj miski dużą serwetką z tkaniny i połóż ją na misce, gdy będzie wypełniona bułeczkami. (Dawno temu zboże było uważane za symbol płodności i właśnie z tego powodu nowożeńcy byli obsypywani zbożem. W innych dawnych kulturach chleb był darem, który wszyscy przynosili i układali w jednym stosie. To jest uważa się za źródło tortu weselnego).
•  Starannie ułożone grupy upominków weselnych również stanowią ładne dekoracje. Dlaczego nie skorzystać z podwójnego obowiązku i zaoszczędzić trochę pieniędzy w tym samym czasie?
•  Sprawdź rynki, wyprzedaże, a nawet strych w poszukiwaniu przedmiotów, które możesz wykorzystać jako dekoracje. Mosiężny motyw pozwoli Ci wygrzebać najróżniejsze ciekawe rzeczy.
•  Wybierz kreatywne dekoracje zamiast kompozycji kwiatowych. Na świąteczny ślub ustaw ładne miseczki lub srebrne tace wypełnione wybranymi ozdobami świątecznymi. Na ślub na plaży napełnij małe akwarium piaskiem, muszlami i rozgwiazdami. Rozważ następujące pomysły, jeśli nie jesteś typem "zrób to sam", ale chcesz zaoszczędzić na "zrób to sam".
•  Skontaktuj się z uczelnią lub szkołą zajmującą się projektowaniem kwiatów, aby poprosić o ich usługi jako płatny projekt grupowy. Instruktor z pewnością skorzysta z Twojej oferty, a Ty zapłacisz znacznie mniej niż w firmie komercyjnej. Jakość jest często znakomita, ponieważ ci studenci mają świeżą wiedzę na temat techniki i zasad projektowania.
•  Zaakceptuj usługi doświadczonego krewnego lub przyjaciela jako prezent ślubny dla Ciebie.
•  Aby wypełnić swój przedpokój lub namiot lampkami, zapytaj krewnych, czy możesz pożyczyć od nich łańcuchy białych lampek bożonarodzeniowych. Oznacz każdy ciąg nazwą pożyczkodawcy, a następnie użyj wszystkich ciągów razem, aby stworzyć piękny, gwiaździsty wygląd swojej witryny.

Transport dla wszystkich

W dniu ślubu najważniejsze jest właściwie dotarcie na ceremonię i wesele. Będziesz chciała przybyć i wyjechać stylowo, więc dowiedz się tutaj, jak zarezerwować transport taniej i uniknąć dodatkowych opłat, które mogą zrujnować budżet.

Dla Pary Młodej

•  Kiedy szukasz limuzyn, zawsze porównuj sklep. Ceny są bardzo zróżnicowane, a niektóre firmy oferują specjalne pakiety i rabaty. Dzwoń dużo i rób dużo notatek. Oczywiście, kiedy zaczniesz szukać firmy oferującej limuzyny, musisz znać datę ślubu - niektóre agencje mogą nie mieć dostępnych limuzyn w dniu ślubu.
•  Wybierz czarną limuzynę zamiast białej. Białe limuzyny są znacznie droższe niż standardowe czarne, co daje lepszą ofertę i większą dostępność podczas zakupów na przejażdżkę w dniu ślubu.
•  Przekaż specjalny pakiet ślubny, który obejmuje bezpłatną butelkę szampana dla młodej pary. Większość panien młodych, które zapłaciły za tego typu pakiet, stwierdziła, że albo szampan nie był zbyt dobry, albo kościół i sala weselna były tak blisko, że nie miały czasu na wypicie szampana. Wystarczy zwykła przejażdżka samochodem.
•  Zapytaj o bezpłatne dodatki, które stają się obecnie standardem w branży transportowej: czerwony dywan prowadzący do drzwi samochodu; stoisko z szampanem na poceremonialny toast szampanem przy samochodzie; woda, lód i przekąski w limuzynie. Nie pozwól, aby firma pobierała dodatkowe opłaty za którykolwiek z tych elementów. Są bezpłatne w większości renomowanych firm.
•  Pamiętaj, aby rozsądnie planować swój czas. Jeśli każesz kierowcy limuzyny czekać przed holem recepcyjnym, aż opuścisz przyjęcie - a zostałeś o godzinę dłużej, niż planowałeś, ponieważ świetnie się bawiłeś - możesz w końcu zapłacić kierowcy za dodatkowy czas plus nadgodziny. Niektóre firmy pobierają od stu pięćdziesięciu do dwustu dolarów za nadgodziny! Jedna panna młoda i pan młody w takiej sytuacji zapłacili firmie limuzynowej dwieście dolarów dodatkowych opłat. O wiele mądrzej jest utrzymywać kierowcę limuzyny pod telefonem, abyś mógł wezwać jego biuro i wysłać go, gdy będzie potrzebny. Zapytaj o terminy i dodatkowe opłaty.
•  Uzyskaj spisaną umowę zawierającą wszystkie szczegóły umowy, w tym liczbę samochodów, których będziesz potrzebować, gdzie i kiedy każdy z nich ma się zgłosić, depozyty oraz podpis lub imię i nazwisko osoby, która przyjęła Twoją rezerwację. Ponownie, jest to większy wydatek, więc będziesz chciała chronić swoją inwestycję. Ponadto, jeśli jedna z trzech limuzyn, które wynajęłaś do transportu przyjęcia weselnego, nie pojawi się, masz dowód, że przysługuje Ci częściowy zwrot pieniędzy.
•  Jeśli przyjaciele lub krewni mają specjalne powiązania w firmie oferującej limuzyny, zapytaj, czy mogą uzyskać zniżkę. Być może uznają to za prezent ślubny dla ciebie. Limuzyny to nie jedyny sposób podróżowania. Spójrz na inne formy transportu.
•  Zarezerwuj luksusowy sedan zamiast limuzyny. Te samochody są równie eleganckie i wyjątkowe, niektóre z przyciemnianymi szybami zapewniającymi odrobinę prywatności. Pamiętaj, aby poprosić o najnowszy model i umowę na umycie i woskowanie samochodu tuż przed Twoim wielkim dniem. Pewna para próbowała zaoszczędzić, wynajmując sedana, który okazał się brudny i pokryty solą po poprzednich długich przejażdżkach po zimowych drogach.
•  Porównaj ceny w wypożyczalniach samochodów - zwłaszcza tych, które oferują samochody luksusowe lub egzotyczne. Tańsze może być wynajęcie kabrioletu lub nawet Excalibura na godzinę (tylko na ceremonię i przyjęcie), niż limuzyny.
•  Sprawdź stowarzyszenia samochodów klasycznych i zabytkowych, aby poznać ceny i dostępność. W większości przypadków możesz uciec klasykiem, który mówi więcej o Twojej osobowości niż standardowa limuzyna, a ceny są często znacznie tańsze.
•  Poszukaj w Yellow Pages lub w magazynach ślubnych informacji o transporcie specjalnym, takim jak przejażdżki bryczką. Zbadaj je dokładnie i zawsze chodź zobaczyć konia i powóz. Weź jednak pod uwagę ruch w Twojej okolicy. Czy ten koń i powóz będą musieli przejechać przez czteropasmową autostradę, aby dostać się do recepcji?
•  Poproś o pomoc przyjaciela z ładnym samochodem, najlepiej kabrioletem. Dzięki tej bezpłatnej opcji masz większe szanse udekorować ten samochód serpentynami i napisami "Nowożeńcy" niż wynajmowanym samochodem lub limuzyną.
•  Jeśli mieszkasz blisko ceremonii i przyjęcia, rozważ procesję pieszą z miejsca na miejsce. W wygodny dzień Twoja parada będzie świetną zabawą dla wszystkich i w centrum uwagi. Osoby starsze lub niepełnosprawne mogą oczywiście podwieźć na niewielką odległość.
•  Niech twoi rodzice lub honorowi opiekunowie zawiozą cię na lotnisko i z powrotem na miesiąc miodowy. To o wiele mądrzejsze niż wynajęcie limuzyny, nie musisz się martwić czekającym kierowcą limuzyny i tykającym zegarem, a powitanie w domu jest lepsze.

Na przyjęcie weselne

•  Oczywiście limuzyny na wesele nie są koniecznością, ale jeśli chcesz je zapewnić, powinnaś porównać oferty firm oferujących limuzyny. Ponieważ będziesz wynajmować więcej niż jedną limuzynę, spróbuj skorzystać ze stawki grupowej.
•  Dowiedz się, ile limuzyn będziesz potrzebować, zanim zaczniesz robić zakupy. Jeden jest oczywiście dla ciebie i pana młodego. W zależności od tego, ile druhen i drużb jest na przyjęciu weselnym, będziesz musiał zamówić więcej limuzyn.
•  Nie próbuj wtłoczyć dziesięciu osób do jednej limuzyny. Pamiętaj, że sukienki damskie nie powinny być zgniecione i pogniecione przez przepełnienie w samochodzie. Rozważ odpowiednią przestrzeń podczas liczenia samochodów.
•  Niech pomocni krewni i przyjaciele będą wozić przyjęcie weselne swoimi ładnymi samochodami - oczywiście wyczyszczonymi. Kabriolety to świetna zabawa dla świętującej grupy, więc zaoferuj również swój samochód, jeśli taki posiadasz.
•  Jeśli masz duże przyjęcie weselne, nie rezerwuj czterech lub pięciu limuzyn do ciągnięcia ich w dniu ślubu. Zamiast tego wynajmij imprezowy autobus od firmy limuzynowej. Często okazuje się, że jest to znacznie tańsze, a większość przyjęć weselnych twierdzi, że uwielbia atmosferę. Niektóre autobusy imprezowe są wyposażone w świetne nagłośnienie, nastrojowe oświetlenie, wygodne fotele i - co być może najważniejsze po długiej imprezowej nocy - działającą toaletę.
•  Hotel, w którym zatrzymują się Twoi goście, może zapewnić bezpłatny transfer. Większość hoteli ma własną flotę minibusów lub furgonetek, które zabierają gości na lotniska i do głównych centrów handlowych i z powrotem, więc zapytaj, czy możesz zaplanować autobus, który zabierze gości na ceremonię, przyjęcie iz powrotem. Jeśli zarezerwowałeś znaczną liczbę pokoi dla swoich gości lub organizujesz przyjęcie w sali balowej tego hotelu, kierownik imprezy może zezwolić na skorzystanie z transferu za darmo lub za niewielką opłatą.
•  Przyjęcie weselne może jechać samotnie udekorowanym minivanem, jeśli taki jest dostępny. Może twoi rodzice? Randi była w stanie zorganizować transport minivanem na jej przyjęcie weselne. Nie tylko był to "imprezowy autobus", jak go nazywała, ale nie kosztował jej ani grosza. Furgonetka należała do jej rodziców.
•  Po weselu nowożeńcy mogą zostać podwiezieni przez wyznaczonego kierowcę swoim samochodem lub, jeśli nie będzie picia, mogą sami odwieźć się do domu. Sprytnym posunięciem byłoby pozostawienie samochodów weselnych na parkingu przed ceremonią.

Dla Gości

•  Przed dniem ślubu poproś nowożeńców, przyjaciół i krewnych o pomoc w transporcie gości spoza miasta z lotniska do miasta lub do domu. Nie ma potrzeby wynajmowania dla nich wahadłowca ani transportu; może to kosztować od pięćdziesięciu do stu dolarów, w zależności od liczby przybywających gości. Możesz ich odebrać sam, ale możesz być zbyt zajęty ostatecznymi planami i wyposażeniem.

•  Jeśli wielu gości będzie przyjeżdżać do miasta z daleka, rozważ wynajęcie (lub pożyczenie) minivana, który zabierze ich z hotelu na ceremonię, na przyjęcie, a następnie z powrotem do hotelu pod koniec wieczoru. Ten transport masowy może być tańszy niż wożenie wszystkich osobnymi samochodami. Ponownie hotel może mieć bezpłatny transport do użytku w mieście.

Muzyka na uroczystość

Właściwa oprawa muzyczna może uatrakcyjnić każdą ceremonię ślubną. W tym rozdziale znajdziesz pomysły, jak zatrudniać muzyków taniej, uzyskiwać występy za darmo i dodawać bezcenny osobisty akcent do Twojego dnia.
•  Po pierwsze, zapytaj gościa weselnego o swoje plany związane z oprawą muzyczną podczas ceremonii. Nie chcesz przecież wynająć harfisty za sto pięćdziesiąt dolarów, a potem dowiedzieć się, że kościół nie zezwala na występy z zewnątrz ani na muzykę świecką, którą wybrałeś. Kolejny powód, aby porozmawiać z urzędnikiem: on lub ona może mieć kilka wesel do zagrania tego dnia - wszystkie w napiętych ramach czasowych - a twoja muzyka może wydłużyć czas ceremonii. Niesprawiedliwe, wiem. Ale to się zdarza. Najlepiej najpierw zapytać.
•  Niech jednym z kryteriów wyboru miejsca ślubu będzie bezpłatna obsługa lokalnego chóru.
•  Pamiętaj jednak, że organista nie zawsze jest wolny. Zwykle wymagane jest napiwki.
•  Jeśli krewny, przyjaciel lub członek przyjęcia weselnego jest profesjonalistą muzycznym na przykład harfista, pianista lub flecista, poproś tę osobę, aby wystąpiła na ceremonii jako prezent ślubny dla ciebie.
•  Poproś lokalny chór licealny lub uniwersytecki o występ za niewielką opłatą, zwykle jest to darowizna na zbliżające się wycieczki i fundusz zaopatrzeniowy. Niektóre szkoły mają specjalne zespoły wykonawcze, takie jak chóry madrygałów, a nawet kwartety smyczkowe.
•  Umieść ogłoszenie w gazecie uniwersyteckiej, aby harfista lub flecista wystąpił na twoim weselu. Bez wątpienia wkrótce zostaniesz zalany telefonami od utalentowanych młodych ludzi szukających doświadczenia, materiałów do CV i płatności znacznie niższych od tych, których oczekują profesjonalni muzycy. Anne zapłaciła zaledwie dwadzieścia pięć dolarów za harfistę, który wystąpił na jej weselu. To była pierwsza praca młodej harfistki, a Anne kochała swoją muzykę. Profesjonalista, do którego zadzwoniła, szukając muzyków, zażądał opłaty w wysokości dwustu dolarów. Tylko pamiętaj, aby najpierw posłuchać wykonawcy, którego zatrudniasz.
•  Zamiast zatrudniać solistę, dlaczego sam nie zaśpiewasz piosenki panu młodemu? Albo każ mu zaśpiewać. (Działa to tylko wtedy, gdy masz nieco większe doświadczenie w śpiewaniu niż tylko wykonywanie "My Girl" na urządzeniu do karaoke.)
•  Jeśli ślub odbędzie się na świeżym powietrzu, niech część muzyki weselnej będzie odtwarzana przez dobry system nagłośnienia stereo. W bibliotece można bezpłatnie otrzymać kasetę z muzyką klasyczną lub dedykowaną weselną.
•  Wybierając muzykę do grania na swoim weselu, rozważ dodanie piosenki weselnej ze swojego dziedzictwa. Albo przekaż wybrane przez siebie nuty wybranemu wykonawcy, albo jeszcze raz zdobądź bezpłatnie kasetę z tą muzyką w swojej bibliotece publicznej.
•  Lub, aby uzyskać największe oszczędności i niezbyt duży wpływ na ceremonię, możesz zdecydować, że pianista, harfista, flecista lub chór nie wykonają piosenki podczas lub przed ślubem. Być może organiście kościelnemu można by pozwolić zagrać procesję, hymn i recesję. To może być trochę nudne, ale jest tradycyjne. W rzeczywistości niewiele osób będzie oczekiwać więcej niż standardowy organista, więc nie masz problemu, jeśli to twój wybór.

Fotograf i kamerzysta

Przy przeciętnym pakiecie fotograficznym kosztującym trzy tysiące dolarów i przeciętnym pakiecie wideograficznym kosztującym tysiąc trzysta dolarów, czeka Cię duży wydatek na prawdopodobnie bardzo ważną część dnia. Płacisz za trwały zapis dnia ślubu, co stanowi dużą kwotę za gotowe produkty. Pary, które próbują zaoszczędzić pieniądze, często popełniają duży błąd, wydając mniej pieniędzy, i płacą cenę później, gdy kończą ze zbyt małą liczbą zdjęć i ziarnistym filmem ślubnym. Dowiedz się, jak znaleźć złoty środek, aby uzyskać najlepsze zdjęcia i materiały filmowe za znacznie mniej niż przeciętne ceny.

Fotograf

•  Przy zatrudnianiu profesjonalnego fotografa bardzo ważne jest, aby dokonać porównania. Nie tylko szukasz najlepszych cen i najlepszych pakietów, ale także patrzysz na próbki fotografów i jakość ich pracy. Czy są niezawodne? Czy oferują dodatki? Śledź każdą usługę fotograficzną, którą rozważasz, aby móc później zawęzić pole i wybrać spośród najlepszych.
•  Poproś przyjaciółkę, która niedawno wyszła za mąż, aby poleciła jej fotografa. Jeśli zachwyca się jego pracą i ma atrakcyjne albumy i portrety, które wspierają pochlebną recenzję, twoje poszukiwania jakości trafiły w cel. Jeśli cena jest odpowiednia, ten fotograf jest dobrym wyborem.
•  Pamiętaj, że członkostwo w Professional Photographer′s Association of America oznacza, że fotograf jest dobrze wyszkolony. To dobry sposób na sprawdzenie poświadczeń.
•  Zatrudnij fotografa, który ma co najmniej pięć lat doświadczenia w fotografowaniu ślubów. Dobrze wyszkolony fotograf może lepiej umieścić wszystkie zdjęcia, zebrać i uchwycić zdjęcia grupowe w krótszym czasie niż amator i uzyskać lepsze zdjęcia niż ktoś z niewielkim doświadczeniem weselnym. Zatrudnienie prawdziwego profesjonalisty, zwłaszcza biorąc pod uwagę taki wydatek, jest najlepszą inwestycją.
•  Przeglądając przykładowe albumy i zdjęcia fotografów, szukaj nie tylko ostrości i ładnego obiektu (oczywiście pokażą ci tylko swoje najlepsze prace), ale także zdjęć zrobionych w różnym oświetleniu i różnych ustawieniach, wariacji pionowej i poziome ujęcia, bardziej szczere niż sztywne pozowane ujęcia, specjalne obiektywy i wszelkie inne pomysły na album. Będziesz chciała mieć pewność, że dostajesz każdy grosz, kiedy przekazujesz coś, co może być całkiem sporym czekiem.
•  Szybkie sprawdzenie w Better Business Bureau może ujawnić, czy któryś z Twoich ostatecznych wyborów fotografa miał jakieś zarzuty lub skargi przeciwko nim. Powinnaś znać przeszłość swojego fotografa i kamerzysty, jeśli chcesz im powierzyć tak ważne wydarzenie.
•  Mniej kosztowną opcją byłoby zatrudnienie fotografa tylko na ceremonię i początek przyjęcia. W końcu są to najważniejsze momenty do uchwycenia. Poza tym wszyscy wyglądają najlepiej w pierwszej połowie uroczystości. Po kilku godzinach goście wyglądają na zmęczonych, makijaż blaknie, a fryzury opadają. Nie byłoby potrzeby zatrzymywania fotografa przez pełne pięć godzin przyjęcia … zwłaszcza jeśli Twoi goście mają własne kamery. Zawsze możesz zdobyć odbitki ich szczerych scen tanecznych. Jedna panna młoda zaoszczędziła pięćset dolarów dzięki tej opcji i nie zauważyła żadnej różnicy w jakości zdjęć z jej przyjęcia.
•  Płacąc za czas fotografa (i kamerzysty) w dniu ślubu, każda minuta spędzona od momentu jego przybycia do wyjazdu jest naliczana. Należy o tym pamiętać, planując przerwę między ceremonią a przyjęciem. Niektóre panny młode planują godzinną lub dwugodzinną przerwę przed rozpoczęciem wesela, co jest stratą pieniędzy, jeśli fotograf po prostu stoi i czeka na rozpoczęcie kolejnej fazy ślubu.
•  Przejrzyj listy fotografów z dostępnymi pakietami. Jaka jest minimalna liczba zdjęć, które będziesz potrzebować? Czy naprawdę potrzebujesz tysiąca zwykłych odbitek, dwunastu ośmiobajtowych, trzydziestu czterech na pięć i stu portfeli? Możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy, zamawiając tylko tyle zdjęć, ile potrzebujesz - aby zachować je dla siebie i podarować w prezencie.
•  Nie daj się zastraszyć pakietem z ustaloną ceną. Sprawdź, czy możesz wybrać zdjęcia, które naprawdę chcesz (możesz nie potrzebować zdjęć wielkości portfela) i odpowiednio wynegocjuj cenę. To w paczce fotografowie zgarniają gotówkę, więc dobrze złóż paczkę.
•  Jeśli pakiet fotografa oferuje pełny zestaw odbitek próbnych do bezpłatnego zatrzymania, otrzymujesz niezły stos zdjęć, za które w innym przypadku musiałbyś zapłacić.
•  Poproś o dostarczenie odbitek próbnych na dysku lub na stykówkach zamiast zwykłych zdjęć. Eliminuje to koszt dostarczenia wszystkich dowodów i nadal możesz dobrze przyjrzeć się zdjęciom, które masz do wyboru.
•  Najlepsze firmy fotograficzne przekażą Ci negatywy Twoich zdjęć ślubnych po ich wywołaniu. W branży fotograficznej firmy zarabiają na zapleczu, pobierając z czasem fortunę za przedruki, powiększenia i inne nowe zamówienia. Dennis Tessler z The Pros mówi, że te opłaty za przedruk mogą być od piętnastu do dwudziestu razy wyższe od kosztów produkcji, więc najlepiej byłoby uzyskać negatywy i znaleźć tańszego programistę. Ostrzeżenie jednak: nie znajdziesz zbyt wielu firm, które dadzą ci negatywy za darmo, ale możesz negocjować zakup negatywów, aby uzyskać większe oszczędności w dłuższej perspektywie.
•  Ostrożnie wybierz swój album. W przeciętnym studiu fotograficznym sam album bez zdjęć może kosztować ponad sto pięćdziesiąt dolarów! Wybierz zwykły album, pomijając skórzane i zdobione style, ponieważ prawdziwe piękno będzie w albumie. Nie płać za wydrukowanie swoich imion na albumie, ponieważ to również dodatkowy koszt.
•  Utwórz mniejszy formalny album ślubny. Idź na dwudziestocztero- lub trzydziestosześciostronicowy album, a nie czterdziestoośmiostronicowy. Nadal będziesz mieć zdjęcia ślubne z wybranych przez siebie odbitek lub możesz je zatrzymać za darmo, a także zdjęcia zrobione na weselu przez aparaty gości. Większe zdjęcia w stylu portretowym w głównym albumie świetnie nadają się do wyświetlania, ale nie potrzebujesz wielu, jeśli masz ograniczony budżet.
•  Jeśli nie chcesz zmniejszać liczby stron w swoim albumie, z pewnością możesz wybrać mniej ujęć w albumach rodziców, tak aby nie zauważyli różnicy.
•  Nie daj się zmuszać do zamawiania od fotografa specjalnych albumów ze zdjęciami dla rodziców, dziadków, na wesele i inne osoby. Za połowę ceny tej usługi możesz tworzyć własne albumy z dodatkowymi kopiami swoich zdjęć (być może część odbitek próbnych lub zdjęć wykonanych aparatem) oraz niedrogie albumy ze zdjęciami kupionymi w sklepie. Możesz nawet zrobić własny album ślubny, korzystając z profesjonalnych zdjęć i książki kupionej w sklepie. To wszystko składa się na wielkie oszczędności, jeśli wykonasz wystarczająco dobrą robotę, układając zdjęcia w albumach.
•  Brzmi to szorstko, ale nie daj się zmusić do zamawiania specjalnych albumów ze zdjęciami dla osób, których nie lubisz. Twoi rodzice z pewnością będą próbowali narzucić ci niektóre ze swoich życzeń podczas planowania ślubu. To my zwykle jesteśmy jednym z nich. Jeśli mama chce, żeby wredna ciocia Bertha miała jakieś zdjęcia, niech mama za to zapłaci.
•  Innym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić pieniądze na pakiecie fotografa jest zamówienie części zdjęć czarno-białych. Może to być tańsze, w zależności od fotografa, a te zdjęcia wyglądają bardzo elegancko. Poza tym te zdjęcia nie blakną tak szybko, jak odbitki kolorowe. Dokładnie sprawdzaj porównania cen.
•  Niektóre panny młode rezygnują z profesjonalnego portretu ślubnego, zwykle kilka tygodni przed ślubem.
•  Pomiń sztuczki. Czy naprawdę musisz dodatkowo płacić za zdjęcie waszej dwójki nałożone na nuty "twojej piosenki"? Chociaż może to być zabawna pamiątka, jest również nieistotna. •  Pomiń drogie opłaty za edycję i dodatki, takie jak kadrowanie zdjęć, dodawanie ramek, retusz, matowanie i tym podobne.
•  Uzyskaj kopię umowy, aby wyjaśnić szczegóły umowy i wybrany pakiet, i zachowaj dowody płatności na wypadek jakichkolwiek pytań.
•  Podczas gdy wiele narzeczonych uważa zdjęcia ślubne za zbyt ważne, by pozostawić je amatorom, możesz rozważyć swoje opcje inaczej. Przyjaciel lub krewny z dużym doświadczeniem w fotografii może wykonać równie wspaniałą pracę jak profesjonalista, a dodatkowo ma on tę zaletę, że zna Twoich gości i wie, jakie zdjęcia naprawdę chcesz. Ponadto nie zostaniesz obciążony opłatą zbliżoną do opłaty profesjonalnego fotografa. Jeśli twój przyjaciel pożyczy ci swoje usługi robienia zdjęć za darmo jako prezent ślubny, powinnaś zapewnić mu więcej niż wystarczającą ilość filmu, aby przetrwał ceremonię, przyjęcie i wydarzenia po weselu. Ale nie szukaj tutaj taniego filmu, aby obniżyć koszty. Chcesz mieć jak najlepszy film. Pamiętaj tylko, ile już oszczędzasz, nie zatrudniając fotografa. Oczywiście zapłacisz za wywołanie filmu we własnym zakresie, więc miej to na uwadze przy zakupie filmu - zastanów się, ile zdjęć naprawdę będziesz potrzebować, a następnie kup odpowiednio.
•  Poproś dwóch przyjaciół o zrobienie zdjęć podczas ceremonii. Obaj mogli pracować nad ceremonią, przedstawiając różne perspektywy, a następnie mogli na zmianę uchwycić szczególne momenty przyjęcia.
•  Kupuj wielopaki lub pudełka z wysokiej jakości filmami, takimi jak Kodak, w hurtowych dyskontach.
•  Kup film z większą liczbą ekspozycji na rolkę. Zwykle jest to najbardziej ekonomiczny sposób, chociaż zawsze należy sprawdzić ceny.
•  Niech twoi wolontariusze będą używać swoich aparatów, aby nie musieli uczyć się zawiłości kogoś innego podczas ceremonii. To nie czas na próby i błędy. Jeśli jednak masz wyjątkowy aparat i wolisz go używać do zdjęć ślubnych, daj go swojemu wolontariuszowi na tydzień lub dwa przed ślubem z rolką lub dwiema filmami - tak, żeby mógł się ogarnąć korzystania z niego. Oszczędzanie pieniędzy zwykle oznacza zachowanie szczególnej ostrożności, aby zapobiec najgorszemu.
•  Powiedz swojemu przyjacielowi, aby zrobił kilka ujęć głównych części ceremonii i przyjęcia, aby nie stracić całego zapisu pierwszego pocałunku, gdyby jedno zdjęcie z niego nie wyszło. Kilka strzałów będzie twoim ubezpieczeniem.
•  Wiele narzeczonych decyduje się umieścić jedną z tych jednorazowych kamer na każdym stole w recepcji. Następnie goście robią szczere zdjęcia ciebie, siebie oraz całego tańca i zabawy wokół ciebie. Kiedy tańczysz swój pierwszy taniec, kuzyn Fred może oświadczyć się swojej dziewczynie … Wreszcie. Takie chwile nie muszą uciekać. Tylko upewnij się, że nie przepłacasz za te jednorazowe aparaty. Każdy będzie cię kosztował od ośmiu do piętnastu dolarów, w zależności od tego, gdzie robisz zakupy - plus opracowanie. Jeśli mądrze obliczysz koszty, nadal możesz to zrobić i obniżyć wydatki na zdjęcia ślubne.
•  Porównując oferty wywoływania zdjęć, weź pod uwagę, że wywoływanie na miejscu może okazać się tańsze niż wywoływanie wysyłkowe. Zbadaj liczby.
•  Pamiętaj, że problemy z rozwojem są znacznie bardziej prawdopodobne w sklepach fotograficznych niż w laboratorium profesjonalnego fotografa. Jeśli zdecydujesz się pójść tą drogą, pamiętaj, aby wybrać zakład fotograficzny, który ma nowoczesny sprzęt i dobrze wyszkolonego eksperta w zakresie wywoływania.
•  Nie idź do jednego z tych jednogodzinnych miejsc rozwijających się tylko dlatego, że nie możesz się doczekać, aby zobaczyć swoje zdjęcia ślubne. Po prostu skończysz płacić trzy do pięciu razy więcej za wygodę. Zaoszczędź trochę pieniędzy i poczekaj te kilka dni.
•  Jeśli zamierzasz oddać pięćdziesiąt rolek filmu, sprawdź, czy możesz wynegocjować niższą cenę wywołania hurtowego. Możesz uzyskać 5 lub 10 procent zniżki. To się sumuje.

Filmowiec

•  Możesz pomyśleć, że film ślubny to raczej nieistotna część dnia. W końcu tam będziesz i to wspomnienia w twojej głowie będą trwać wiecznie. Profesjonaliści od wideo ostrzegają przed cięciem wydatków poprzez eliminację filmu ślubnego lub poproszenie członka rodziny o zrobienie materiału - pamiętaj, że dziesięć lat później Twój film będzie dla Ciebie ważniejszy niż tydzień po ślubie. To nie tylko nagranie ślubów, pierwszego tańca, krojenia tortu, to żywa pamięć o Twoich bliskich. Z biegiem czasu ludzie starzeją się lub odchodzą. W swoim filmie będziesz mieć bezcenne nagranie, na którym twój wujek Augie śmieje się i śpiewa z braćmi i siostrami. Będziesz mieć materiał, na którym twój ojciec patrzy na ciebie z dumą. W nadchodzących latach, kiedy tych ludzi nie będzie już w twoim życiu, będziesz mieć tę taśmę, aby pamiętać o nich w najszczęśliwszych chwilach ich życia. Często powtarzam, że błędem jest zbyt głębokie ograniczanie budżetu tylko po to, by zaoszczędzić pieniądze. Z tego powodu film ślubny jest wart dodatkowego wydatku.
•  Poproś znajomego, aby polecił jej kamerzystę, a następnie obejrzyj jej film ślubny, aby sprawdzić, czy jest to rodzaj, który chcesz. To najlepszy sposób, aby upewnić się, że Twoje pieniądze są tego warte.
•  Porównywarka, znowu nie tylko pod względem ceny, ale także opakowań i jakości. Spójrz na próbki kamerzysty - te pełnometrażowe, a nie fragmenty jego najlepszych prac. Szukaj ostrości, dobrej pracy obiektywu, grafiki, płynnych przejść i klarowności ścieżki dźwiękowej.
•  Porozmawiaj z kamerzystą o jej sprzęcie. Wiele napisano w artykułach ślubnych o tym, jak profesjonaliści używają dwu- lub trzychipowych aparatów w celu uzyskania lepszego produktu. Dennis Tessler z The Pros mówi, że trójukładowe kamery są dobre, jeśli kręcisz dla telewizji lub filmów, ale zwykła kamera VHS doskonale sprawdzi się na weselach. Cyfrowe aparaty fotograficzne są teraz w modzie, ale eksperci twierdzą, że ta forma technologii jest wciąż młoda, nie została jeszcze przetestowana w czasie i może nawet wyprodukować taśmę, która wyblaknie w nadchodzących latach. Nowe opcje DVD również nie są jeszcze ustandaryzowane. "Na płytach DVD jest wiele różnych formatów. To, co działa w niektórych maszynach, może nie działać w innych", mówi Tessler. Trzymaj się kamer VHS, aby uchwycić swój wielki dzień. "VHS będzie nadal dostępny za około pięć do ośmiu lat. Później materiał filmowy można przenieść na DVD".
•  Prawdziwy profesjonalista może dokonać edycji w aparacie, dobrze wybierając ujęcia, aby później nie było potrzeby ciężkiej edycji. Porozmawiaj ze swoim profesjonalistą wideo o tej praktyce. Skrócenie czasu edycji pozwoli Ci później zaoszczędzić pieniądze.
•  Możesz zaoszczędzić kilkaset dolarów, rezygnując z edycji po strzelaninie. Filmowiec Steve Blahitka z firmy Back East Productions w East Hanover w stanie New Jersey sugeruje zakup nieprzetworzonego materiału filmowego ze ślubu w celu uzyskania znacznych oszczędności. Oto jak to działa: Twój profesjonalny kamerzysta wykorzystuje swoje doświadczenie, aby uzyskać świetne ujęcia, edytować w aparacie, a następnie po prostu wręcza Ci taśmę pod koniec nocy. Brak kosztownych opłat za edycję na godziny oznacza duże oszczędności i możesz zobaczyć swoją taśmę znacznie wcześniej.
•  Zapytaj kamerzystę o jego styl. Nie chcesz mieć kamery wideo na twarzy przez całą noc, więc upewnij się, że kamerzysta może nagrać materiał, nie będąc pod stopami. I zapytaj, co zakłada na wesela. Garnitur? Smoking? Upewnij się, że ta osoba odpowiednio się ubierze - to jest twój ślub.
•  Pomiń efekty specjalne. To nie jest Hollywood. To Twój film ślubny i nie potrzebujesz wszystkich wymyślnych prac edycyjnych i efektów, które kończą się datowaniem taśmy i odwracaniem uwagi od obrazów. Ponadto niektóre efekty są chronione prawami autorskimi, na przykład postacie Disneya, i nie mogą być używane publicznie.
•  Ostrożnie wybierz swój pakiet wideo. Jak myślisz, ile czasu naprawdę będziesz potrzebować? Czy chcesz wydać pieniądze na film, jak przygotowujesz się rano? Ile kopii naprawdę potrzebujesz?
•  Pomiń opcję ustawienia dwóch kamer w różnych miejscach podczas ślubu. Niektórzy filmowcy twierdzą, że uzyskasz bardziej dopracowany produkt końcowy, z lepszymi kątami i uchwyconymi większymi momentami, ale to, co robisz, to podwojenie siły roboczej i podwojenie czasu montażu. Wybierz opcję pojedynczego aparatu. Dobry profesjonalista nie przegapi żadnego ważnego ujęcia.
•  Podobnie jak w przypadku wszystkiego, co ma związek z planowaniem, zdobądź kopię umowy jako potwierdzenie umowy, wraz z określonymi szczegółami i podpisem lub nazwiskiem kamerzysty. Zachowaj wszystkie rachunki jako dowód płatności.
•  Chociaż większość ekspertów zgadza się, że profesjonalna wideografia jest najlepszą inwestycją, możesz nie mieć wystarczającego budżetu, aby uzasadnić skorzystanie z usług profesjonalisty, lub możesz nie mieć dużej emocjonalnej inwestycji w najwyższej klasy wideo. W takich przypadkach możesz poprosić zaufanego przyjaciela lub krewnego o pomoc w formie prezentu. Po prostu zdaj sobie sprawę, że jakość zostanie obniżona, ponieważ amator nie ma skupienia ani oddania, jakie miałby profesjonalista.
•  Poproś dwóch lub trzech przyjaciół, aby nagrali twój ślub i przyjęcie kamerami wideo pod różnymi kątami. Dobra praca montażowa nada Twojej taśmie profesjonalny wygląd.
•  Oczywiście dostarczysz kasety wideo swoim kamerzystom-wolontariuszom. Ponownie, nie kupuj tanich taśm - jakość obrazu i dźwięku będzie odzwierciedlać cenę, którą zapłaciłeś. Zamiast tego wydawaj pieniądze na wysokiej jakości sprzęt.
•  Nie kupuj zbyt wielu taśm. Zamiast tego poszukaj długo działających taśm i pozwól sobie na kilka. Przed zakupami dowiedz się, ile czasu będą musiały pokryć taśmy i uzyskaj trochę więcej. Jeśli czas na to pozwala, zorganizuj hurtowy zakup taśm.
•  Jeśli kamerzysta będzie używał Twojej kamery, daj mu ją na kilka dni przed ślubem, aby przyzwyczaił się do niej i jej funkcji. Naucz swojego przyjaciela, jak z niego korzystać. Wskaż pojawianie się, skanowanie, powiększanie, prędkość ruchu i tak dalej. Następnie obejrzyjcie razem praktykę filmowania.
•  Omów, gdzie kamerzyści będą rozstawieni podczas ceremonii i przyjęcia. Dobrym pomysłem jest zabranie tych ochotników na próbę, aby mogli zaplanować swoje położenie i instrukcje, a także zanotować wszelkie ograniczenia dotyczące miejsca ślubu.
•  Skonfiguruj system, dzięki któremu kamerzysta-wolontariusz może łatwo śledzić, które taśmy są używane, a które nieużywane przez cały dzień ślubu - na przykład za pomocą naklejek lub różnych etui na pełne taśmy. Nie chcesz, aby zdezorientowany operator kamery nagrywał twoje śluby, aby uzyskać rzucenie podwiązki.
•  Gdy masz już taśmy, zorganizuj montaż. Zrób to sam lub poproś o pomoc utalentowanego przyjaciela. Profesjonalni filmowcy nie są jedynymi, którzy mogą stworzyć wprowadzenie wypełnione starymi zdjęciami dziecka i fotosami waszej dwójki z lat randkowania.
•  Jeśli planujesz zrobić kopie filmu ślubnego dla rodziny i przyjaciół, skopiuj swoją taśmę-matkę na wysokiej jakości taśmę wideo, a następnie użyj tej kopii do wykonania wszystkich pozostałych kopii. Nie chcesz nadmiernie obciążać taśmy-matki. W końcu sami będziecie to oglądać wiele razy. Po ślubie podziękuj przyjaciołom i krewnym, którzy pełnili rolę fotografów i kamerzystów, miłymi upominkami i notatkami z podziękowaniami. Ich uprzejmość i chęć pomocy nie tylko pozwoliły Ci zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, ale także dały Ci bezcenny prezent, który z pewnością będziesz cenić na zawsze.

Programy ślubne

Dzięki programowi dnia ślubu Twoi goście wiedzą, czego mogą spodziewać się podczas ceremonii i kim są jej uczestnicy. Co najważniejsze, program pozostaje jedną z Waszych najcenniejszych pamiątek po ślubie. Dzięki poradom zawartym w tym rozdziale możesz tworzyć piękne programy za znacznie mniej niż standardowe ceny komercyjne.

•  Zamiast zamawiać zwykłe programy w sklepie z artykułami ślubnymi lub w katalogu - zwykle w tym samym miejscu, w którym zamawiałeś zaproszenia - stwórz własne. Dzięki wysokiej jakości komputerowi masz nieograniczone możliwości i masz kreatywną kontrolę nad procesem. Ponadto dzisiejsze firmy papiernicze tworzą piękny papier programowy o tematyce ślubnej w cenie poniżej dziesięciu dolarów za paczkę dwudziestu czterech sztuk. Niektóre projekty pasują do gotowych do druku stylów wizytówek i kart z podziękowaniami.
•  Najpierw przyjrzyj się przykładom programów weselnych, albo tych z wesel twoich kuzynów, albo tych prezentowanych w magazynach ślubnych. Oprócz ich formatu, jakie specjalne dodatki chciałabyś mieć dla siebie?
•  Opracuj swój program z dokładnym sformułowaniem i pomysłem na układ. Musisz wiedzieć, ile stron będzie miał twój program, aby obliczyć koszty kopiowania. Oczywiście, jeśli możesz zmieścić swój program z czterech stron (przód i tył każdej strony złożonego papieru), będziesz potrzebować tylko jednego arkusza papieru dla każdego programu.
•  Jeśli podoba Ci się wygląd kaligrafii, ale nie masz do niej zaufania, użyj czcionki kaligrafii na komputerze domowym. Otrzymasz nieskazitelne litery wraz z schludnym ustawieniem strony i (w zależności od programu) możliwością przeglądania strony na ekranie bez konieczności jej wcześniejszego drukowania. Nie ma lepszego sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy na profesjonalnie wyglądającej, osobistej pracy.
•  Zaoszczędź jeszcze więcej pieniędzy, drukując swoje programy na swoim komputerze. Używaj wysokiej jakości białego papieru lub pergaminu kupowanego na funty lub hurtowo w dowolnym dyskoncie lub sklepie papierniczym.
•  Jeśli Twoja drukarka nie jest najwyższej jakości, a atrament i papier są drogie, sprawdź, czy możesz obniżyć te koszty, zabierając mistrza skopiować do drukarni dyskontowej. W zależności od wybranego papieru całkowity koszt może być niższy, a wyniki wyglądają świetnie.
•  Dekoracyjna okładka programu jest zawsze miłym akcentem. Poszukaj w sklepach papierniczych i księgarniach religijnych, aby znaleźć dobry wybór okładek programów i porównywarek. Nie są bardzo drogie, ale chcesz uzyskać najlepszą możliwą cenę.
•  Zamiast tego poproś znajomego artystę lub krewnego o zaprojektowanie i utwórz dla siebie okładki programów. Ponownie, może to być prezent i jest to miły osobisty akcent.
•  Sprawdź, czy drukarka zbierze programy i okładki programów, a następnie zszyj je na zagięciach. Wiele miejsc zrobi to za darmo. Jeśli nie, po prostu złóż każdy z nich i wsuń program do okładki bez zamocowania.
•  Niestety, choć miłe, programy mogą być również postrzegane jako nieistotne i wycięte z planów weselnych. Możesz bez nich żyć.

Księga Gości

Wśród wielu przedmiotów, które będziesz pielęgnować w nadchodzących latach, są twoje domysły, książka. To tam twoi goście podpisują się i zostawiają osobiste życzenia i radość. Dzięki pomysłom zawartym w tym rozdziale możesz przygotować piękną księgę gości bez wydawania dużych kwot w niektórych sklepach z pamiątkami i katalogach.

•  Nie kupuj jednej z tych fantazyjnych, śliwkowych, drogich ksiąg rejestracyjnych gości w salonie ślubnym lub w katalogu artykułów ślubnych. Zamiast tego zdobądź zwykły w sklepie papierniczym ze zniżkami. Biała okładka, która nic nie mówi, jest tak samo elegancka i odpowiednia jak ta z błyszczącymi złotymi napisami i obrazkiem.
•  Księga gości weselnych to świetny pomysł na prezent od kwiaciarki i osoby, która nosi obrączki lub innego członka przyjęcia weselnego.
•  Zapomnij o długopisie z piórami, który zwykle jest dołączany do zestawów ksiąg gości weselnych. Zwykły złoty lub biały, który już posiadasz, będzie równie dobry.
•  Stwórz własną spersonalizowaną księgę gości z prostego, nieużywanego dziennika lub wyznacz ostatnie strony swojego osobistego dziennika ślubnego na podpisy i wiadomości swoich gości.
•  Wyznacz kogoś, kto będzie odpowiedzialny za zabranie księgi gości na miejsce ceremonii, na przyjęcie i powrót do domu. Nie chcesz, żeby książka się zgubiła.

Dekorowanie lokalizacji przyjęcia

Widziałeś reklamy i zdjęcia bogato zdobionych sal balowych i bankietowych. Ogromne dekoracje kwiatowe wieńczą każdy stół, lodowe rzeźby podkreślają stół bufetowy, a falujące zasłony z migoczącymi białymi światłami zawieszonymi na suficie przekształcają pokój w magiczną scenę. Ale to, czego nie widzisz, to rachunek za takie wyposażenie. Wystrój to duży biznes, a te wzniosłe obrazy wymagają dużej inwestycji. Ale nie jesteś skazany na bibułkowe serpentyny i białe balony, jeśli twój budżet nie pozwala na wielki scenariusz. Możesz wprowadzić drogie stylizacje za znacznie mniej, wybrać równie imponujące alternatywne pomysły na wystrój i wykorzystać swoje talenty do zaprojektowania wyglądu za milion dolarów za ułamek kosztów. Twoi goście nie będą w stanie odróżnić.

•  W przypadku nieformalnego ślubu zwykłe balony są tańsze niż błyszczące, mylarowe, a ich pęczki są tak samo świąteczne, jak te bardziej wyszukane.
•  Białe balony mogą być tańsze niż kolorowe, w zależności od tego, gdzie robisz zakupy.
•  Pożycz sprężarkę powietrza, aby nadmuchać balony, lub wypożycz zbiornik z helem i kup balony na wyprzedaży w sklepie imprezowym. Rozejrzyj się za najlepszymi zakupami.
•  Użyj łańcuchów białych lampek bożonarodzeniowych, które już posiadasz, aby ozdobić choinki lub sufit w słabo oświetlonym pokoju.
•  Pożycz białe lub kolorowe lampki choinkowe od rodziny i przyjaciół, aby udekorować większą lub zewnętrzną scenerię za grosze.
•  Udekoruj ściany i stół bufetowy oprawionymi w srebrne ramki zdjęciami Ciebie i Twojego narzeczonego, Twoich rodziców i rodzeństwa na ich weselach, krewnych narzeczonego na ich weselach. To dziś ulubieniec wielu narzeczonych. To wzruszający hołd dla wyjątkowych krewnych i jest praktycznie bezpłatny.
•  Udekoruj sufit lub dach altany telefonami komórkowymi, które możesz zrobić samodzielnie. Wybieraj spośród serc, błyskotek, kryształów, gwiazdek, czego tylko chcesz. Jeśli kwestionujesz pomysł telefonów komórkowych, po prostu powieś proste linie z dekoracjami na końcach. Rezultatem jest twoje własne rozgwieżdżone niebo.
•  Zleć artyście lub studentowi instytutu kulinarnego wykonanie dla Ciebie lodowej rzeźby. Umieść ogłoszenie na tablicach ogłoszeń w pobliskiej szkole, że potrzebujesz rzeźbiarza. Możesz mieć możliwość wykonania rzeźby za około osiemdziesiąt dolarów lub nawet mniej, w zależności od jej wielkości i złożoności.
•  Zamiast wynajmować kratę, użyj tej, która jest już na twoim podwórku lub w recepcji.
•  Sprawdź książki tematyczne w lokalnej bibliotece, aby znaleźć pomysły na tematyczny ślub. Nie potrzebujesz do tego organizatora imprez.
•  W przypadku ślubu tematycznego użyj przedmiotów, które masz pod ręką. Na przykład, jeśli planujesz meksykański ślub fiesta, użyj pamiątkowego sombrero swojego brata jako jednej z dekoracji. Wykorzystaj również wzorzyste dywany i narzuty. Gdybyś wypożyczył te i inne podobne przedmioty, z łatwością zapłaciłbyś do stu pięćdziesięciu dolarów.
•  Jeśli go nie posiadasz, sprawdź, czy możesz go pożyczyć. Jeśli nie możesz go pożyczyć, sprawdź, czy możesz to zrobić. Jeśli nie możesz tego zrobić, wypożycz.
•  Przynajmniej wykorzystaj naturalne atrakcje lokalizacji recepcji. Jeśli na przykład jest piękny widok na zachód słońca, część atmosfery jest już ustawiona. W przeciwnym razie potrzebny jest minimalny wystrój. Spróbuj więc zobaczyć swoją lokalizację w porze dnia, w której odbędzie się impreza, aby móc przyjrzeć się naturalnemu oświetleniu i funkcjom.

Planowanie Menu

Najczęściej jest to jedzenie, które goście zapamiętują. Jeśli jedzenie jest dobre, usłyszysz zachwyt. Jeśli tak nie jest, usłyszysz skargi. Wiele par stara się zbytnio oszczędzać w tym obszarze wydatków, ale jest to jedno miejsce, w którym nie można zbytnio ciąć budżetu. Dostajesz to, za co płacisz. Możesz stworzyć pyszne, niepowtarzalne i imponujące menu, postępując zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi oszczędności zawartymi w tym rozdziale. Zarówno catering, jak i szefowie kuchni mówią mi, że są w stanie sprostać każdemu budżetowemu wyzwaniu i nadal dostarczać najwyższej jakości pozycje menu, którymi będziesz się delektować Ty i Twoi goście.
•  Zanim podpiszesz umowę z firmą cateringową, musisz dokładnie wiedzieć, jakiego rodzaju przyjęcie będziesz mieć - poziom formalności, temat, miejsce, pora dnia. Jak wspomniano wcześniej, wcześniejszy ślub jest mniej formalny i dlatego jest tańszy, ponieważ nie będziesz serwować pełnego obiadu zasiadanego. Popołudniowy ślub oznacza, że najprawdopodobniej będziesz serwować przystawki, ciasto i kawę. Wesele wczesnym wieczorem, przed 20:00, zwykle obejmuje pełną kolację lub bufet, a przyjęcie po 20:00 często serwowane jest z przystawkami i znowu ciasto Oczywiście musisz wiedzieć, jakiego rodzaju pakietu i menu szukasz, zanim zdecydujesz się na firmę cateringową.
•  Przeprowadź badania, aby porównać dostępne firmy cateringowe. Porównaj koszty ogólne, oczywiście, wraz z innymi elementami pakietu, takimi jak sprzęt, pościel, sprzątanie i tym podobne. Śledź swoje notatki i porównania, aby móc zawęzić wybór, gdy będziesz gotowy do podjęcia ostatecznej decyzji.
•  Poproś przyjaciółkę lub krewną, która niedawno wyszła za mąż, aby poleciła firmę cateringową, która zorganizowała jej przyjęcie. Jeśli zapamiętasz jedzenie na jej przyjęciu jako szczególnie znakomite, a obsługę jako wzorową, będziesz mógł dokonać wyboru na podstawie doświadczenia. Kilka narzeczonych zgłasza oszczędności od 10 do 15 procent jako polecenia od poprzednich klientów. Firmy cateringowe polegają na reklamach ustnych, a Ty możesz zaoszczędzić.
•  Kiedy szukasz dostawców usług cateringowych, wykonuj wstępne czynności przez telefon, ale zawsze idź do firmy osobiście, aby przejść do następnego kroku. Będziesz chciała zobaczyć ich próbki, ich pościel i porcelanę, jeśli jest to część pakietu, oraz ich ogólny wygląd odnoszący sukcesy. Będąc tam, sprawdź, czy możesz umówić się na spróbowanie ich menu. Wiele firm cateringowych oczekuje tej prośby w ramach dzisiejszych inteligentnych zakupów ślubnych i trzyma pod ręką zapas przystawek.
•  Poproś o referencje, a następnie skorzystaj z nich. Zadzwoń do kilku ich ostatnich klientów i - wiedząc oczywiście, że zostaną do Ciebie skierowane tylko osoby zadowolone z pracy cateringu - zapytaj o dobre cechy usług cateringu.
•  Dobrym standardem oceny potencjalnych dostawców usług cateringowych jest ich członkostwo w International Food Service Executive Association. Przynależność do tej organizacji widniejąca na wizytówce firmy oznacza, że firma cateringowa jest dobrze wyszkolona i spełnia wymagania stowarzyszenia.
•  Better Business Bureau może Ci powiedzieć, czy zostały zarejestrowane jakiekolwiek zarzuty lub skargi wobec firm cateringowych, które badasz. Dobra historia w biznesie jest pozytywną wskazówką o ich wiarygodności, podczas gdy ocena negatywna może skłonić do zastanowienia się przed zainwestowaniem w usługi tej firmy. W końcu to twój ślub.
•  Wykorzystaj swoje najlepsze instynkty podczas wyszukiwania firm cateringowych. Czy są chętni do przekazywania informacji? Czy wydają się chętni do spełnienia twoich życzeń, czy też chcą mieć kontrolę? Czy wydają się zorganizowani? Czy czujesz się z nimi dobrze? Kiedy zdecydujesz się na firmę cateringową, starannie wybierz menu. Kursy i potrawy, które wybierzesz, niewątpliwie wpłyną na cenę, którą płacisz, więc postępuj zgodnie ze wskazówkami narzeczonych, które tam były.
•  Wybierz menu odpowiednie do sezonu Waszego wesela. Niektóre cięższe potrawy nie powinny być podawane latem.
•  Zapytaj o cennik każdego rodzaju przystawki lub przystawki. Twój dostawca usług cateringowych powinien być w stanie dostarczyć ci tych informacji, abyś mógł na pierwszy rzut oka stwierdzić, które opcje są tańsze.
•  Wybieraj bardziej popularne, prostsze potrawy. Egzotyczne wybory oznaczają więcej pieniędzy. Szef kuchni Jerome Louie z Bernards Inn w Bernardsville w stanie New Jersey sugeruje, aby zapytać firmę cateringową o jego kreatywne wybory w daniach z kurczaka i makaronu.
•  Wybierz tańszą opcję drogiego dania. Wybierz na przykład medaliony z wołowiny lub polędwicy wołowej zamiast filet mignon. Świetny szef kuchni może przygotować te opcje z polotem i smakiem, a także świetnie się prezentować, a Twoi goście nigdy się nie dowiedzą, że dzięki temu wyborowi zaoszczędziłeś dziesięć dolarów na talerzu.
•  Sprawdź ceny kolacji łączonych. Szef kuchni Jerome Louie proponuje danie główne składające się z dwóch grillowanych dużych krewetek i kilku medalionów z wołowiny. Talerze kombinowane mogą kosztować mniej, w zależności od Twoich wyborów, i zapewniają gościom większą różnorodność potraw.
•  Spróbuj czegoś poza zwykłym menu dla nowożeńców. Na przykład, zamiast filet mignon, kurczaka marsala i łososia, rozważ australijską jagnięcinę. Wyjątkowe opcje mogą mieć niższą cenę.
•  Wybierz tańsze stacje gastronomiczne na godzinę koktajlową. Nie ma potrzeby korzystania z rzeźbionego stanowiska mięsnego podczas pre-party, gdy płacisz za danie mięsne podczas kolacji. Szef kuchni Jerome Louie sugeruje kreatywne dania z makaronem i warzywami w sezonie stacje z owocami morza i przekąskami.
•  Pomiń dużą tacę z kostkami sera podczas godziny koktajlu. Prawie nie zostanie dotknięty, jeśli oferujesz inne selekcje, a może się zepsuć, jeśli zostanie pominięty zbyt długo.
•  Nie planuj baru z owocami morza ani innego specjalnego baru w recepcji, jeśli będą serwowane inne potrawy. Chociaż wybór może być apetyczny, jest nieistotny. Drogi nieistotny.
•  Unikaj oczywiście drogich potraw, takich jak kawior, filet mignon i ogony homara.
•  Na przystawkę poproś firmę cateringową, aby zaoferowała gościom wybór przystawki mięsnej lub bezmięsnej. Nie tylko obniży to cenę podaną w umowie, ale także zadowoli Twoich dbających o zdrowie gości.
•  Czy naprawdę potrzebujesz kilku różnych rodzajów warzyw? Skróć listę i zaoszczędź trochę pieniędzy. I tak wszyscy będą oszczędzać miejsce na ciasto.
•  Zapomnij o dodatkowych tackach deserowych i musie czekoladowym. Pozwól im zjeść ciasto. Oszczędności mogą sięgać trzydziestu dolarów na gościa.
•  Jeśli musisz mieć inne opcje oprócz tortu weselnego, wybierz niedrogie, ale eleganckie przedmioty, takie jak czekoladowe trufle lub truskawki w czekoladzie. Porozmawiaj ze swoim dostawcą o niedrogich deserach i wybierz jedną lub dwie opcje.
•  Pomiń międzynarodowy bar kawowy. Zamów zwykły i bezkofeinowy zamiast tego kawa.
•  Sposób podania jedzenia może również wpłynąć na ostateczny rachunek firmy cateringowej. Zamiast wystawiać dużą tacę z koktajlem z krewetek lub innymi przystawkami, firmy cateringowe zdecydowanie zalecają, aby te produkty były przekazywane przez serwery w stylu masła. W ten sposób kontrolowana jest porcja każdego gościa, a opłaty firmy cateringowej za te opcje menu są obniżone.
•  Lub zawrzyj bardziej ekonomiczną umowę z firmą cateringową. Niech przygotują jedzenie, a ty zajmiesz się resztą. Podnosisz go, ustawiasz i czyścisz.
•  Lub w ten sam sposób zawrzyj umowę na pokrycie tylko połowy posiłku. Firma cateringowa robi danie główne, a ty przystawki i desery.
•  Nie idź na drogie dekoracje i ekspozycje żywności. Nie potrzebujesz rzeźby z koktajlu krewetkowego w kształcie trójwymiarowego serca, prawda? Wierzcie lub nie, ale za taką rzeźbę z jedzenia można zapłacić nawet trzysta dolarów.
•  Na kilka dni przed ślubem poproś kilku członków swojego przyjęcia weselnego oraz krewnych i przyjaciół o pomoc w kuchni.
•  Uzyskaj kopię umowy, w tym pełną, szczegółową listę pakietu i menu, które od nich kupujesz. Jako dodatkowy środek ostrożności, zdobądź nazwisko osoby, która przyjęła twoje zamówienie, i zapisz datę i godzinę jego przyjęcia. Zachowaj wszystkie pokwitowania płatności, a być może nawet kopię czeku, na wypadek późniejszego konfliktu dotyczącego rachunku. Jeśli sam będziesz obsługiwać przyjęcie, rozważ poniższe wskazówki.
•  Skorzystaj z menu, które znalazłeś w broszurach firm cateringowych, aby zaplanować swoje przystawki i dania główne. Przekonasz się, że możesz planować i serwować identyczne posiłki za ułamek cen firm cateringowych.
•  Zaplanuj swoje menu wokół popularnych, niedrogich potraw, takich jak makaron, kurczak i sezonowe owoce morza.
•  Użyj swoich ulubionych przepisów. To nie czas na wypróbowanie nowych.
•  Jeśli chcesz serwować potrawy etniczne na swoim przyjęciu, skontaktuj się z lokalną organizacją zajmującą się dziedzictwem kulturowym. Mogą ci pomóc z przepisami, cenami, a nawet własnymi mrożonymi wyborami. Pewna panna młoda otrzymała dużą 30-procentową zniżkę i pomoc w kuchni od doświadczonych kucharzy z jej stowarzyszenia zajmującego się dziedzictwem.
•  Pożycz dodatkowy sprzęt, którego będziesz potrzebować, taki jak patelnie do pieczenia, garnki i tak dalej. Nie ma potrzeby ich wynajmować.
•  Kupuj hurtowo. Sprawdź rynki hurtowe, aby znaleźć potrzebne składniki.
•  Skorzystaj z członkostwa w magazynie magazynu lub przejdź jako gość w członkostwie znajomego.
•  Wyceniając żywność i zaopatrzenie, zawsze kupuj według cen jednostkowych. W ten sposób zawsze możesz odkryć ukryte okazje.
•  Kupuj produkty sezonowe - są tańsze.
•  Zawsze wypróbuj nowy przepis z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, aby nie dowiedzieć się za późno, że nie działa lub smakuje okropnie.
•  Zaplanuj zakup tacek ze specjalnymi potrawami w lokalnych delikatesach lub dziale na wynos w firmie cateringowej. Po prostu przenieś szwedzkie klopsiki i owinięte bekonem Brie na talerze do serwowania, a uzyskasz doskonałą jakość za cenę zbliżoną do domowej roboty.
•  Udekoruj talerze przekąskami, aby nadać im profesjonalny wygląd. Twoi goście nigdy się nie dowiedzą.
•  Udekoruj stół z przekąskami kwiatami i oprawionymi zdjęciami, aby zastawiony stół sprawiał wrażenie, jakby było więcej jedzenia.
•  Pomocnicy-wolontariusze mogą ustawiać, obsługiwać i sprzątać. Dobrymi ludźmi, których warto zapytać, są przyjaciele twojego młodszego brata (będzie się lepiej bawił, jeśli tam będą) i dzieci twoich przyjaciół.

Napoje

Nie zabraknie toastów i wycieczek do baru dla Twoich gości, więc będziesz chciała znaleźć najbardziej ekonomiczny sposób dostarczania napojów. Nie tnij tutaj zbyt mocno wydatków, ponieważ nie chcesz, aby goście wznieśli toast za coś, czego nie wypiłbyś na zakład. Zapomnij o kasie; to zniewaga i poważny zakaz w dzisiejszym ślubnym świecie. Tutaj dowiesz się, jak zorganizować najlepsze napoje dla swoich gości po okazyjnej cenie, bez pokazywania oszczędności.

•  Dla niektórych narzeczonych idea otwartego baru jest oczywista. Ich rodziny nie oczekiwałyby niczego mniej, a batonik uznaliby za atak na ich pozycję życiową. Więc zamiast anulować otwarty bar i narażać się na gniew swoich krewnych, wybierz zamiast tego ograniczenie wyborów oferowanych w tym otwartym barze. Niech barman zaoferuje mniejszą gamę win, napojów mieszanych i napojów bezalkoholowych, zamiast otwierać pełny asortyment miejsca dla gości.
•  Wybierz serwowanie wyłącznie napojów bezalkoholowych. Punch rozciąga się daleko. (Lub dodaj trochę szampana dla smaku i musowania.)
•  Zamknij bar wcześniej. Nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale także Twoi goście będą mieli więcej czasu na tańce przy szampanie przed wyjściem.
•  Zapewnij własne mieszanki alkoholi i napojów, zamiast kierować się cenami w recepcji. Na pewno można znaleźć tańsze wino. Bądź świadomy, czy lokal pobiera opłatę korkową, dodatkowy wydatek, gdy dostarczasz alkohol. To wielka strata pieniędzy, jeśli płacisz dziesięć dolarów za każdym razem, gdy barman otwiera butelkę twojego wina.
•  Aby uzyskać informacje na temat najlepszych dzisiejszych win i alkoholi, a także rzetelny cennik, sprawdź wysoko cenionego Wine Spectator na stronie www.winespectator.com. Tutaj możesz porównać informacje o winach, opisy smaków i najważniejsze wydatki. Pamiętaj, aby odwiedzić lokalny ekskluzywny sklep monopolowy, aby kupić kilka różnych butelek kilka miesięcy wcześniej. Zaproś przyjaciół na degustację wina i wybierz czerwone i białe wino na swoje przyjęcie. Mniej więcej na dwa miesiące przed ślubem skonsultuj się z kierownikiem sklepu monopolowego w sprawie zniżki na kilka skrzynek wybranych roczników.
•  Najpierw sprawdź, czy w Twojej lokalizacji obowiązują ograniczenia dotyczące alkoholu. Jeśli za późno dowiesz się, że nie ma koncesji na alkohol, nie będziesz mógł skorzystać z zapasów. To setki zmarnowanych dolarów.
•  Powiedz personelowi baru, aby otwierał butelki wina tylko wtedy, gdy są potrzebne. W ten sposób możesz zabrać do domu nieotwarte butelki, aby uzupełnić swoją kolekcję wina. Aby uzyskać większe oszczędności bez marnotrawstwa, wynegocjuj z kierownikiem recepcji zwrot kosztów niewykorzystanego trunku za noc.
•  Jeśli lokalizacja recepcji wymaga używania ich alkoholu po ich cenach, negocjuj najlepiej jak potrafisz z kierownikiem. Czy możesz zaoferować swoim gościom tylko część ich asortymentu? Czy można otrzymać zwrot kosztów za nieotwarte butelki?
•  Jeśli masz wybór, podawaj tylko tańsze marki piwa i wina. Zbadaj kilka miesięcy przed ślubem, aby znaleźć najlepsze typy i najlepsze ceny. I zrób test smaku.
•  Wybierz poncz dla dzieci zamiast napojów bezalkoholowych.
•  Nie musisz rezygnować z toastu szampańskiego tylko po to, aby zaoszczędzić pieniądze. Rozejrzyj się za dobrym domowym szampanem i pamiętaj, że tania butelka szampana to zdecydowanie tania butelka szampana. Skosztuj niektórych dań samodzielnie lub zapytaj znajomego, co zaserwowała na swoim przyjęciu.
•  Przygotuj tylko jeden kieliszek szampana na gościa - tylko na toast. Ograniczysz swoje potrzeby do zaledwie ośmiu lub dziesięciu butelek szampana zamiast dwudziestu lub trzydziestu.
•  Zamiast szampana wznieś toast innymi napojami. Liczy się sam tost.
•  Mówiąc o szampanie, będziesz potrzebować panny młodej i pana młodego wznoszących toast za flety. Jak zawsze, nie planuj tylko zakupu tych w salonie ślubnym lub katalogu ślubnym. Zamiast tego zdobądź całkiem proste kieliszki do szampana w zwykłym domu towarowym i zawiąż satynową wstążkę wokół każdej łodygi. Lub wyznacz flety toastowe jako prezent ślubny druhny lub matrony dla ciebie (lub drużby, przyjęcia weselnego lub twojego najlepszego przyjaciela).
•  Skontaktuj się z restauratorem lub znajomym hotelarzem, aby uzyskać dodatkowy lód. On lub ona może pozwolić ci korzystać z przemysłowych maszyn do lodu za niewielką opłatą.

Rozrywka na przyjęciu

DJ czy zespół? Spacerujący skrzypek czy dwunastoosobowa orkiestra? Taniec swingowy czy taniec z kurczakiem? Wybrani przez Ciebie artyści uświetnią lub zepsują uroczystość weselną, więc wykorzystaj jak najlepiej swoje pieniądze, nie rezygnując z zabawy i okazji do robienia zdjęć w tym wielkim dniu. Branża rozrywkowa bardzo się zmieniła w ciągu ostatnich kilku lat, oferując nowe kombinacje i pakiety, które pomogą Ci zachwycić gości i zapewnić wszystkim niezapomnianą noc. Zapoznaj się z tym rozdziałem, aby dowiedzieć się, jak sprytnie obniżyć koszty i uniknąć najbardziej śmiertelnego błędu ze wszystkich: zatrudniania tanich talentów.

•  Zastanów się, jakiego rodzaju muzyki chcesz. Wybrany wykonawca powinien mieć szeroki repertuar, zarówno klasyczny, jak i popowy. Niezdolność zespołu do grania muzyki, którą lubisz, zawęża pole możliwości o jeden.
•  Porównaj pakiety. Co może Ci zaoferować każdy DJ lub zespół? Porównując specyfikę, uzyskasz lepsze wyobrażenie o tym, co otrzymasz za swoje pieniądze.
•  Głównym czynnikiem przy wyborze rozrywki jest ilość dostępnego miejsca. Zespół dobrze sprawdza się w przestronnej sali weselnej ze sceną, ale wesele w domu lub w mniejszej sali ogranicza wybór. DJ lub solista jest prawdopodobnie lepszym wyborem.
•  Weź pod uwagę wyposażenie swojej lokalizacji recepcji. DJ-e i większość zespołów potrzebują płaskiego podłoża, a najlepiej upewnić się, że w Twojej lokalizacji jest wystarczająca liczba gniazdek elektrycznych i zasilania. Nieprzewidziany problem oznacza, że możesz stracić rozrywkę w ostatniej chwili wraz z 900 dolarami, które za nią zapłaciłeś.
•  Weź pod uwagę tłum, szukając DJ-a lub zespołu. Jeśli Twoi goście są starsi, zapewnij im muzykę, którą docenią. To samo dotyczy młodszych gości. Więc aranżuj muzykę zgodnie z tym, do czego Twoi goście będą tańczyć. Rodzaj muzyki określi rodzaj zespołu lub DJ-a, którego otrzymasz.
•  Jeśli masz problem z podjęciem decyzji między DJ-em a zespołem, traktuj ich jak równych sobie podczas porównywania zakupów i po prostu wybieraj lepsze ceny i pakiety.
•  Nie wszystkie firmy rozrywkowe złapały falę przyszłości i może się okazać, że patrzysz na kontrakt obejmujący pokazy świetlne i rekwizyty na przyjęcia. Jeśli te elementy Ci nie odpowiadają, poproś o usunięcie ich z opakowania i ujawnienie różnicy w cenie. Pamiętaj, profesjonaliści weselni konkurują między sobą o Twój biznes i rekomendacje. Masz dużą siłę negocjacyjną; użyj go, aby uzyskać najlepszą obsługę za najlepszą cenę w tej drogiej części budżetu ślubnego.
•  Porównaj ceny za godzinę z opłatami ryczałtowymi i dowiedz się, ile godzin potrwa Twoje przyjęcie. Zapytaj swoją niedawno poślubioną przyjaciółkę, jak długo trwało jej przyjęcie i czy chciałaaby dodać jeszcze kilka godzin na koniec.
•  Dowiedz się, jakie są opłaty za dodanie dodatkowych godzin na koniec wieczoru. Być może cała Twoja grupa bawi się na przyjęciu tak dobrze, że zdecydujesz się poprosić DJ-a lub zespół o pozostanie jeszcze przez godzinę. Jakie są dodatkowe opłaty za to, czy jest to tylko kolejna stawka godzinowa? Warto o tym wiedzieć z wyprzedzeniem, ponieważ decyzja podjęta w recepcji może kosztować małą fortunę w postaci dodatkowych opłat.
•  Uzyskaj rekomendacje od świeżo poślubionych przyjaciół lub zatrudnij grupę, którą już widziałeś na innym weselu.
•  Jeszcze lepiej, jeśli zamierzasz wynająć zespół, idź go posłuchać na prawdziwym przyjęciu, jeśli możesz. Nikt nie będzie miał nic przeciwko, jeśli wkroczysz i posłuchasz przez chwilę.
•  Jeśli szukasz DJ-ów, dowiedz się, w co się ubiorą na przyjęciu. Podaj swoje preferencje dotyczące garnituru lub smokingu dla mężczyzny lub sukienki lub smokingu dla kobiety.
•  Określ, ile przerw zespół będzie mógł zrobić podczas przyjęcia. Nie chcesz płacić im za pięć godzin gry, kiedy tak naprawdę grali tylko przez trzy.
•  Sporządź umowę i uzyskaj podpisy do weryfikacji. Zapisz również datę i godzinę zawarcia umowy.
•  Jako dodatkowy środek ostrożności - a to pochodzi od panny młodej, która nauczyła się tego na własnej skórze - określ rodzaj muzyki, którą zespół będzie grał, i imiona wszystkich członków zespołu.
•  Aby uniknąć tego samego problemu, zdaj sobie sprawę, że zespoły mogą zmieniać głównych wokalistów i wybór w ciągu sześciu miesięcy między kontraktem a ślubem. Pozostań w kontakcie z zespołem - po prostu powiedz im, że potwierdzasz ponownie - i upewnij się, że Twoja umowa pozwala Ci na odstąpienie od umowy bez zobowiązań pieniężnych, jeśli zespół powinien się zmienić. (Nawiasem mówiąc, to jest powód, dla którego DJ-e są tak popularni na weselach.)
•  Daj DJowi lub zespołowi, którego zatrudniasz, listę piosenek, które chciałabyś usłyszeć na swoim przyjęciu, w tym specjalne numery, takie jak tańce liniowe i numery grup. Daj im także listę piosenek, których nie chcesz, aby grali. Niektóre piosenki mogą przypominać Ci o innych czasach, innych miejscach i innych ludziach i chcesz się upewnić, że nie są częścią Twojego dnia.
•  Uzyskaj kopię potwierdzenia płatności i kopię czeku jako dowód płatności. Późniejsze pytania dotyczące pieniędzy można uciszyć dzięki dobremu prowadzeniu dokumentacji.
•  Jeśli przyjaciel lub członek rodziny ma zespół lub jest zawodowym muzykiem, pozwól mu trochę pograć, na przykład podczas przerw w pracy zespołu. Oczywiście, jeśli twoi utalentowani znajomi chcieliby ujawnić pracę całego przyjęcia - i brzmi to dla ciebie dobrze - umów się na kwotę, którą możesz im zapłacić. Jeśli odmówią zapłaty, zaoferuj im w zamian darmowy posiłek lub po prostu przyjmij ich występ jako prezent. Pewna panna młoda w ramach prezentu dla niej zorganizowała na ślubie zespół jej przyrodniego brata. Oszczędności: sześćset pięćdziesiąt dolarów, które musiałaby zapłacić grupie zawodowej.
•  Zatrudnij zespół muzyczny z college′u lub liceum, który wystąpi na twoim przyjęciu. Ci młodzi ludzie studiujący jako profesjonalni muzycy lub instruktorzy traktują swoje występy poważnie, a będziesz musiał zapłacić im tylko ułamek tego, co zapłaciłbyś profesjonaliście. Jeśli zorganizowałeś występ grupy szkolnej na twojej ceremonii, poproś ich również o obsługę recepcji. Powiedz im, że mogą cieszyć się przyjęciem podczas przerw.
•  Lub poproś osobę, która występowała na Twojej ceremonii, aby zagrała kilka godzin na przyjęciu. Korzystanie z usług jednej osoby dla obu stron oszczędza czas i pieniądze.
•  Niech przyjaciel rodziny lub kolega z pracy wystąpi jako DJ podczas twojego przyjęcia. Upewnij się, że ma doświadczenie w tego typu rzeczach, a następnie skonfiguruj własny system dźwiękowy i ulubione płyty CD i pozwól mu iść do pracy w ramach przysługi lub prezentu dla Ciebie.
•  Twórz własne miksy muzyczne dla tego wolontariusza DJ-a. Zamień wesołe piosenki z wolnymi, tradycyjną muzykę etniczną z imprezowymi klasykami, tak aby wszystkie Twoje ulubione były grane na przyjęciu.
•  Jeśli nie jesteś dobrym mikserem muzycznym, pobierz bezpłatnie płyty CD lub kasety z biblioteki publicznej. Będą mieli do wypożyczenia szeroką gamę taśm imprezowych, muzyki z lat sześćdziesiątych i romantycznych kolekcji.
•  Nie włączaj po prostu odtwarzacza CD w rogu pokoju. Sprawdź, czy recepcja ma sposób na podłączenie Twojej muzyki do ich ukrytego systemu dźwiękowego.
•  Sprawdź, czy sala recepcyjna jest w stanie wprowadzić do pokoju własną, nagraną wcześniej muzykę klasyczną.

Taniec do muzyki

•  Przeczytasz w magazynach ślubnych, a przyjaciele zasugerują, abyś rozważyła wzięcie profesjonalnych lekcji tańca, abyś dobrze wyglądała na parkiecie. Ale profesjonalne lekcje tańca, nawet kursy dla dorosłych prowadzone nocą w liceum, kosztują. Zamiast tego wypożycz film o tańcu towarzyskim. Poznaj podstawowe kroki, które musisz wykonać, aby przejść przez taniec w świetle reflektorów i poćwicz razem przez chwilę.
•  Poproś o pomoc swoich lekkomyślnych rodziców lub dziadków, aby pomogli wam obojgu nauczyć się tańczyć walca lub cha-chę. Następnie z kolei możesz nauczyć je, jak wykonywać dzisiejsze tańce liniowe. Będziesz się świetnie bawić, ucząc się razem i pokazując swoje nowe umiejętności na imprezie.

Ciasto

Gwiazdą weselnego menu jest zawsze tort. Gwiazdy wydają na swoje dziesiątki tysięcy, wiedząc, że tort skończy się na specjalny program telewizyjny lub okładkę magazynu. Twój tort może być równie piękny, ale za dużo niższą cenę. Tutaj dowiesz się, jak wybrać idealne wyroby cukiernicze bez zmarznięcia ceną.

•  Nie zamawiaj tortu przez salon ślubny. Niektórzy oferują takie usługi w swoich pakietach ślubnych, ale możesz zapłacić pięćset dolarów za prosty trzypoziomowy tort.
•  Otrzymasz lepszą cenę, jeśli zamówisz ciasto u piekarza, a nie w firmie cateringowej. Tylko zakupy porównawcze mogą oczywiście powiedzieć na pewno, jakie są szczegóły, ale jest to ogólna recepta.
•  Korzystaj ze zwykłej rodzinnej piekarni. Wiesz, że są godni zaufania, próbowałeś już ich ciast i możesz otrzymać zniżkę za bycie stałym klientem. Pewna panna młoda niedawno otrzymała 50-procentową zniżkę w rodzinnej piekarni.v •  Porównanie sklepów w piekarniach różnej wielkości, w różnych częściach miasta. Ich ceny na pewno będą się różnić, a w większej piekarni nie zawsze dostaniesz lepsze ciasto.
•  Kiedy porównujesz zakupy w piekarniach, w których nigdy wcześniej nie byłeś, zawsze poproś o spróbowanie kawałka ich tortów weselnych. To nie jest tak dziwna prośba, jak się wydaje, i jest to najlepszy sposób, aby mieć pewność, że dostaniesz dobre ciasto za swoje pieniądze.
•  Zapytaj przyjaciółkę, która niedawno wyszła za mąż, gdzie zorganizowała swój ślub i ciasto i kup swoje w tym samym miejscu, jeśli cena jest odpowiednia.
•  Jeśli w najbliższej przyszłości będziesz uczestniczyć w weselu, zapytaj pannę młodą, gdzie zamówiła tort.
•  Czy piekarnia dostarcza ciasto do miejsca odbioru za darmo, czy jest to płatne? Zapytaj przed złożeniem zamówienia.
•  Zamawiając tort weselny, musisz powiedzieć piekarzowi, ilu gości będzie obecnych na twoim weselu. Odejmij dziesięć od całkowitej sumy, ponieważ nie wszyscy jedzą ciasto na przyjęciu. Są tacy, którzy rezygnują z caka, bo są na diecie, na specjalne zalecenie lekarskie, żeby nie jeść słodyczy, albo zbyt zajęci tańcem, żeby usiąść na kawałek ciasta. Mniejsza liczba oznacza, że zapłacisz o wiele mniej za ciasto z piekarni. Tylko nie schodź zbyt nisko - nie chciałabyś, żeby goście zostali bez kawałka.
•  W niektórych piekarniach warstwy ciasta ułożone w stos są tańsze niż warstwy tortu weselnego, które są ustawione w warstwach, oddzielonych ozdobnymi kolumnami lub figurkami łabędzi. Zapytaj swojego piekarza o różnicę w cenie ciasta z warstwami ułożonymi w stos zamiast podpartych.
•  Poproś o kopię zamówienia na tort, sprawdzając dwa razy, czy piekarz odnotował odpowiedni rozmiar, nadzienie, lukier, dekoracje, datę ślubu, miejsce przyjęcia i numer telefonu, aby się z tobą skontaktować. Zgubiony lub niewłaściwy tort to jeden z najczęstszych błędów weselnych, a także strata pieniędzy.
•  Zadzwoń, aby potwierdzić dostawę i zamówienie tortu raz lub dwa razy w miesiącach planowania, a następnie ponownie na kilka dni przed ślubem.
•  Upewnij się, że wybierasz nadzienia i lukier, które sprawdzą się w każdych warunkach pogodowych. Upalny letni dzień może spowodować, że ciasto stopi się ze stołu. Zdarzyło się. Lukier maślany zwykle trzyma się lepiej niż lukier z bitej śmietany. Trzymaj ciasto w cieniu i jak najchłodniej w ciepłe dni.
•  Zapytaj o cennik nadzień i smaków do ciast. Teraz nie jest to tylko białe ciasto z nadzieniem truskawkowym, ponieważ większość piekarni oferuje takie wyśmienite opcje, jak nadzienie kremowe cannoli, nadzienie czekoladowe z musem espresso, nadzienie morelowe i wiele innych. Jeśli chcesz wyjątkowych opcji na swój tort weselny, spójrz na wydrukowany cennik i zobacz, jakie są wydatki. Jedna para wybrała mniejszy tort weselny, aby goście mogli się posilić bogatym ciastem czekoladowym z kremem cannoli. Zmiana ceny była tego warta, ponieważ ich goście zachwycali się, że to najlepszy tort weselny, jaki kiedykolwiek jedli. Co to za słodka nagroda?
•  Gładki, wyrzeźbiony wygląd zrolowanej fondantu stanowi świetne zdjęcie i zdjęcie na okładkę magazynu ślubnego, ale jest również znacznie droższy niż tradycyjny lukier z lukrem maślanym. Na kilku weselach, na których byłam, narzekano, że chociaż tort był dziełem sztuki, to zewnętrzna warstwa sztywnego fondantu była niejadalna.
•  Nawet w branży cukierniczej czas to pieniądz. Wybierając styl ciasta i dekoracje, pamiętaj, że skomplikowany projekt wylewany lukrem na bokach warstw ciasta może zająć wiele godzin, aby artysta piekarniczy mógł go ukończyć. Słono za to zapłacisz. Tak, to piękny widok, gdy piekarz przedstawia tort, który wygląda, jakby był pokryty cudowną belgijską koronką, ale dużo mniej zapłaciłbyś za tradycyjnie lukrowany tort z akcentami lamówki lub kaskadę świeżych kwiatów. Taka sama podwyżka cen dotyczy marcepanowych minirzeźb akcentujących ciasto. Im więcej artyzmu wymaga, tym więcej czasu zajmuje i tym więcej będzie kosztować
•  Przejrzyj ogłoszenia osoby, która robi i dekoruje torty weselne jako praca dodatkowa. Ogłoszenia dotyczące tej usługi można znaleźć w zwykłych ogłoszeniach drobnych lub dziale dotyczącym ślubów w lokalnej gazecie. Dokładnie zbadaj i porównaj ceny.
•  Zrób sam tort pana młodego.
•  Całkowicie pomiń tort pana młodego, zwłaszcza jeśli masz małe lub nieformalne wesele.

Na Wierzchu Tortu

Możesz kupić jedną z tych tradycyjnych dekoracji na ciasto w piekarni lub możesz położyć coś innego na torcie.

•  Uzupełnij swój tort specjalnym przedmiotem lub prezentem. Kryształowa figurka serca to wspaniały dodatek, ale upewnij się, że piekarz dokładnie wie, ile waży i jaki jest rozmiar, aby cenna rzecz nie spadła z ciasta na podłogę. To samo dotyczy wszystkiego, czym planujesz udekorować ciasto.
•  Udekoruj swój tort kwiatami. Po prostu dobrze je umyj, pozwól im wyschnąć na powietrzu i upewnij się, że nie są trujące. Zapytaj swojego piekarza, które kwiaty zwykle trafiają na ciasta jako dekoracje, a następnie zapytaj kwiaciarnię o bezpieczeństwo tych kwiatów. Oszczędzanie pieniędzy nigdy nie powinno stanowić zagrożenia dla zdrowia.
•  Lub sprawdź, czy możesz wynegocjować górę tortu za darmo w ramach pakietu tortu.

Nóż do ciasta

•  Nie wybieraj spośród oferowanych w salonach ślubnych lub katalogach ślubnych. Bardzo często nie są najlepszym zakupem.
•  Kup prosty zestaw srebrnych foremek do ciasta i udekoruj uchwyt wstążkami lub jedwabnymi kwiatami.
•  Niech młode rodzeństwo lub wyjątkowy przyjaciel podaruje krajalnicę do ciasta dla ciebie w prezencie ślubnym. Możesz nawet otrzymać ładny grawer.
•  Jeśli nie cenisz swojej krajalnicy do tortów weselnych na zawsze, po prostu użyj noża do serwowania w sali przyjęć.
•  Sprawdź, czy Twoja piekarnia oferuje zestaw do krojenia tortu weselnego jako część pakietu tortu weselnego.

Przysługi i pamiątki

Podarowanie gościom czegoś, co będzie przypominać im ten dzień, to piękna tradycja i sposób na podziękowanie za udział w uroczystości. Przy wszystkich dostępnych opcjach przysług znajdziesz wszystko, od przesadnych prezentów, które unoszą brwi, po zawstydzająco tanie przedmioty, które od razu trafiają do kosza. Unikaj błędów, wybierając odpowiednie przysługi po odpowiednich cenach przysługi

•  Zwykłe migdały w cukrze zawinięte w tiul i wstążki mogą okazać się kosztownym przedsięwzięciem. Rozejrzyj się za migdałami na różnych rynkach - nie w specjalistycznych sklepach z sukniami ślubnymi - i szukaj wyprzedaży tiulu i wstążki.
•  Domowe cukierki czekoladowe zapakowane w małe pudełeczka są ekonomicznym wyborem i można do nich dołączyć symbolikę słodyczy małżeństwa. Nierzadko panny młode wyświadczają te przysługi za mniej niż dwadzieścia pięć dolarów za wszystkie pudełka, których będą potrzebować.
•  Zamiast kupować saszetki w sklepie, stwórz własne. Po prostu kup potpourri luzem w sklepie dyskontowym - lub stwórz własną obserwację
wskazówki w książce o majsterkowaniu - i zszyj je w małe paczki lub zawiń w wiązki z kwadratami tiulu. Zawsze możesz poprosić utalentowanego przyjaciela o pomoc w tej pracy.
•  Butelki wina ze spersonalizowanymi etykietami już się skończyły - co jest dobre, ponieważ są drogie. To, co jest teraz, to znacznie tańsze paczki lub zdobione pudełka czekoladek. Możesz pomyśleć, że Godiva jest automatycznie poza twoim budżetem, ale pomyśl jeszcze raz. Małe balotynki z dwiema czekoladowymi truflami są dostępne w niektórych lokalizacjach za mniej niż dziesięć dolarów za pudełko, a nic nie mówi klasy tak, jak owinięte złotem pudełko Godiva. To Tiffany wśród czekoladek, a Twoi goście będą cieszyć się wybornymi słodyczami o wiele bardziej niż małą butelką taniego wina.
•  Wiele dzisiejszych narzeczonych wręcza swoim gościom małe srebrne ramki jako przysługę. Porównywarka w domach towarowych; aby uzyskać zniżkę hurtową, skontaktuj się z kierownikiem lokalnego sklepu z wyrobami rzemieślniczymi.
•  Tematyczne upominki ślubne można łatwo wykonać przy użyciu materiałów dostępnych w lokalnym sklepie z wyrobami rzemieślniczymi. Pewna panna młoda, której ślub odbywa się na plaży (oczywiście odbywa się na plaży), podarowała swoim gościom małą szklaną miseczkę (po dziewięćdziesiąt dziewięć centów za sztukę) wypełnioną calem lub dwoma piaskiem (cztery dolary za dużą torbę) i kilkoma muszle i suszone rozgwiazdy (do dziewięćdziesięciu dziewięciu centów za sztukę). Tak więc każda przysługa z motywem plażowym kosztowała mniej niż pięć dolarów, a były piękne.
•  Świece to piękny pomysł na upominek weselny, w zależności od formalności ślubu. Sprawdź sklepy z pamiątkami i sklepy z artykułami na przyjęcia, aby znaleźć ich wybór ładnych świec zapachowych i poproś o zniżkę hurtową, jeśli zamówisz więcej niż trzydzieści. Uwaga: jeśli zamierzasz złożyć duże zamówienie, wykonaj to zadanie kilka miesięcy wcześniej. Menedżerowie będą musieli złożyć specjalne zamówienie, zwłaszcza jeśli wybrane przez Ciebie świece są wykonane ręcznie przez lokalnego artystę.

Zakwaterowanie na noc poślubną

Na pewno będziecie chcieli spędzić pierwszą wspólną noc w niezapomnianym otoczeniu. Skorzystaj z tego rozdziału, aby zaplanować tańsze zakwaterowanie na noc poślubną.
•  Zdobądź zwykły, stary, zwykły pokój. Czy naprawdę musisz płacić trzy razy więcej za różowe ściany, ładne dzieła sztuki, malowniczy widok i łóżko w kształcie serca? Prawdopodobnie będziesz wyczerpany po emocjach dnia, a wszystkie udogodnienia i dodatki mogą zostać utracone. Poza tym to pierwsza noc twojego miesiąca miodowego. I tak nie będziesz patrzeć na widok ani podziwiać dzieła sztuki.
•  Sprawdź, czy możesz otrzymać pokój na pierwszą noc za darmo w ramach zniżki grupowej w hotelu, w którym przebywa Twoja odwiedzająca rodzina i przyjaciele. Pewna panna młoda wynegocjowała darmowy weekendowy pobyt w hotelu, oszczędzając dwieście pięćdziesiąt dolarów. Po prostu nie mów swoim gościom, w którym pokoju się znajdujesz, bo zadzwonienie do Ciebie lub zrobienie Ci niespodzianki może uznać za zabawne.
•  Jeśli masz własne miejsce, dlaczego nie spędzić tam pierwszej nocy? W końcu to nic nie kosztuje, a pierwsza wspólna noc może sprawić, że znajome otoczenie stanie się nowe i ekscytujące.
•  Być może przyjaciele lub krewni pozwolą ci skorzystać z ich domku gościnnego. Może to być ich prezent ślubny dla Ciebie.
•  Jeśli następnego ranka będziesz musiał złapać samolot na odległym lotnisku, możesz spędzić noc w pobliskim hotelu. Hotele z dostępem do lotniska są często zawyżone ze względu na popyt, więc na pewno będziesz chciała dostać tam pokój bez zbędnych dodatków. Apartament dla nowożeńców będzie zbyt kosztowny.
•  Jeśli jednak po prostu nie chcesz mieć tego w żaden inny sposób - jeśli musisz mieć apartament dla nowożeńców - porównaj zakupy w mieście. Możesz przynajmniej znaleźć najniższą dostępną cenę.
•  Pierwsza noc spędzona w luksusowym hotelu to doskonały pomysł na prezent dla rodziców. Być może chcieli zapłacić za twój miesiąc miodowy, ale będą zadowoleni, że znalazłeś dla nich ten równie wyjątkowy gest, który nie zaszkodzi ich oszczędnościom. Przedyskutuj ten pomysł z nimi lub z jakimkolwiek innym krewnym lub przyjacielem, dla którego może to być odpowiedni prezent - na przykład z osobami, które cię przedstawiły.

Planowanie miesiąca miodowego

To ostateczna ucieczka. Miesiąc miodowy to niezapomniane wakacje, więc czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak uzyskać atrakcyjne ceny, wybrać najlepszy pakiet dla nowożeńców w ramach swojego budżetu i uniknąć dodatkowych wydatków podczas podróży.

Gdzie zacząć

•  Zanim zaczniesz przeglądać dział podróży w gazecie lub recenzje wakacji w magazynach ślubnych, ustal budżet na miesiąc miodowy. Dobrą zasadą jest zaplanowanie wydania określonej kwoty pieniędzy, którą już masz do dyspozycji. Nie planuj wakacji za sześć tysięcy dolarów, mając nadzieję, że dostaniesz co najmniej tyle pieniędzy na prezent ślubny, aby pokryć koszty. Jeśli źle oszacowałeś, rozpoczniesz życie małżeńskie w długach. Zaplanuj więc średni budżet (niezbyt tani, bo poczujesz się, jakbyś się oszukała).
•  Zacznij od przeszukania internetowych stron podróżniczych, czasopism podróżniczych i broszur, aby dowiedzieć się, gdzie oboje chcielibyście spędzić miesiąc miodowy. Zrób listę życzeń, która pozwoli ci porównać zalety i wady każdego miejsca docelowego.
•  Zrób listę tego, czego nie chcesz. Możesz nie chcieć wakacji na nartach lub jednej z tych wycieczek na wyspę, gdzie nie ma nic do roboty przez cały dzień, tylko leżeć na plaży. Możesz być nadwrażliwy na słońce i dlatego nie chcesz jechać do tropików lub możesz nie chcieć podróżować za granicę. Zanim zaczniesz szukać miejsca na miesiąc miodowy, ważne jest, abyś miał pewne wytyczne. Tysiące pomysłów, które napotkasz, będzie o wiele łatwiejsze do zawężenia.
•  Skontaktuj się z przyjaciółmi i krewnymi, którzy często podróżują lub właśnie wrócili z miesiąca miodowego. Gdzie oni poszli? Czy poleciliby to samo miejsce?
•  Nie daj się nabrać na oszustwa związane z podróżowaniem. Jeśli otrzymasz pocztówkę z informacją, że wygrałeś rejs, ale wystarczy, że wyślesz dziesięć dolarów i numer karty kredytowej w celu weryfikacji tożsamości, nie rób tego. Nic nie wygrałeś. To sztuczka, a władze rozprawiają się z oszustami, którzy utrwalają tego rodzaju oszustwa. Nie wierz więc pocztówkom ani masowym wysyłkom, które brzmią zbyt dobrze, aby mogły być prawdziwe. One są.
Biuro podróży

•  Skorzystaj z biura podróży. Usługa jest w większości przypadków bezpłatna, a o ofertach specjalnych i tańszych pakietach łatwiej dowiesz się od profesjonalisty, któremu płaci się za wiedzę o tych rzeczach.
•  Skorzystaj ze swojego stałego biura podróży, w którym rezerwowałeś wycieczki od lat. Możesz być pewien jego niezawodności.
•  Poproś przyjaciół i krewnych, aby polecili ich biuro podróży do pracy. Ponownie będziesz mieć dowody na rzetelność i terminowość tej osoby.
•  Szukając swojego biura podróży, zastanów się, czy chcesz osobistej obsługi mniejszej agencji, czy też szerokiej ekspozycji i wiedzy większej agencji. Oba mają swoje plusy i minusy, więc rozważ je dokładnie, zanim wybierzesz.
•  Upewnij się, że wybrane biuro podróży jest członkiem American Society of Travel Agents. Poproś o poświadczenia lub sprawdź, czy afiliacja agenta jest wymieniona na jego wizytówce. Sprawdź w Better Business Bureau, czy jakiekolwiek zarzuty lub skargi zostały skierowane przeciwko Twojemu agentowi lub agencji.
•  Czy twoje biuro podróży wydaje się być zainteresowane twoimi życzeniami, czy może po prostu wpisuje kody do komputera z nastawieniem "nie mogę czekać na lunch"? Czy wygląda na znającą się na rzeczy? Czy wie, gdzie znaleźć takie informacje, jak klimat danego miejsca, zasady dotyczące ubioru i przepisy celne? Czy opowiada o swoich podróżach? Często twoje osobiste odczucia na temat biura podróży mogą dać ci wskazówkę, czy powinnaś powierzyć mu te ważne ustalenia.
•  Przejdź przez biuro podróży swojej firmy. Możesz otrzymać przerwę, jeśli usługa jest dla Ciebie dostępna.
•  Możesz wykonać całą pracę samodzielnie, korzystając ze stron internetowych i bezpłatnych numerów, aby uzyskać informacje. Jednak zajmuje to dużo czasu, a niektóre sposoby zbierania cen i czasu mogą Cię kosztować.

Wybór miejsca docelowego

•  Sprawdź w biurach turystycznych listy hoteli, wydarzeń i obiektów. Możesz znaleźć jeden z tych ukrytych klejnotów, za którymi tęskni większość turystów. Pewna panna młoda wykorzystała te informacje, aby znaleźć specjalne stawki, godziny wolne i niesamowite wyprzedaże, dzięki czemu zaoszczędziła sto pięćdziesiąt dolarów.
•  Sprawdź książki podróżnicze swojej biblioteki. Opublikowano całe tomy tanich przewodników turystycznych, które są bezpłatne. Tytuły takie jak Bermudy za 10 dolarów dziennie mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy i dać ci wskazówki dotyczące wielu bezpłatnych atrakcji.
•  Zaplanuj swój miesiąc miodowy w miejscu, które będzie poza sezonem. Stawki będą niższe, dostępne będą specjalne pakiety, a wszędzie znajdziesz mniej tłumów i większe okazje. Możesz dowiedzieć się o każdym z potencjalnych miesięcy poza sezonem w ich broszurach turystycznych, na stronach internetowych lub za pośrednictwem biura podróży.
•  Mówiąc o sezonie, spójrz na typową pogodę w regionie, który odwiedzisz podczas miesiąca miodowego. Czy wtedy będzie sezon huraganów? Czas tornada? Zła pogoda może zająć trochę czasu z wakacji, albo przez zatrzymanie cię w pomieszczeniu przez osiem dni z wichurą i deszczem, albo przez utratę kilku dni wakacji, ponieważ zła pogoda odwołała lub opóźniła twój lot. Ponownie sprawdź w broszurach turystycznych lub u swojego agenta
•  Zwróć uwagę na reklamy turystyczne. Wojny cenowe i sezonowe promocje mogą ujawnić wspaniałe rabaty. Po prostu zwróć uwagę na drobny druk, zanim zadzwonisz pod ten bezpłatny numer.
•  Spójrz na międzynarodową scenę polityczną. Czy w Twoim wymarzonym miejscu trwają obecnie niepokoje społeczne, które mogą przerodzić się w bitwy na pełną skalę? Czas spędzony z pięcioma setkami osób w schronie przeciwbombowym i kule świszczące nad głowami mogą poważnie utrudnić podróż. Sprawdź z wyprzedzeniem, pytając biuro podróży i sprawdzając międzynarodowe czasopisma podróżnicze, które mają kolumnę ze strefami niebezpiecznymi.
•  Wypróbuj miejsce inne niż miesiąc miodowy. Hotele i ośrodki wypoczynkowe przeznaczone specjalnie dla nowożeńców są często znacznie droższe niż niewyspecjalizowane alternatywy. Możecie być jedynymi nowożeńcami w basenie, ale tego nie zauważycie.
•  Nie podróżuj tak daleko. Im dalej pojedziesz, tym więcej zapłacisz. Odwiedź miejsce bliżej domu … jak pobliska wyspa lub miejscowość wypoczynkowa w twoim stanie.
•  Podróż zagraniczna jest oczywiście dużo droższa niż krajowa. Pomijając loty na odległość, będziesz musiał poradzić sobie z wyższymi cenami w mieście turystycznym i wahaniami wartości dolara amerykańskiego w obcej walucie.

Czy te pakiety dla nowożeńców są tego warte?

•  Hotelowy pakiet raju dla nowożeńców może okazać się mniej atrakcyjny, niż się wydaje. W końcu, czy naprawdę będziesz potrzebować wszystkiego, co jest w pakiecie? Chcesz jeść trzy posiłki dziennie w hotelowej restauracji? Będziesz codziennie grał w golfa? Nurkowanie trzy razy w tygodniu? I czy naprawdę chcesz spędzić czas na wycieczce piętrowym autobusem z przystankami na pracujących farmach? Przyjrzyj się uważnie każdemu elementowi pakietu, zakreśl te, które na pewno będą potrzebne, a następnie wyceń tylko te elementy osobno. Być może będziesz musiał bawić się w matematyka, ale możesz uzyskać lepszą cenę, jeśli opłacasz rachunek tylko za swój pokój i tylko posiłki i dodatki, o których wiesz, że ci się spodobają.
•  Z drugiej strony pakiet all inclusive może być świetną okazją, jeśli Twój ośrodek lub rejs ma wiele do zaoferowania. Niektóre kurorty mają kilka restauracji o różnym stopniu formalności, a także szeroką gamę zajęć. Jedna para zgłosiła, że ich ostatnia karta przy kasie była astronomiczna. Nie wiedzieli, że każdy drink wypity w barze przy basenie kosztował ich dwanaście dolarów! I dobrze dali napiwki! Zbadaj ofertę swojego ośrodka, oszacuj, jak często planujesz wyjeżdżać z ośrodka i dowiedz się, jakie mogą być realistyczne opłaty w ośrodku. Pewna bardzo zaradna para zadzwoniła do hotelu i poprosiła o przesłanie faksem kopii hotelowego menu i cenników barów. Byli wtedy w stanie dowiedzieć się, jakie będą średnie koszty, aby nie musieli ograniczać budżetu podczas miesiąca miodowego. Jedno spojrzenie na metki z cenami każdego posiłku i napoju i podskoczyli do ceny all-inclusive.
•  Rozważając pakiety, pamiętaj, aby dodać do cen: opłaty lotniskowe przylotowe i odlotowe, opłatę pokojową, opłatę za energię elektryczną (jeśli dotyczy), opłaty za bagaż, opłaty za udogodnienia, opłaty za wstęp do klubu nocnego i lokalnych atrakcji, napiwki, opłaty za usługi na czeki podróżne, wynajem środków transportu oraz jedzenie i napoje, które otrzymasz poza posiłkami zawartymi w pakiecie.
•  Porównuj pakiety resortów, pamiętając o szukaniu ukrytych podatków i opłat drobnym drukiem.v •  Zbadaj szczegóły anulowania. Czy każdy z depozytu jest nie refundowanye?

Rezerwacja pokoju

Z pewnością wydasz tutaj dobrą sumę pieniędzy. W rzeczywistości być może oszczędzałeś pieniądze podczas planowania ślubu, aby ty i twój mąż lub pan młody mogli mieć najlepsze zakwaterowanie na miesiąc miodowy. Ale nadal dobrze by było, gdybyś kupował jak najlepiej za swoje pieniądze. Obejmuje to ochronę inwestycji poprzez dobre prowadzenie dokumentacji i dobrą organizację.

•  Duże, fantazyjne hotele o nazwach znanych na całym świecie z pewnością będą droższe niż nieco mniej efektowne. Wypróbuj hotel trzygwiazdkowy zamiast czterogwiazdkowego. Prawie nie zauważysz różnicy.
•  Badając większe, bardziej luksusowe hotele w dużych miastach, sprawdź, czy ich stawki weekendowe są lepsze niż stawki w dni powszednie. Większość dużych hoteli, które obsługują klientów biznesowych w dni powszednie, oferuje zniżki od piątku do niedzieli i warto się im przyjrzeć.
•  Czy naprawdę potrzebujesz apartamentu dla nowożeńców? Zwykle największe, najbardziej luksusowe pokoje z kominkami i osobistymi basenami są drogie, więc rozważ oszczędność mniejszego pokoju typu deluxe z niezbędnymi udogodnieniami. Nawet widok jest do uzgodnienia. Oczywiście nie oznacza to, że powinnaś zarezerwować najbardziej obskurny pokój, jaki mają. Spodziewałbyś się ogromnego rozczarowania, gdyby pokój nie pasował do Twoich fantazji o idealnym miesiącu miodowym. Po prostu odetnij krzykliwe dodatki. Nadal będziesz w romantycznym otoczeniu.

Lot poślubny

•  Sprawdź wszystkie główne linie lotnicze i porównywarkę
•  Sprawdź różnice cenowe między lotem w weekend a lotem w dzień powszedni. Bilet za trzysta dolarów mniej może sprawić, że warto poświęcić czas na poniedziałkowy lot.
•  Lot poza godzinami szczytu. Na przykład zniżkowy lot o północy byłby dla Ciebie idealny, jeśli chcesz mieć przewagę w podróży poślubnej zaraz po przyjęciu. Dzięki tej opcji pewna panna młoda zaoszczędziła osiemdziesiąt dolarów na biletach lotniczych.
•  Pamiętaj o ograniczeniach, gdy pytasz o niskie ceny. Konkretna okazja może wymagać noclegu w niedzielę lub uiszczenia bezzwrotnej opłaty na sześć miesięcy przed podróżą poślubną.
Jeśli możesz spełnić wymagania, nie ma problemu. Jeśli nie, możesz stanąć w obliczu zmarnowanej sumy pieniędzy.
•  Innym czynnikiem wpływającym na ceny linii lotniczych jest sezon, w którym będziesz latać, więc wybierając datę ślubu i miesiąc miodowy, miej na uwadze koszty biletów. Wesele w weekend bożonarodzeniowy może początkowo wydawać się wspaniałym pomysłem, ale nie będzie tak wspaniałe, gdy zapłacisz trzykrotność normalnego kosztu biletu i zmierzysz się z wakacyjnymi tłumami. Inne sezony świąteczne, na które należy zwrócić uwagę: Święto Dziękczynienia, Nowy Rok, Wielkanoc, przerwa wiosenna i zasadniczo większość lata. Po prostu zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby uniknąć długiego czasu podróży, jeśli możesz.
•  Sprawdź, czy nie byłoby lepiej, gdybyś leciał bez przesiadek. Loty bezpośrednie zatrzymują się w niektórych miastach na trasie do miejsca docelowego, a opóźnienia mogą zająć Twój cenny czas, zwłaszcza jeśli wybierasz się na krótszy miesiąc miodowy. Zapytaj swojego biura podróży, czy loty bez przesiadek są droższe lub tańsze niż inne dostępne rodzaje lotów.
•  Z drugiej strony dla niektórych nowożeńców loty z sześciogodzinnymi przerwami są bardziej okazją niż bólem karku. W końcu, jeśli Twój lot ze zniżką ma długą przerwę między przesiadkami, właśnie dotarłeś do odległego dużego miasta, w którym możesz mieć wystarczająco dużo czasu na zwiedzanie za cenę taksówki. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na odprawę przed następnym lotem i wróć na lotnisko na czas, aby zdążyć na ten lot. Margie i Matt spędzili czas w Bostonie, oglądając zabytki i popijając zupę z małży nad brzegiem morza.
•  Możesz myśleć, że otrzymujesz najlepszą możliwą ofertę, gdy pytasz o bilety w klasie ekonomicznej, ale gdzie indziej mogą być lepsze oferty. W tym miejscu Twoje biuro podróży jest nieocenione. Zawsze pytaj o najniższą dostępną taryfę, zamiast zakładać, że tak zwane bilety ekonomiczne to najlepszy zakup.
•  Bilety pierwszej klasy często kosztują kilka razy więcej niż bilet biznesowy lub autokarowy. Po co? Trochę więcej miejsca na nogi? Ośmiodaniowy posiłek? Zaoszczędź różnicę w wydatkach - dotrzesz do celu w tym samym czasie, co ludzie na skórzanych siedzeniach.
•  Podróżowanie w trybie gotowości może wydawać się okazją, ale może być bardziej kłopotliwe niż warte. Czy naprawdę chcesz rozpocząć swój miesiąc miodowy, czekając dwanaście godzin na lotnisku na odwołanie, więc jest dla ciebie miejsce na pokładzie?
•  Wiele narzeczonych zgłosiło, że latało za darmo, oszczędzając mile zdobyte podczas podróży służbowych lub jako korzyści z korzystania z niektórych kont kredytowych. Jeśli masz taką możliwość, umów się ze swoim narzeczonym, aby zaoszczędzić te punkty z podróży służbowych i turystycznych między teraz a ślubem.
•  Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić warunki internetowych dyskontów turystycznych. Tak, niektóre witryny oferują świetne stawki, ale być może będziesz musiał dokonać rezerwacji w ostatniej chwili, możesz zostać zablokowany w wyższej taryfie, jeśli zarezerwujesz sugerowane dziewięć miesięcy wcześniej, i mogą istnieć ukryte opłaty. Wiele narzeczonych zgłosiło, że zaoszczędziło setki funtów dzięki internetowym zniżkom turystycznym i agentom sprzedaży biletów, ale ostrzega innych, aby sprawdzili wszystkie szczegóły i upewnili się, że wszystko pasuje.
•  Zajrzyj do lotów czarterowych. Specjalne rozwiązania mogą przynieść Ci duże oszczędności. Sprawdź, co o tych lotach wie Twoje biuro podróży.
•  Nie wybieraj ultraspecjalnych ofert bez ich dokładnego sprawdzenia. Przeczytaj wszystko drobnym drukiem, zasięgnij porady biura podróży, a następnie postępuj tylko z gwarancją zwrotu pieniędzy.
•  Sprawdź gwarancje anulowania wszystkich lotów, które rozważasz. Renomowana linia lotnicza pozwoli Ci przynajmniej na częściowy zwrot pieniędzy w nagłych przypadkach lub w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Możesz rozważyć ubezpieczenie od rezygnacji. Może Cię to kosztować kilka dodatkowych dolarów, ale Twoje zwroty w przypadku zmiany planów nagrodzi Cię.
•  Uzyskaj pisemną kopię planu podróży, w tym wszystkie numery lotów i numery potwierdzeń linii lotniczych. W tym dowodzie rezerwacji zapisz nazwę swojego biura podróży oraz datę i godzinę zorganizowania podróży … tylko dla pewności.
•  Zdobądź najlepszą możliwą ofertę. Sprawdź, czy Twoja legitymacja studencka lub wojskowa lub karta AAA może zapewnić Ci zniżkę na podróż.
•  Zapytaj swojego biura podróży o ceny promocyjne. Oni również mogą mieć pewne ograniczenia w podróżowaniu, takie jak czas lotu i brak mil dla osób często podróżujących, ale mogą zabrać Cię na miesiąc miodowy za rozsądną cenę.
•  Zapytaj swojego biura podróży również o programy ubezpieczenia taryf. W ten sposób, jeśli pojawi się lepsza cena za bilety zakupione po poprzedniej cenie, możesz otrzymać bilety w niższej cenie.
•  Potwierdź swój lot dwadzieścia cztery do czterdziestu ośmiu godzin wcześniej. Potwierdzenia wyjazdu zagranicznego należy dokonać z dwu- lub trzydniowym wyprzedzeniem.
•  Podczas odprawy na lotnisku sprawdź, czy możesz zorganizować podwyższenie klasy. W niektórych liniach lotniczych możesz zmienić przydział miejsca za jedyne trzydzieści lub czterdzieści dolarów. Tylko pamiętaj, aby przybyć na lotnisko wcześniej i być przygotowanym na wstrzymanie Twojej prośby. Oznacza to, że dowiesz się, czy otrzymałeś aktualizację mniej więcej w tym samym czasie, gdy wsiadasz do samolotu.

Pociągi i inne środki transportu

•  Porównaj ceny podróży pociągiem z cenami biletów lotniczych. Możesz znaleźć okazję w ofercie specjalnej i podziwiać wspaniały widok na malowniczą przejażdżkę przełajową.
•  Poszukaj ofert podróży pociągiem w ogłoszeniach.
•  Specjalne bilety kolejowe i autobusowe zapewniają nieograniczoną liczbę podróży. Jeśli oboje jesteście poszukiwaczami przygód i nie macie nic przeciwko miesiącowi miodowemu w podróży, otrzymacie przepustkę na aktywny i malowniczy miesiąc miodowy bez ogromnych opłat hotelowych - tylko we dwoje w drodze.
•  Jeśli miejsce, w którym spędzisz miesiąc miodowy, jest blisko, jedź samochodem. Najpierw upewnij się, że wszystko działa, i zaplanuj najbardziej bezpośrednią i ekonomiczną trasę. Ponownie, jest to malowniczy i pełen przygód wybór. Mandy skorzystała z usług lokalnego AAA i poprosiła ich o wyznaczenie najlepszej trasy dla niej i jej nowego męża do Kolorado. Dzięki temu nowemu planowi zaoszczędzili sto dolarów na benzynie i zakwaterowaniu.

Rejsy

•  Odwiedź swoje biuro podróży, aby zebrać jak najwięcej literatury na temat różnych linii wycieczkowych. Pamiętaj, jaki rodzaj rejsu chcesz. Aktywny na e? Relaksujący? Jeden z wieloma przystankami na różnych wyspach na zwiedzanie i zakupy pamiątek? Jeśli masz na myśli rodzaj rejsu, znacznie łatwiej będzie Ci dopasować swoje preferencje do dostępnych wycieczek wycieczkowych.
Aby uzyskać dalsze porównania, przejdź do trybu online i odwiedź Personalogic na stronie www.personalogic.com, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat różnych miejsc docelowych. Dogłębne przeglądy oferty każdej linii wycieczkowej zawierają cenniki dotyczące klasy pokoju, ocen, ubioru, stylu kuchni, dopłat, napiwków, udogodnień, takich jak baseny i sauny, oraz rodzaju klientów - par, rodzin, singli lub seniorzy. Tak, te recenzje są subiektywne, ale informacje są dostępne dla porównania zakupów.
•  Poproś rodzinę i przyjaciół, którzy często pływają w rejsach, aby polecili swoje ulubione statki i wycieczki.
•  Lokalizacja kabiny może mieć wpływ na cenę biletów. Kabiny na górnym pokładzie, na zewnątrz i na środku łodzi są droższe niż ich przeciwieństwa, a większość turystów wycieczkowych twierdzi, że pokój na linii wodnej zapewnia znacznie stabilniejszą jazdę. Przyjrzyj się rozmieszczeniu pokoi na kolorowych mapach łodzi, które znajdziesz w większości broszur dotyczących rejsów wycieczkowych, i zwróć szczególną uwagę na powierzchnię pokoi, które rozważasz.
Niezwykłe miejsca na miesiąc miodowy

•  Dla całego romansu i cichego odosobnienia i żadnego z nich bez drogich dodatków branży miesiąca miodowego. Sprawdź swoją bibliotekę, aby znaleźć bezpłatny przewodnik po najlepszych lub surfuj po Internecie w poszukiwaniu świetnych pomysłów i wskazówek.
•  Camping to romantyczny sposób na spędzenie miesiąca miodowego … samotni razem w środku natury z księżycem i gwiazdami w górze. To może nie być tydzień w czterogwiazdkowym hotelu, ale nadal są to wspaniałe wakacje za mniejsze obciążenie budżetu. Wskazówka: upewnij się, że nie planujesz tej wyprawy na kemping podczas pory deszczowej w twoim regionie. Utknięcie w namiocie przez cały tydzień może brzmieć romantycznie, ale i tak trzeba liczyć się z zimnem, błotem i komarami po deszczu … .
•  Spróbuj spływu kajakowego lub żeglarskiego miesiąca miodowego. Wszystko, co musisz zrobić, to wyruszyć z własnym lub pożyczonym sprzętem z mapą i mnóstwem instrukcji, a będziesz gotowy na szaloną i niezapomnianą przejażdżkę.
•  Wypróbuj ocean, jeziora, góry i pobliskie miasta. Niektóre z najlepiej strzeżonych tajemnic są ukryte znacznie bliżej domu, niż myślisz.

Twoje przygotowania do miesiąca miodowego

•  Złóż wniosek o paszport z dużym wyprzedzeniem. Nie zostawiaj pracy na ostatnią chwilę - paszporty trwają kilka tygodni, jeśli nie miesięcy. Nie bądź jedną z tych niezorganizowanych narzeczonych, które nie dostają paszportu na czas na europejski miesiąc miodowy, a potem muszą odwołać podróż bez zwrotu pieniędzy. Jakie to bolesne.
•  Przygotuj swój bagaż do podróży, upewniając się, że na etykietach bagażowych widnieje Twoje imię i nazwisko oraz adres. Zapakuj do walizki kartkę papieru z imieniem i nazwiskiem oraz miejscem podróży poślubnej na wypadek, gdyby zostali źle skierowani.
•  Nie przepakuj. Zbyt ciężka walizka może Cię dodatkowo kosztować. Większość linii lotniczych ma ograniczenia wagowe, a ich dodatkowe opłaty nie są niewielkie.
•  Postaraj się spakować wszystko, czego potrzebujesz na miesiąc miodowy. Konieczność zakupu balsamu lub pasty do zębów w hotelowym sklepie z pamiątkami może kosztować dużo pieniędzy. Produkty tam przechowywane są przecenione, zwłaszcza film do aparatu. Więc pakuj się dobrze.
•  Skonfiguruj opiekunkę do pilnowania domu i dobytku oraz karmienia zwierząt domowych podczas Twojej nieobecności. Daj opiekunowi listę ważnych numerów telefonów i instrukcji (takich jak dzień wywozu śmieci i wskazówki dojazdu do lokalnych sklepów) i zostaw jasne zasady dotyczące przyjęć, gości i dostępu do jedzenia. Osoba niezamieszkała może po prostu przyjąć Twoją pocztę i gazety, nakarmić i wyprowadzić psa oraz zaparkować samochód na podjeździe, aby sprawiać wrażenie, że ktoś jest w domu. Gdy odwiedzający dozorca jest nieobecny, kontynuuj iluzję z czasowymi światłami i czasowym stereo. Automatyczne światła z czujnikiem ruchu, które włączają się po wykryciu ruchu przez drzwi lub okna, to kolejny środek odstraszający przed włamaniem.

Zaoszczędź pieniądze na miesiąc miodowy

•  Zjedz kilka nieformalnych posiłków podczas miesiąca miodowego. Jeśli zjesz każdy posiłek w hotelowej przebieralni, zapłacisz znacznie więcej, niż gdybyś kilka razy złapał kanapkę i frytki w barze przy basenie na lunch. Poza tym nie będziesz musiał tracić ani chwili na słońcu, wchodząc, biorąc prysznic i przebierając się do posiłku.
•  Nie pij za dużo alkoholu. Przynajmniej nie przy każdym posiłku i przy każdym wyjściu do baru przy basenie. Jak wiecie, napoje alkoholowe są znacznie droższe niż te bezalkoholowe - zwłaszcza, gdy dodamy do tego już wyższe ceny kurortu. Mrożone daiquiri w karaibskim barze zeszłego lata kosztowało jedną pannę młodą jedenaście dolarów. I podano go w plastikowym kubku! Przygotuj się na wysokie ceny na koncesje na napoje i jedzenie.
•  Room service oznacza dodatkową opłatę za samo podejście kelnera do pokoju. Dlaczego nie wnieść samodzielnie butelki szampana i talerza z owocami na górę lub zakraść się i nie kupić czegoś, co zaskoczy męża, gdy ten przygotuje dla ciebie kąpiel z bąbelkami?
•  Zarezerwuj pokój z lodówką i kuchenką, abyś mógł przygotować prostsze przekąski i napoje. Idź na pobliski targ w mieście i zaopatrz się w napoje gazowane i owoce i trzymaj je w lodówce.
•  Trzymaj się z dala od tych mało zaopatrzonych lodówek, które wydają się oferować ci wszelkiego rodzaju napoje i przekąski pod słońcem. Za każdą z tych pozycji zostanie naliczona dodatkowa opłata.
•  Twoje członkostwo w organizacji zawodowej może prowadzić do zniżek, jeśli o nie poprosisz. Porozmawiaj z organizacją w siedzibie.
•  Jeśli jesteś za granicą, nie wymieniaj pieniędzy na stoiskach ulicznych, na lotniskach i dworcach, czy w atrakcjach turystycznych. Otrzymasz lepsze kursy, a tym samym więcej za dolara, wymieniając pieniądze w renomowanych bankach.
•  Zwróć szczególną uwagę na przepisy celne danego obszaru. Upewnij się, że Twoje pamiątki można legalnie przywieźć do domu i że nie kupiłeś więcej, niż możesz zabrać do domu bez cła. Będziesz musiał zapłacić cło za wszystko powyżej określonej ceny.
•  Zachowaj ostrożność podczas korzystania z karty kredytowej, gdy kupujesz produkty lub usługi za granicą. Możesz skończyć płacić kurs dolara w momencie rozliczenia, a nie w momencie zakupu. Z drugiej strony, jeśli dolar spadł od tego czasu, faktycznie dostajesz ten świetny zakup za znacznie mniej okazji. Firma obsługująca Twoją kartę kredytową może zapewnić Ci pewne zabezpieczenie Twoich zakupów, badając problemy i być może zwracając Ci pieniądze za zgubiony lub skradziony towar.
•  Jednym z najprostszych i najszybszych sposobów wypłaty gotówki za granicą jest skorzystanie z bankomatu. Po prostu postępuj zgodnie z instrukcjami (ogólnie dostępnymi w języku angielskim, a także w języku lokalnym). Większość automatów akceptuje kartę kasową lub główną kartę kredytową (tak jak w Stanach).
•  Korzystaj z czeków podróżnych, które można wymienić na wartość nominalną i nie pobieraj opłaty za usługę.
•  Korzystaj z regularnych zniżek swojego klubu samochodowego.
•  Nie wypożyczaj samochodu na lotnisku. Wypożyczalnie mogą mieć zawyżone ceny.
•  Czy taniej jest wynająć samochód na tydzień niż na cztery dni? Przyjrzyj się strukturze cenowej agencji i wykonaj kreatywne obliczenia.
•  Zarezerwuj samochód z wyprzedzeniem, aby nie musieć wynajmować furgonetki za dodatkową opłatą, ponieważ to wszystko, co mają.
•  Śledź przebieg samochodu. Będziesz chciała się upewnić, że obciążyłeś prawidłową kwotę. Miesiąc miodowy nie uchroni Cię przed oszukaniem. Będziecie musieli się chronić.
•  Zaplanuj całą podróż samochodem na jeden lub dwa dni, aby uzyskać jak najwięcej w krótszym czasie wynajmu. Nie ma sensu wynajmować samochodu na tydzień i używać go tylko przez dwa, trzy dni.
•  Zamiast tego wypożycz rowery lub skutery. Porównaj najlepsze ceny w miejscu, w którym spędzisz miesiąc miodowy, lub poproś hotelowy przewodnik społecznościowy o pomoc w znalezieniu najlepszych cen.
•  Zdobądź bilety autobusowe i kolejowe, dzięki czemu nie będziesz musiał jeździć po mieście drogimi taksówkami. Nie ma lepszego sposobu na wchłonięcie lokalnego smaku. Pewne małżeństwo stwierdziło, że dzięki transportowi kolejowemu zaoszczędziły dziewięćdziesiąt pięć dolarów na taksówkach.
•  Wiele teatrów w dużych miastach sprzedaje bilety na spektakle tego samego dnia po obniżonych cenach. Jeśli jesteś sprytnym klientem, możesz skończyć z najlepszymi miejscami po cenach niższych niż niskie.
•  Poszukaj bezpłatnych wycieczek i atrakcji w swoich przewodnikach. Będą miały tyle samo lokalnego smaku, co te, które pobierają opłatę za wstęp.
•  Kupuj małe, niedrogie pamiątki. Pamiętasz wymagania dotyczące wagi bagażu? Tych też będziesz musiał spotkać w drodze do domu. Lub zabierz do domu darmowe pamiątki: podstawki, serwetki barowe, broszury, muszle, kamienie, a nawet trochę piasku lub wody oceanicznej w małej butelce.

Wyprawka panny młodej

Bawiąc się podczas miesiąca miodowego, równie dobrze możesz wyglądać jak najlepiej. Możesz maksymalnie wykorzystać swoje karty kredytowe, aby kupić nowe wakacyjne stroje i akcesoria, ale to nie jest pokaz mody. Wiele narzeczonych podzieliło się ze mną swoimi sekretami; po obejrzeniu ich zdjęć z miesiąca miodowego nie mogłem się bardziej zgodzić, że podjęli ekonomicznie poprawne decyzje dotyczące ubioru. Ten rozdział pomoże Ci wybrać odpowiednie zakupy na podróż, abyś mógł mieć coś nowego bez wydatku, który będziesz spłacać w nieskończoność.

•  Nie musisz kupować całej nowej garderoby. Być może tak było w dawnych czasach, ale teraz mądrzej jest po prostu kupić kilka specjalnych nowych elementów i wypełnić luki ulubionymi wakacyjnymi ubraniami i butami.
•  Kupuj ubrania, których możesz ponownie użyć. Jednorazowe stroje nie są warte ceny biletu.
•  Trzymaj się z dala od znanych i drogich sklepów odzieżowych. Po co kupować jedną rzecz za dwieście dolarów, skoro można kupić pięć nowych rzeczy za tę samą cenę gdzie indziej?
•  Nie kupuj w butikach ślubnych strojów i bielizny na miesiąc miodowy. Zamiast tego udaj się do zwykłych domów towarowych i butików z bielizną o średniej cenie, aby uzyskać lepszy wybór i lepsze ceny.
•  Kupuj w sklepach dyskontowych i outletach, aby uzyskać niesamowite okazje w Twojej okolicy.
•  Nie przekupuj, używając miesiąca miodowego jako wymówki, by zaszaleć. Oczywiście pokusa będzie, ale działaj z umiarem. Pomyśl, że zaoszczędzone pieniądze są pieniędzmi w funduszu na bilety lotnicze.
•  Jeśli masz buty, które są w dobrym stanie i nadają się na wakacje, używaj ich. Oprócz pieniędzy, które zaoszczędzisz, oszczędzasz także bólu i kłopotów związanych z zakładaniem nowych butów na wycieczkę. Podczas miesiąca miodowego nie ma czasu na pęcherze.
•  Nie kupuj wyprawy przed ślubem. Możesz po prostu dostać całą bieliznę i szlafroki, których kiedykolwiek będziesz potrzebować jako prezenty. Pewna panna młoda pierwotnie przeznaczyła dwieście dolarów na bieliznę dla nowożeńców. Po otrzymaniu pokoju pełnego pluszowych misiów i gorsetów przekierowała te pieniądze na prezenty dla swoich opiekunów. W sumie zaoszczędziła dwieście dolarów.
•  Rozpieszczaj się nową bielizną i bielizną bardziej niż odzieżą wierzchnią. Fundusz wyprawy wydany w całości na body i podwiązki sprawi, że wycieczka będzie ciekawsza niż nowe szorty i kolczyki.

Twój strój na wyjazd

•  Zamiast kupować nowiutką, drogą sukienkę specjalnie na podróż z recepcji na lotnisko (lub z recepcji do hotelu), użyj jednej ze swoich sukienek na miesiąc miodowy.
•  Być może Twoja sukienka wyjazdowa może być prezentem od Twojej mamy lub babci.
•  Lub po prostu wyjdź z przyjęcia w sukni ślubnej, a następnie przebierz się w domu w zwykłe ubrania, aby wygodniej podróżować na lotnisko lub do hotelu. Nie będziesz nawet potrzebować stroju na wyjście.

Zakwaterowanie gościnne

Jeśli masz gości spoza miasta, możesz zdecydować się na opłacenie ich kosztów zakwaterowania. Dowiedz się, jak znaleźć dla nich odpowiednie zakwaterowanie, mając na uwadze swój budżet, a także podaruj im trochę oszczędności, które udało Ci się znaleźć.

•  Porównywarka najtańszych hoteli w mieście, uważając, aby nie rezerwować nurkowania tylko ze względu na niskie ceny. Pokój w zaatakowanym przez karaluchy postoju ciężarówek nie jest sposobem na powitanie ulubieńców. Rozejrzyj się więc, poproś o obejrzenie pokoi i porozmawiaj z osobami, które rzeczywiście przebywają w hotelu.
•  Dobrym pomysłem jest rezerwacja pokoi w hotelu, w którym odbywa się przyjęcie. W ten sposób nikt nie musi wsiadać do samochodu i jechać po imprezie. Możesz nawet otrzymać specjalną zniżkę.
•  Zapytaj o stawki grupowe. Jeśli planujesz zarezerwować określoną liczbę pokoi, z pewnością uda Ci się zrobić sobie przerwę. Jo oszacowała swoje oszczędności na dwadzieścia pięć dolarów za pokój.
•  Zaplanuj, że Twoi goście będą dzielić swoje pokoje, jeśli się na to zgodzą. Poza tym, że jest to dla ciebie oszczędność, dla nich może być zabawą. Bez wątpienia wszyscy będą mieli otwarte drzwi i będą włóczyć się po korytarzach, jakby budynek był akademikiem.
•  Nie pozwól tym gościom przyjeżdżać do miasta zbyt wcześnie. Dwa dni wcześniej to zdecydowanie za mało. Nie chcesz ich zabawiać, gdy masz tak wiele do zrobienia, a niepotrzebne dni zakwaterowania po prostu generują dodatkowe rachunki hotelowe. Wyjaśnij, że wszyscy mają przybyć tylko dzień lub dwa przed ślubem.
•  Jeśli nie ma zbyt wielu ludzi spoza miasta, rozważ umieszczenie ich u siebie, w domach krewnych i w domach życzliwych sąsiadów. Ponownie, oprócz oczywistych oszczędności, fajnie jest zmienić tempo, aby móc spędzić czas z gościem.
•  Umieść niedrogie upominki w pokojach swoich gości. Dobrymi pomysłami są kosze z napojami bezalkoholowymi i przekąskami, mapy i listy ciekawych rzeczy do zobaczenia i zrobienia w okolicy oraz zabawki i gry dla dzieci. Zawsze dołączaj osobistą notatkę, dziękując gościom za przybycie do miasta.

Kolacja próbna

Tutaj wszystko zaczyna się łączyć. Plany są ustalone i czas przejść. Po próbie, gdy wszyscy ustawią się na swoich miejscach i w kolejkach, udacie się na ostatnią imprezę jako zaręczeni ludzie. Próbna kolacja to uroczyste wydarzenie, podczas którego wszyscy dzielą się emocjami, wznoszą toasty i nie mogą się doczekać następnego dnia. Możesz pomóc zaplanować niezapomnianą kolację na każdą kieszeń. Oto kilka pomysłów do rozważenia.

•  Twoją nieformalną próbną kolacją może być przyjęcie z pizzą, grill na podwórku, impreza przy basenie, a nawet wycieczka na plażę.
•  Nadal możesz zjeść kolację na siedząco. Po prostu podawaj go w domu zamiast w eleganckiej restauracji. Wybieraj spośród niedrogich posiłków, które rozciągną się, by nakarmić tłum: makaron, gulasz, potrawy meksykańskie, domowe pizze przygotowane według własnego uznania.
•  Starannie zaplanuj menu. Zaoferuj wybór dwóch lub trzech wstępnie wybranych pozycji menu w rozsądnej cenie, zamiast pozwalać gościom zamawiać z menu wszystko, na co mają ochotę. To trzyma homara z dala od rachunku.
•  Wstępnie wybieraj również wina i napoje, zamiast pozwalać gościom zamawiać drogie drinki i shoty. Jeśli organizujesz nieformalną próbną kolację, dzbany piwa i napojów gazowanych są w porządku oprócz butelek wina w umiarkowanej cenie.
•  Nie ma potrzeby specjalnie przygotowanego tortu na próbnej kolacji. To na jutro. Zamiast tego zaplanuj niedrogi deser dla gości na próbnej kolacji.
•  Zjedz deser i kawę w miłej kawiarni. Termin próbny obiad nie musi oznaczać kolacji.
•  Pomiń profesjonalnego fotografa. Chociaż bez wątpienia będziesz chciała mieć zapis tego spotkania, wystarczy zrobić własne zdjęcia lub zdobyć kopie zdjęć zrobionych przez rodzinę i przyjaciół. Nie trzeba wydawać pięciuset dolarów na profesjonalną sesję zdjęciową obiadu próbnego.

Twoja osobista pielęgnacja urody

Panna młoda zasługuje na królewskie traktowanie w dniu swojego ślubu. Możliwe jest uzyskanie wszystkich potrzebnych rozpieszczania i przygotowania, przy jednoczesnym poszanowaniu budżetu. Dowiedz się, jak niewielkim kosztem stworzyć wspaniały wygląd w dniu ślubu.
•  Nie kupuj nowego makijażu tylko na swój ślub. Lepiej jest używać makijażu, aby uzyskać bardziej naturalny wygląd, do którego jesteś przyzwyczajona. Niektóre mniej oszczędne panny młode donosiły, że wydały sto dwadzieścia pięć dolarów na kosmetyki z linii glamour. Reszta z nas mogłaby znaleźć lepsze zastosowanie dla tych pieniędzy.
•  Jeśli musisz kupić nowy makijaż, nie wybieraj obrzydliwie drogich rodzajów. Porównuj oferty lub sprawdź, czy możesz znaleźć tę samą markę i kolor, którego zwykle używasz.
•  Zbadaj liczniki makijażu w poszukiwaniu bezpłatnych próbek. Tylko jedna z tych małych tubek szminki wystarczy, aby utrzymać róż przez cały dzień ślubu. Po prostu nie próbuj chwytać czternastu z tych małych próbek. Istnieje różnica między dobrym wykorzystaniem próbki a czerpaniem korzyści.
•  Pobierz próbki dla każdej druhny do użycia. Mogą wziąć swoje, gdy idą z tobą na zakupy, a także zaoszczędzili dziesięć do dwudziestu dolarów.
•  Wszystkie druhny i osoby honorowe mogą używać tej samej butelki lakieru do paznokci. Nie ma potrzeby, aby każdy kupował sam.
•  Zrób swój własny makijaż. W końcu wykonasz najbardziej naturalnie wyglądającą pracę na sobie. Profesjonalista może cię przemalować … a potem oczekuj zapłaty za rzeczy, które i tak później zetrzesz. Poza tym niektóre panny młode uważają, że wykonywanie własnego makijażu w dniu ślubu jest relaksujące. Po prostu daj sobie dużo czasu.
•  Nie próbuj robić sobie domowej trwałej ondulacji, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłaś. To nie czas, aby ryzykować ze swoimi włosami tylko po to, by zaoszczędzić kilka dolców. Zamiast tego udaj się do zaufanej kosmetyczki. Twoje włosy są warte swojej ceny.
•  Jeśli zawsze farbowałaś włosy i czujesz się komfortowo z tym, jak za każdym razem wychodzi, to nie ma powodu, dla którego nie powinnaś robić własnych poprawek zamiast iść do salonu.
•  Niewiele narzeczonych zaryzykowałoby obcięcie własnych włosów tylko dla zaoszczędzonych pieniędzy. Dobra fryzura to podstawa stylu panny młodej, a także niedrogi sposób na uzyskanie tego rozpieszczonego uczucia bez całej gamy ekstrawagancji. Dlatego najlepszym sposobem na kontrolowanie swoich finansów, jeśli chodzi o strzyżenie, jest po prostu pozostanie u swojego stałego stylisty. Zbyt tani salon, który znalazłeś na bocznej ulicy, może dać okropne, katastrofalne fryzury, a krzykliwy, drogi salon da ci standardowego kotleta z dołączonym skandalicznym rachunkiem. Najlepszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na strzyżeniu: po prostu umyj i tnij zamiast myć, ciąć i stylizować.
•  Poproś druhnę lub nawet sąsiada o francuski warkocz, jeśli podoba ci się ten wygląd, ale nie możesz tego zrobić sam. Przysługa pozwala zaoszczędzić ceny w salonie, które mogą kosztować nawet pięćdziesiąt dolarów za tę prostą usługę.
•  Niech druhna przypnie ci nakrycie głowy. Dlaczego miałbyś iść do salonu w tym celu, a potem jechać do domu z założonym nakryciem głowy?
•  Używaj własnego domowego zestawu do woskowania, zamiast iść do salonu. Ponownie, oszczędności mogą sięgać od piętnastu do ponad stu dolarów.
•  Jeśli nalegasz na opaleniznę, czcij słońce zamiast solarium. Po prostu bądź mądry z kremem z filtrem i unikaj bezpośredniego słońca i promieni UV - od 11:00 do 15:00.
•  Zrób sobie paznokcie. A jeśli podoba Ci się wygląd francuskiego manicure, poćwicz na sobie, korzystając z zestawu do francuskiego manicure.
•  Poradź swoim pokojówkom, aby same robiły makijaż, woskowanie, opalanie i manicure. Zaoszczędzą pieniądze i nie skończysz z żadnymi kosmetycznymi koszmarami idącymi do ołtarza przed tobą. Choć te wskazówki są opłacalne, nadal możesz uznać, że warto ponieść koszty królewskiego zabiegu w swoim salonie kosmetycznym. W rzeczywistości wiele narzeczonych i ich przyjęć weselnych twierdzi, że poranek spędzony w salonie, ciesząc się pełnym pakietem ślubnym, znacznie złagodził ich nerwy i sprawił, że poczuły się piękniejsze, niż gdyby same wykonały tę pracę. Nie zamieniliby tego doświadczenia. Oczywiście nie ma w tym nic złego. Twój salon może zaoferować Ci pakiet poranka weselnego w cenie odpowiedniej dla Ciebie.
•  Możesz jednak cieszyć się zabiegami w salonie za mniej niż pakiet dla nowożeńców. Czy wszyscy potrzebujecie maseczek? Może nie być dobrym pomysłem mieć go tuż przed ślubem, w przypadku podrażnienia. Czy wszyscy potrzebujecie pedicure? Masaże? Analiza kolorystyczna? Espresso i śniadanie kontynentalne? Zamiast tego dogadaj się z właścicielem salonu, aby otrzymać grupową stawkę za stylizację włosów i - jeśli wybierzesz - manicure. Pakiet, który sam wypracujesz, będzie z pewnością dużo tańszy. Pewna panna młoda wynegocjowała swój ślubny pakiet kosmetyczny za pięćdziesiąt dolarów. Ty możesz zrobić to samo.
•  Przygotuj zestaw awaryjny z bezbarwnym lakierem do paznokci, małym zestawem do szycia, aspiryną, pilnikiem do paznokci, wodą sodową, dodatkową szminką i pudrem do twarzy, a nawet zszywaczem na wypadek wpadek i poprawek w ostatniej chwili. Poproś kogoś, aby przechował go w swoim samochodzie lub zaniósł do recepcji

Prezenty dla innych

Twoi bliscy dali ci prezent, biorąc udział w twoim ślubie, pomagając ci go zaplanować lub pomagając go opłacić. Pokaż im, jak bardzo doceniasz te działania, podarując im prezent, który zapamiętają na zawsze. Możesz wydać fortunę na swoje wybory, ale znaczenie liczy się bardziej niż cena. Czytaj dalej, aby znaleźć kilka pomysłów na to, jak wybrać idealny prezent dla wszystkich osób z Twojej listy.

•  Nie kupuj fantazyjnych prezentów z podziękowaniami sprzedawanych w salonach ślubnych i katalogach ślubnych. Teraz wiesz, że możesz zrobić znacznie więcej.
•  Szukaj wyprzedaży w lokalnych sklepach, w gazetach i czasopismach, a nawet w zwykłych katalogach prezentów.

bull;  Kup wiele takich samych przedmiotów (takich jak ramki lub złote długopisy) i wynegocjuj rabat na zakup grupowy.
•  Rozważ bony podarunkowe na metamorfozy, gry w golfa, bieliznę, płyty CD, a nawet usługi naprawy domu i opieki nad dziećmi. Te oczywiście nie będą przechowywane na zawsze, ale z pewnością zostaną docenione jako przemyślane prezenty. Ponadto można je znaleźć po niskich cenach - niektóre za darmo.
•  Mówiąc o prezentach, czy masz ubezpieczenie prezentów ślubnych? Koszt jest tego wart.
•  Poproś kogoś, na przykład rodziców, o zabranie twoich prezentów ślubnych do domu lub do ich domu po przyjęciu na przechowanie podczas twojej nieobecności. Jest to jedna z najlepszych znanych form ubezpieczenia. Nigdy nie wychodź z domu pustego i pełnego nowych i wartościowych towarów.
•  Dostarcz do pokoju hotelowego kosze wypełnione przekąskami o północy po przyjęciu. Możesz samodzielnie przygotować wszystkie ciasteczka, ciasteczka i cukierki, a po Twoim wyjeździe w podróż poślubną możesz poprosić znajomego o dostawę. Bardziej hałaśliwe przyjęcia weselne, które planują świętowanie do późnej nocy, docenią przesłanie kilku butelek szampana … lub resztki z recepcji!
•  Nie do odrzucenia jest odręczna notatka z podziękowaniami. Osobisty list jest zawsze cenny i bezcenny.

Imprezy i więcej imprez!

Od wieczoru panieńskiego po poranny brunch weselny - będzie mnóstwo okazji do świętowania z ukochanymi osobami. Aby uniknąć nadmiernych wydatków podczas tych zabawnych okazji, pamiętaj o poniższych wskazówkach podczas planowania.

Obiady panny młodej

•  Nieformalny brunch lub lunch to zawsze dobra alternatywa dla bardziej wyszukanych, droższych wieczorków weselnych. Zamiast mieć go w restauracji, zorganizuj lunch w domu. Większość panien młodych, które zdecydują się na tego rodzaju spotkanie, może spodziewać się oszczędności do stu dolarów, w zależności od liczby gości i menu.

•  Jeśli będziesz organizować przyjęcie w domu, przygotuj lekkie potrawy, przystawki lub niedrogie danie główne, które może nakarmić grupę. Lub po prostu zjedz deser
•  Możesz też pominąć cały pomysł na lunch i zamiast tego zdecydować się na prysznic lub próbną kolację.

Wieczór panieński

•  Niech ta uroczystość będzie nieformalna. Możecie wszyscy pójść do lokalnej tawerny lub restauracji i podzielić się rachunkiem. Twoje druhny mogą nawet odebrać za ciebie kartę, jeśli zechcą.
•  Zorganizuj przyjęcie w domu lub w domu druhny jako ekonomiczny ruch.
•  Na noc w mieście zapewnij odpowiedzialne usługi wyznaczonego kierowcy. Zamiast kosztownej limuzyny, zatrudnij pijanego ochotnika do pracy. Albo możesz pójść zgodnie z obecnym trendem i nie pić tej nocy.
•  Inna alternatywa na jeszcze lepsze spędzenie czasu: połącz siły z mężczyznami i zróbcie koedukacyjną imprezę. Jeśli wszyscy się zgodzą, połączcie wieczór kawalerski z wieczorem panieńskim i wszyscy możecie wyjść potańczyć. Poza tym nikt nie może się zastanawiać, co knuje drugi.
•  Albo w ogóle nie urządzać wieczoru panieńskiego. Prysznic lub próbna kolacja mogą zastąpić zabawny wieczór z rodziną i przyjaciółmi.

Brunch w dniu ślubu

•  Nie każ tego pokrywać. Chociaż dobrze jest mieć dostęp do lekkiego jedzenia, aby ty, twoja impreza weselna i rodzina mogli dostać coś do żołądka, nie ma potrzeby wzywania ciężarówek cateringowych z dużymi srebrnymi tacami z quiche i kanapkami na palcach. Albo kup torbę mrożonych bajgli lub kilka pudełek bułek i dodaj fixin, albo zaplanuj gotowanie szybkiego, lekkiego jedzenia. Nikt i tak nie będzie chciała dużo jeść tego ranka.
•  Pomiń tosty z szampanem lub mimozy. Pij sok, wodę lub kawę, aby się rozruszać. Niektóre panny młode zgłosiły, że zaczynają poranek weselny z szampanem lub winem na pusty, nerwowy żołądek powodował u nich mdłości, zmęczenie lub ból głowy później tego dnia.
•  Ogranicz listę gości weselnych rano. Wiadomo, że niektórzy rodzice młodej pary zapraszają dziadków, ciotki i wujków na śniadanie dla nowożeńców, co zwiększa wydatki na brunch. Oznacza to również bardziej zatłoczony, chaotyczny dom i mniej osób, które widzą cię w sukni po raz pierwszy, gdy idziesz do ołtarza.
•  Pomiń poranny brunch weselny, jeśli wizyta w salonie piękności będzie obejmować śniadanie kontynentalne dla Ciebie i Twojego przyjęcia weselnego. Zadzwoń do salonu i zapytaj, czy to część ich oferty ślubnej, czy stała część ich usług, i zaplanuj śniadanie podczas pedicure. Uważaj na cenę: niektóre salony pobierają opłatę za tę usługę śniadaniową i możesz zapewnić piękny brunch za mniej na osobę w domu po zrobieniu włosów i paznokci.
•  Wyślij trochę jedzenia tam, gdzie pan młody i jego ludzie przygotowują się do ceremonii. Oni też muszą jeść. Twój brat, drużba, może zabrać trochę ze sobą, kiedy będzie jechał.

[ 103 ]